O trojrozmerných tlačiarňach bolo napísané už mnoho. Avšak v posledných dňoch sa o nich píše oveľa viac ako doteraz. Tento rozruch spôsobil americký študent Cody Wilson, ktorý na internete zverejnil dokumentáciu, ako si pomocou 3D tlačiarne vyhotoviť plne funkčnú pištoľ. Z tejto plastovej zbrane možno normálne strieľať štandardnou muníciou, nemá žiadne výrobné číslo a vyhne sa aj detektorom.

Na zbrani Wilson pracoval cez osem mesiacov a pomenoval ju Liberator (Osvoboditel). Skladá sa celkovo zo šestnástich častí, z ktorých až na jednu možno všetky vytvoriť na 3D tlačiarni. Z pištole sa dá následne strieľať štandardnou muníciou pre ručné zbrane a umožňuje aj výmenu hlavne podľa kalibru nábojov.

Avšak Wilson svojím „revolučným“ vynálezom spôsobil vlnu nevôle. „Bohužiaľ, vďaka tomu si teraz môže vytvoriť funkčnú zbraň takmer ktokoľvek,“ uviedol napríklad senátor New Yorku Chuck Schumer.

Autor projektu nepopiera, že jeho zbraň sa nemôže dostať do nepovolaných rúk. Zároveň však dodáva, že sloboda má podľa neho väčší význam. „Netvrdím, že táto zbraň nemôže ublížiť. Ale to môže aj voľnopredajný nôž alebo sekera, „dodal Wilson. „Nemyslím si, že je niečo zlé na tom, keď zverejním návod na internete.“