Panama City – V mladosti uvažoval Ramón Fonseca o dráhe kňaza, potom ale zrejme prevládla materialistickejšia stránka jeho osobnosti. Od teraz ho spolu s jeho spoločníkom Jürgenom Mossackom pozná celý svet ako toho, kto po desaťročia pomáhal boháčom vyvádzať peniaze do daňových rajov. Fonseca sa doteraz v médiách objavoval hlavne ako autor oceňovaných románov a poviedok. Ešte pred pár dňami bol ale tiež poradcom panamského prezidenta Juana Carlosa Varela a predsedom jeho politickej strany Panameñista. Teraz sa oboch funkcií kvôli silnejúcemu tlaku vzdal.

Široký Fonsecov záber zjavne nie je príliš po chuti jeho spoločníkovi Mossackovi, ktorý pôsobí oveľa nenápadnejšie, uviedli po rozhovore s oboma mužmi noviny The Sydney Morning Herald. Skrývanie má napokon nemecký rodák v génoch. Mossackov otec bol podľa uniknutých dát ušlým členom nacistických jednotiek SS, ktorý po vojne pracoval pre americkú CIA ako agent na Kube.

Od roku 1977, kedy Mossack právnickú spoločnosť založil (Fonseca sa pridal až v 80. rokoch), zaregistrovala panamská právna firma v krajinách s voľnejším dohľadom úradov viac ako 240 tisíc spoločností, fondov a nadácií.

„Spoločne sme stvorili monštrum,“ vyhlásil podľa Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov Fonseca pred pár rokmi v televíznom rozhovore. Hoci sa obaja obhajujú, že nikdy nepodnikali nič nelegálneho a že nenesú zodpovednosť za to, čo ich klienti s firmami robili, doterajšie zistenia naznačujú, že sa o ne polícia bude veľmi zaujímať. Britský denník The Guardian už upozornil, že podľa uniknutých dát panamskí právnici pomáhali zlegalizovať lup z prepadnutia neďaleko letiska Heathrow, pri ktorom v roku 1983 zmizlo 3,5 tony zlata. v operáciách pokračovali, aj keď boli na nelegálny pôvod peňazí upozornení.

Spoločnosť Mossack Fonseca tiež pomáhala firmám, ktoré podliehali medzinárodným sankciám – je medzi nimi napríklad severokórejská DCB Finance, ktorá sa na čiernu listinu dostala kvôli podozreniu, že pomáha financovať jadrový program KĽDR. Z uniknutých dokumentov tiež vyplýva, že panamská právnická firma mala na pranie peňazí zriadené špeciálne oddelenia MF Escrow, pričom si za chúlostivé služby účtovala desať percent z celkovej sumy. V Európe potom tieto aktivity obstarávala na Slovensku sídliaca firma Latem Trading, tvrdí České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Niekoľko krajín už preto ohlásilo začiatok vyšetrovania a panamská vláda sľubuje, že im v tom bude maximálne nápomocná. Obidvoch právnikov tak zrejme čakajú perné chvíle a firma, ktorá sa obhajuje tým, že za bezmála 40 rokov existencie nebola usvedčená z ničoho nelegálneho, sa teraz chce stiahnuť.

Mračná nad premiérom Islandu

„Upravíme svoju veľkosť na správnu mieru – budeme menší,“ povedal Fonseca webu denníka The Syndey Morning Herald. Obaja šéfovia spoločnosti Mossack Fonseca pritom tvrdia, že zlaté časy ich biznisu sú na ústupe – aj kvôli sprísneným zákonom, ktoré Panama zaviedla v roku 2011 . Uniknutých 2,6 terrabytov interných firemných dát z rokov 1977 až 2015 ukazuje, že s vyvádzaním peňazí do daňových rajov je priamo alebo cez známych a príbuzných spojený rad biznismenov, celebrít a politikov vrátane 72 bývalých či súčasných hláv štátov.

Prvou obeťou sa včera stal islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, ktorý podal demisiu. Ten kvôli tlaku na svoje odvolanie dokonca požiadal prezidenta o rozpustenie parlamentu. Politik čeliaci podozreniu, že tajil investície v bankách, ktoré islandská vláda počas finančnej krízy zachraňovala, podľa Iceland Monitor stratil podporu aj vlastnej strany.

zdroj: denik.cz