Cez dva roky zúri bitka o Aleppo. Druhé najväčšie sýrske mesto je kľúčom k ovládnutiu podstatnej časti krajiny. Konflikt prešiel minulý týždeň po zrútení prímeria pravdepodobne do záverečnej fázy. Sýrska armáda mohutne podporovaná ruským letectvom útočí na Aleppo zo štyroch strán. Najtvrdšie boje v rozdelenom meste prebiehajú najmä v jeho juhozápadnej časti, kde sa Asadove sily snažia rozšíriť koridor k vládnym štvrtiam nachádzajúcim sa v časti západnej.

Peresoví pohrební hostia

Vysoký predstaviteľ sýrskej armády oznámil, že boje budú pokračovať každý deň až do „vyhnania teroristov aj z východnej časti mesta“. Vládne jednotky sa zmocnili niekoľkých budov v starom meste a postupujú k centrálnej štvrti Farafra, ktorá je ovládaná islamistami. Boje sú v súčasnosti veľmi ťažké a každý deň si okrem obetí z radov bojovníkov bojujúcich strán vyberajú daň aj v podobe smrti desiatok civilistov.

Kto nesie plnú zodpovednosť za tieto hrôzy? Jednoznačne tí, ktorí vojnu proti Asadovom Sýrii pred piatimi rokmi rozpútali. Mnohí z nich sedeli v predných radoch na piatkovom pohrebe Šimona Peresa. Práve Izrael a jeho najbližší spojenci v Spojených štátoch stoja v pozadí vojnových hrôz, ktorým je táto kedysi kvitnúca krajina Blízkeho východu vystavená.

Izraelská Dimona a neústupný Asad

Asad totiž nikdy nesklonili hlavu pod nátlakom Izraela a nenechal sa kúpiť ani zastrašiť. Nikdy neuznal izraelskú okupáciu Golanských výšin a ako odpoveď na izraelské atómové zbrane vyzbrojil Sýriu chemickými zbraňami. Odzbrojenie Asada bolo tiež jedným z hlavných motívov vyvolania sýrskej občianskej vojny izraelskými a americkými tajnými službami.

Je symbolické, že práve na pohrebe bývalého premiéra a prezidenta Peresa, ktorý stál pri založení tajného programu izraelských atómových zbraní „Dimona“ a vďaka ktorému dnes disponuje Izrael 200 až 300 atómovými hlavicami, sa všetci Obamovci, Clintonovci, Blairovci, Tuškovci, Netanjahuovci a ďalší služobníci globálnych elít zišli. A nie je pochýb, že ihneď po skončení tryzny začali rokovania o zvrate situácie na bojisku, kde sa americko-islamistická aliancia bojujúca okrem iného tiež za záujmy Izraela, dostala do defenzívy.

Svedčí o tom aj horúčkovitá diplomatická snaha prerušiť asadovsko-ruskú ofenzívu a vyjednať týždenné prímerie, ktoré by umožnilo „západnej alianciu“ doplniť zásoby zbraní a posíl pre islamistov. Po poslednom útoku na pozície sýrskej armády už padli aj posledné zásterky okolo dlho známej skutočnosti – koordinovaného postupu Američanov spolu s bojovníkmi tzv. Islamského štátu.

Mŕtvi americkí velitelia

Damask tento týždeň vyhlásil, že disponuje dokonca záznamy o rádiovej komunikácii medzi veliteľmi Isil a americkým letectvom tesne pred osudným útokom 17. septembra u Dajr az-Zaur. Ten si vyžiadal viac ako 60 životov sýrskych vojakov a viedol spoločne s útokom na humanitárny konvoj k rozpadu prímeria.

Podľa iránskych zdrojov pôsobí v súčasnosti v Aleppe mnoho amerických inštruktorov a vojenských veliteľov, ktorí spolu s islamistami organizujú obranu „opozíciou“ ovládaných častí mesta. Spoločne s nimi koordinujú prísun zbraní a posíl tiež vojenskí experti z Izraela, Saudskej Arábie a ďalších krajín.

Ruské lietadlá používajú pre bombardovanie mesta okrem klasických bômb tiež tzv. hĺbkové strely ( „krtkov“), ktoré sú schopné preniknúť do podzemia a zlikvidovať bunkre nepriateľa. Iránska štátna tlačová agentúra FARS priniesla tento týždeň informáciu, že pri jednom takomto zásahu bolo zničené aj jedno z podzemných veliteľských centier obrany mesta, v ktorom okrem veliteľov islamistických jednotiek Fronty Al-Nusrat zahynuli aj desiatky členov izraelskej zahraničnej rozviedky a riadiaci dôstojníci USA, Veľkej Británie , Saudskej Arábie, Turecka a Kataru. Zásah podzemného bunkra ležiaceho vo štvrti Dar Ezza ovládanom islamistami z Frontu Al-Nusrat Američanov a Izraelčanov údajne rozbesnil.

