Podľa správy, kolujúce internetom, je skutočným vlastníkom finančnej skupiny PPF Václav Klaus.

Šokujúca správa o skutočnom majiteľovi miliárd Petra Kellnera koluje slovenským internetom. Údajne ním je exprezident Václav Klaus, ktorý mu vraj poskytol luxusný život ako odmenu za mlčanie! Kde je pravda?

Po internete koluje správa, z ktorej zrejme bývalý prezident Václav Klaus nebude mať moc veľkú radosť. Obviňuje ho totiž, že do skupiny PPF „upratal“ miliardy korún z kupónovej privatizácie, ktoré si teraz po ľubovôle užíva. Ich oficiálny majiteľ, miliardár Petr Kellner, je údajne len jeho „biely kôň“, ktorého mlčanie si vraj Klaus vykúpil luxusným životom.

Správa z mailu:
Klaus

Podľa autorky e-mailu Hany Leny Jacobson je Václav Klaus skutočným majiteľom PPF Group v Holandsku, ktorej majetok sa odhaduje na 10,5 miliardy dolárov. Finančník Petr Kellner, ktorému bolo v roku 1991 ešte len 27 rokov, údajne na seba vzal úlohu „bieleho koňa“, ktorému kruhy okolo Václava Klausa poskytli luxusný život za mlčanie. Majetok teda pochádza z privatizácie ČSFR po prevrate v roku 1989, ktorý súdruhovia spolu s niektorými ľuďmi z OF a ODS do fondu „upratali“.

Všetko vychádzalo dobre, Petr Kellner vystupoval ako miliardársky neviditeľný duch a verejnosť tlieskala úspešnému podnikateľovi, chvále tzv. možností, ktoré „nové spoločenské zriadenie“ poskytuje každému z nás. Podľa autora správy ale Václav Klaus urobil strategickú chybu, keď si po skončení prezidentského mandátu „išiel do Holandska skontrolovať majetkové prístupy“ a z peňazí PPF fondu si zakúpil zámoček, ktorý mu teraz nahrádza život na Hrade. Médiám iba vypustil správu, že zámoček mu daroval sponzor – Petr Kellner! A spadla klietka, rozbehlo sa vyšetrovanie na medzinárodnej úrovni. Čo sa očakáva? Najskôr zmiznutie Petra Kellnera …

Veľkorysý mecenáš?

Ešte pred Klausovým definitívnym odchodom z Hradu prešla všetkými médiami správa, že sa jeho budúcnosť stala priamo srdcovou záležitosťou jeho veľkého obdivovateľa, miliardára Petra Kellnera, ktorý plánuje do exprezidentova pohodlia investovať „zo svojho vrecka“ milióny. Usídliť sa mal v chránenej kultúrnej pamiatke, barokovom zámočku Hanspaulka, ktorý Kellner oficiálne prenajal pre jeho inštitút. „V sídle už začala rekonštrukcia, ktorú Kellnerova spoločnosť PPF financuje rovnako ako prevádzka barokovej budovy na niekoľko desiatok rokov,“ napísali Lidové noviny v júni 2012.

„Keď odchádza prezident, tak nemá odchádzať s rentou päťdesiat tisíc korún. Človek, ktorý tú krajinu reprezentoval, a je jedno, či to bol Václav Havel alebo Václav Klaus, má byť zabezpečený, má mať zabezpečenú kanceláriu, pracovné zázemie. Tí ľudia sú symboly krajiny a štát by sa mal o to postarať, „vysvetlil Kellner svoju motiváciu v rozhovore pre MF Dnes. Tento „dobrý skutok“ prišiel a ešte príde na desiatky miliónov.

Zámeček Hanspaulka[clear]

Geniálny finančník, obostretý tajomstvom

Spravodajský kanál ČT 24 už vlani v januári upozornil, že majiteľa PPF, miliardára Petra Kellnera, zahaľuje rúško tajomstva. V médiách koluje len pár jeho starých fotografií, rozhovory miliardár neposkytuje. Údajne je duchovným otcom ekonomického zázraku – z nenápadného investičného fondu s obmedzeným kapitálom vybudoval impérium, ktoré okrem strednej a východnej Európy podniká v tak sledovaných krajinách, ako je Čína, India alebo exotická Indonézia.

