Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) v stredu vydala dôrazné varovanie pred konzumáciou cizrnovej nátierky Lunter zo Slovenska, ktorá obsahuje botulotoxín, jeden z najúčinnejších prírodných jedov. Po zjedení nátierky upadol do kómy 43 ročný muž z okresu Banská Bystrica.

Inšpekcia v noci na stredu dostala prostredníctvom európskeho systému rýchleho varovania (RASFF) informáciu od dozorného orgánu zo Slovenska o riziku výskytu botulotoxínu v cizrnovej rastlinnej nátierke značky Lunter, konkrétne v balení 100 g s dobou minimálnej trvanlivosti do 21. augusta 2015.

Botulotoxín je považovaný za jeden z najúčinnejších prírodných jedov, a jedná sa preto o potravinu nebezpečnú a škodlivú pre ľudské zdravie,“ varuje inšpekcia v tlačovej správe. „SZPI dôrazne varuje všetkých spotrebiteľov aby uvedenú šaržu potraviny v žiadnom prípade nekonzumovali,“ dodáva inšpekcia.

Uvedenú šaržu výrobku do ČR poslala firma ALFA BIO, sro, z Banskej Bystrice. Českými príjemcami boli firmy Kalma zo Sviadnova a Kviet z Prahy.

„V týchto hodinách inšpektori SZPI overujú distribučné kanály a prítomnosť rizikovej potraviny u uvedených subjektov,“ uviedli inšpektori.

Muž na slovensku je v kóme

Po konzumácii uvedenej cizrnovej nátierky upadol do kómy 43 ročný Slovák z okresu Banská Bystrica, informovala slovenská agentúra TASR. Prípad sa stal už minulý týždeň.

Regionálny zdravotný úrad v Banskej Bystrici prípad potvrdil ako podozrenie na botulizmus. Hovorca úradu Mária Tolnayová uviedla, že v odobratých vzorkách z troch obalov cizrnovej nátierky výrobcu Alfa Bio, ktoré muž konzumoval, bola objavená baktéria Clostridium botulinum.

„Vzorky z obalov ostatných potravín, ktoré konzumoval, boli negatívne,“ uviedla Tolnayová. Negatívne boli aj vzorky odobraté z ďalších balení spomínanej nátierky s dátumom spotreby 21. augusta 2015.

Obal bol nafúknutý

Pacient začal pociťovať nevoľnosť v noci z 11. na 12. augusta. Ráno mal dvojaké videnie, neistú chôdzu a závraty. U lekára pripustil, že obal nátierky bol pred otvorením nafúknutý.

Muž bol hospitalizovaný vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Jeho stav sa však prudko zhoršoval a následne upadol do kómy, podľa nemocnice je naďalej vážny, ale stabilizovaný.

Slovenská regionálna veterinárna a potravinová správa zastavila ďalšiu distribúciu spomínanej šarže nátierky.

zdroj: novinky.cz

Video TV Markíza