Už je to tu? Za utečencov do Európy nasleduje hneď po nich aj ich nádobíčko? Grécka pobrežná stráž zadržala pred niekoľkými dňami loď so sýrskou a egyptskou posádkou plávajúcou pod bolívijskou vlajkou, ktorá obsah nákladu svojej lodi deklarovala ako humanitárnu pomoc pre utečencov, čo bolo v rozpore s dokumentáciou nákladu, ktorá uvádzala nábytok a stavebný materiál, čo nie je typické pre humanitárnu pomoc. Colníci tak poňali podozrenia a pri kontrole kontajnerov sa nestačili čudovať. Našli v nich okrem nábytku a stavebného materiálu i 5,000 brokovníc policajného a military typu rôznych verzií s dlhou, ale aj so skrátenou hlavňou (tzv. Karabíny, zrejme americkej Remington Anti-Riot a Military verzie, ale takto z videa sa nedá presne určiť), ďalej pol milióna 9mm nábojov americkej značky Yavex a ďalší nespresnený kontraband.

Video

Náklad celej lodi teraz budú skúmať colníci, práca im potrvá až dva týždne, než skontrolujú všetky kontajnery na lodi. Posádka lode bola vzatá do väzby. Loď vyplávala z Turecka a mierila podľa vyšetrovateľov do vojnou zmietanej Líbye, avšak podľa gréckych médií to nie je isté a loď mohla mieriť aj na niektorý z gréckych ostrovov alebo do Talianska, pretože loď bola zadržaná neďaleko Kréty a posádka teraz mení verzie príbehu vyšetrovateľom. Turecko pre zmenu tvrdí, že zbrane boli určené pre policajné zložky v Sudáne.

Loď ale súčasne viezla aj stavebný materiál do Líbye a tiež nábytok a Gréci pojali podozrenie, že by zbrane mohli skončiť v Líbyi a nie v Sudáne. Zbrane totiž boli ukryté na dne kontajnerov pod nábytkom a nie je jasné, prečo Turecko k zásielke do Sudánu najalo loď s podivnou minulosťou a mnohých zákazov v Európe kvôli nespôsobilosti k plavbe vo vodách EÚ, ktorá navyše viezla stavebný materiál a nábytok najprv do Líbye. Dovoz zbraní do Líbye zakazuje medzinárodné embargo, ale vzhľadom k tomu, že loď vyplávala z Turecka s americkými zbraňami a muníciou, nie je jasné, kto za vyslaním lode naozaj stojí.

Toto nie je prvý prešľap Erdoganovej tureckej vlády. Kurdi dlhodobo obviňujú Ankaru, že dodáva americké zbrane Islamskému štátu a frontu Al-Nusrat (odnož Al Káidy) nielen v Sýrii, ale aj v Líbyi a grécke médiá špekulujú, že dodávka mala skončiť u odnože Isilu v Líbyi v okolí Sirty, ktorá si hovorí „Libya Dawn“ (Úsvit Líbya). Humanitárna pomoc je to teda vskutku zaujímavá. Mimochodom, 5 tisíc brokovníc, to je presne toľko, koľko utečencov má novo prijať Česko podľa tých nových povinných kvót na prijímanie utečencov. 2,000 dobrovoľne a 3,000 novo podľa povinných kvót. Možno s tými brokovnicami chceli strieľať aj do českých policajtov a občanov. Jedno je ale isté, americké zbrojovky idú na plné obrátky, doláre sa točia a kým budú trvať vojny a konflikty, firmy ako Yavex alebo Remington budú mať o kšefty postarané.

Americke-9mm-naboje-najdene-v-kontejneri

zdroj: aeronet.cz