Huby objavené v ekvádorskom pralese požierajú plasty

thumbnail

Jeden z najväčších problémov, ktorým Zem čelí, je zamorenie plastami. Tento problém by však mohol čoskoro skončiť - študenti z univerzity v Yale dokázali vo veľkom namnožiť nedávno objavený druh huby, ktorá je schopná konzumovať plasty.

Plastické znečistenie, ktorého veľkým symbolom je gigantický plávajúci ostrov odpadkov veľkosti Texasu v Pacifickom oceáne, je pre životné prostredie veľkou záťažou, pretože ich rozkladá veľmi pomaly. Popravde, podľa National Center for Biotechnology Information, plasty vôbec nepodliehajú biodegradácii:  

"Plasty nepodliehajú biodegradácii, ale pod vplyvom solárneho UV žiarenia plasty degradujú a fragmentujú sa do malých čiastočiek, ktorým hovoríme mikroplasty."

Týmto výzvam bude musieť ľudstvo už čoskoro čeliť, vzhľadom k tomu, koľko nášho plastového odpadu končí v oceáne, kde sa postupne mení v toxické mikroplasty, ktoré negatívne zasahujú do morského života. To je nebezpečné nielen pre neho, ale aj pre ľudí, pretože tí nakoniec jedia odpadom otrávené ryby.

Veľa skupín a organizácií sa snažia čistiť plasty, ktoré končia na plážach, ale väčšina plastového odpadu končí v oceáne. Množstvo lacného a priemyselného plastu a jeho užívanie exponenciálne rastie každým rokom.

Preto je objav plasty pojedajúcich húb tak vzrušujúci. Inhabitat píše:

Na expedíciu do ekvádorského pralesa študenti z fakulty molekulárnej biofyziky a biochémie objavili predtým neznámy druh húb, ktorý má zdravý apetít pre polyuretán. Podľa Fast Company je táto huba prvou, o ktorej sa vie, že prežije na samotnom polyuretáne, a robí tak v anaeróbnom prostredí (bez kyslíka).

Objav publikoval vedecký denník Applied and Environmental Microbiology. Výskumníci tiež dokázali izolovať enzým zodpovedný za rozklad plastu.

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)