Skupina PPF, ako sama tvrdí, disponuje majetkom vo výške takmer 18 miliárd eur, teda sumou, predstavujúce takmer polovicu slovenského štátneho rozpočtu. Túto čiastku je však prakticky nemožné overiť. Príbeh PPF, ktorá sama seba prezentuje ako jednu z najväčších investičných a finančných skupín v strednej a východnej Európe, sa začal písať v roku 1991. Už názov spoločnosti Prvý privatizačný fond napovedá, že mala čo do činenia s kupónovou privatizáciou.

Milióny výmenou za posty

„V druhej vlne privatizácie medzi rokmi 1993 a 1994 sa PPF vyhupla medzi 10 najúspešnejších fondov, ktoré investovali body z kupónových knižiek svojich klientov do najrôznejších podnikov,“ uvádza server Českej televízie. Príbeh skupiny PPF odštartoval v roku 1991. „Ako ale získala firma z okrajových Teplíc, ktorej základné imanie predstavoval 100 000 korún, milióny na reklamnú kampaň, prostredníctvom ktorej prilákala tisíce klientov?“ Pýta sa server a súčasne vysvetľuje: „Vymenila ich za posty vo svojom vedení: 40 miliónov Kčs vo forme kapitálového vkladu a pôžičky jej poskytla štátna spoločnosť Sklo Union a výmenou za to jej manažéri Jaroslav Přerost a Štěpán Popovič zasadli v predstavenstve. “

Frontálny útok na médiá

V roku 2003 sa podarilo PPF ovládnuť televíziu Nova, keď skúpila kľúčové podiely v spoločnostiach Nova Holding a TV Nova Holdings. Stála tiež za pádom jej niekdajšieho šéfa Vladimíra Železného, hoci zaň pôvodne zaplatila jeho dlhy. V máji 2003 ho PPF ako nový vlastník vyhodila na hodinu so zdôvodnením, že trestné stíhanie, ktorému Železný v tej dobe čelil, poškodzuje dobré meno televízie.

„Rozhodujúci ťah prišiel v roku 2004, kedy PPF predala televízii jej pôvodným vlastníkom – americkej spoločnosti CME. Za predaj televízia PPF inkasovala viac ako 11 miliárd korún a CME sa vrátila do Čiech za lepších podmienok, než aké mala predtým. Kto nakoniec zaplakal nad zárobkom, boli českí daňoví poplatníci. Kvôli prehratej arbitráži musel český štát zaplatiť CME za znehodnotenie jej pôvodnej investície do Novy 10 miliárd korún, „pripomína server.

Sídlo PPF[clear]

Sú úplne všade?

Skupina PPF má českú ekonomiku významný vplyv. So spoločnosťou J & T a Danielom Křetínským založila PPF Energetický priemyselný holding, ktorý je druhým najväčším hráčom na tuzemskom energetickom trhu. Okrem iného jej patrí aj developerská spoločnosť PPF Real Estate Holding, biotechnologická firma Soti, hlavná poradenská spoločnosť skupiny PPF as, či PPF Art, prevádzkujúca niekoľko galérií a spravujúce unikátnu zbierku fotografií.

Podnikanie v Česku je však proti zahraničným aktivitám len kvapkou v mori. Podľa informácií ČT skupina vlastní len v Rusku napríklad jeden z najvýznamnejších reťazcov obchodov so spotrebnou elektronikou Eldorado, významný podiel drží aj v spoločnosti Polymetal, ktorá sa zaoberá ťažbou zlata a striebra, a rozvíja aj projekty na trhu nehnuteľností. Pred dvoma rokmi vymenila podiel v ruskej banke Nomos za akcie Uralkali, ktorá je najväčším producentom uhličitanu draselného na svete, a ovládla poľnohospodársky holding RAV Agro-Pro. A to všetko údajne patrí Václavovi Klausovi!

zdroj: krajskelisty.cz