Ďalšou ranou pre západnú koalíciu bolo tento týždeň aj vyjadrenie komisie OSN pre ľudské práva, ktorej členovia odišli do Sýrie, aby na mieste zmapovali situáciu. Na tlačovej konferencii zvolanej po návrate obvinili americkí členovia komisie Obamovu vládu zo klamlivej propagandy a z manipulácie americkej verejnej mienky. Američanom je v tejto chvíli jasné, že musia prísť so zmenou stratégie a nejakým spôsobom zvrátiť túto pre nich nepriaznivú situáciu.

Vyhrážky Rusku

Varovanie pre Rusko prišlo vzápätí. Ministerstvo zahraničia USA použilo taktiku, ktorú ovláda najlepšie: vyhrážanie teroristickými útokmi. Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA John Kirby povedal, že Rusko „môže očakávať vážne následky“ v súvislosti s akciami v Sýrii. „Vážnymi následkami“ Kirby myslí „údery teroristov na ruské lietadlá a mestá“.

Agentúra RIA Novosti uvádza vyhlásenie amerického úradníka, ktoré skôr pripomína otvorenú hrozbu: „Teroristické skupiny budú naďalej využívať mocenské vákuum, ktoré v Sýrii existuje, pre rozširovanie svojich operácií. Tie budú bezpochyby zahŕňať útoky na ruské záujmy, dokonca možno aj na ruské mestá. A Rusko bude naďalej domov posielať vojakov vo vreciach na mŕtvoly. Rusi budú aj naďalej strácať zdroje, možno dokonca znovu aj lietadlá. “

Ministerstvo obrany Ruska sa ohradilo voči Kirbyho vyhrážkam. Vo svojom prejave na mimoriadnom brífingu odpovedal generálmajor Igor Konašenkov: „Jeho slová sú najúprimnejším priznaním americkej strany k tomu, že celá ‚opozícia‘, ktorá údajne vedie ‚občiansku vojnu‘ v Sýrii, je medzinárodná teroristická ‚internacionála‘ kontrolovaná USA. Masky sú odhodené , páni. Našim vojakom je dobre známy počet takzvaných vojenských špecialistov v Sýrii, ktorí plánujú a riadia operácie teroristov. Vieme aj to, kde sa títo ‚špecialisti‘ nachádzajú. a ak sa niekto pokúsi hrozby proti Rusku realizovať, sotva budú mať teroristi vrecia a čas na útek. “

Generálmajor konštatoval, že bez ohľadu na nediplomatickú rétoriku je Rusko pripravené na dialóg s Američanmi. Pritom však nesmie byť podľa v tomto dialógu ani náznak hrozby voči ruským vojakom a ostatným občanom Ruska. Na konci svojho prejavu vyzval Konašenkov Kirbyho, aby nezabúdal na dôstojnícku česť. „Aj keď v súčasných podmienkach môžu byť pojmy ‚americký dôstojník‘ a ‚česť‘ nezlučiteľné, čo už pán Kirby dokázal.“

Bezletová zóna a pozemné operácie Západu

To, že situácia začína byť naozaj vážna, dokazujú aj vyhlásenia Bieleho domu o tom, že Washington zvažuje nielen presadenie bezletovej zóny nad Aleppo, ale dokonca aj nasadenie pozemných jednotiek, ktoré by zvrátili situáciu na bojisku. „Americké tajné služby aktuálne novo vyhodnocujú, aké sú možnosti na ukončenie sýrskej občianskej vojny, pričom zvažujú aj doteraz nepoužité alternatívy,“ uviedol vo štvrtok námestník ministra obrany USA Antony Blinken.

„Prezident požiadal všetky tajné služby, aby predložili možnosti, niektoré známe, niektoré nové, ktoré teraz veľmi aktívne vyhodnocujeme,“ povedal ďalej Blinken senátorom z Výboru pre národnú bezpečnosť. Tí tlačia na Obamu, aby spustil pozemnú akciu v Sýrii ešte pred prezidentskými voľbami. Zaznievajú dokonca aj úvahy o prerušení diplomatických stykov s Ruskom.

Radšej vojnu než Trumpa

Podľa mnohých komentátorov sa nachádzame v kritickom okamihu, lebo strach z možného zvolenia Donalda Trumpa prezidentom panuje vo Washingtonskom establishmente tak veľký, že by jeho členovia boli ochotní rozpútať aj priamy vojenský stret s Ruskom, ktorým by obrátili pozornosť na vojnu v zahraničí s nádejou, že tak zvrátia nepriaznivý vývoj v preferenciách Hillary Clintonovej.

Je preto veľmi pravdepodobné, že nás čakajú do amerických prezidentských volieb veľmi nepokojné časy, ktoré by však pokračovali v prípade zvolenia Clintonovej prezidentkou. Mocenské kruhy vo Washingtone zjavne stavili na vojnu. A je otázkou, či už majú v rukách všetky páky na to, aby odstavili končiacu Obamovu administratívu na druhú koľaj a roztočili túto nebezpečnú ruletu.

Nezostáva, než pozorne sledovať dramatickú bitku o Aleppo, v ktorej sa vo výsledku hrá aj o našu vlastnú budúcnosť.

zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz