Internetový portál parlamentnilisty.cz píše: Gorbačov si otvoril ústa na Putina. Cez Slobodnú Európu, asi tušíte, ako to dopadlo. Kto je však Michail Sergejevič Gorbačov?

parlamentnilisty.cz: Niekdajší vodca Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov sa v aktuálnom rozhovore pre Radio Sloboda vyjadril veľmi kriticky na adresu prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrija Medvedeva. Okrem iného konštatoval, že v Rusku nie sú slobodné voľby a bezpečnostné sily príliš dominujú verejnému priestoru.

„Putin vládne pomocou skupín, ktoré našu krajinu utápajú v korupcii. Nedá sa žiaľ ani povedať, že by v Rusku prebiehali slobodné voľby. Keby to tak bolo, bola by tunajšia opozícia oveľa silnejšia, „pustil sa prekvapivo ostro posledný sovietsky vodca do Putinovho režimu, ku ktorému bol doteraz väčšinou lojálni. Najmä v období ukrajinskej krízy stál jednoznačne na strane Kremľa. Gorbačov tiež poznamenal, že Putin sa pri vládnutí spolieha na svojich osobných priateľov. „Sú to spolužiaci, ľudia, s ktorými hral ako chlapec futbal na ulici atď. Tento štýl vládnutia je pre mňa neakceptovateľný,“ povedal čoskoro osemdesiatpäťročný Gorbačov.

Putin podľa názoru Gorbačova zradil ruský ľud, pretože do svojich rúk sústredil väčšinu štátneho majetku pod zámienkou zavedenia reforiem. Namiesto toho však vraj len upevnil korupčný systém. „Musím ale povedať, že návrat k autoritárskym režimom a diktatúre je viditeľný v celosvetovom meradle. Bohužiaľ to platí aj pre Rusko, ktorého štátne inštitúcie poskytujú krytie pre nadvládu svojvôle a zneužívanie moci. „Gorbačov zastáva názor, že súčasní ruskí politickí vodcovia neboli zvolení v riadnych demokratických voľbách. „Po roku 1990 sú voľby menej slobodné ako za sovietskych čias,“ dodal.

„V Rusku vždy existovali tendencie k autoritárstvu. Možno sa tomu vyhnúť, ale vždy záleží na tom, kto stojí na čele krajiny a aké sú jeho skúsenosti. Putin a Medvedev sú zvyknutí viesť krajinu tvrdou rukou a šíriť okolo seba iba strach. Ako správne poznamenal bezpečnostný dôstojník Viktor Čerkesov, tak súčasný režim má mnoho čekistických atribútov, „odkázal Gorbačov na sovietsku tajnú políciu Čeka, ktorá bola predchodkyňou KGB a pripustil, že sa skoro tiež stal členom KGB. „Po štúdiách som od nich dostal pozvanie a mal som tam ísť. Nakoniec sa tak však našťastie nestalo. “

Za veľký problém považuje Gorbačov situáciu, keď bezpečnostné štruktúry príliš dominujú verejnému priestoru a zasahujú do života ľudí. „To je absolútne neprijateľné. Rusko by najviac potrebovalo, aby tu bol vytvorený volebný systém, ktorá dáva ľuďom možnosť skutočnej voľby. Odmietam systém, v ktorom o osude krajiny a jej ľudu rozhodujú len dve osoby, ako je tomu dnes v prípade Putina a Medvedeva. Hanbím sa za nich, pretože sa správajú nehorázne. Ako keby neexistovala žiadna ústava, volebný systém a ani voliči. Kde je 140 miliónov občanov Ruska? Je to mizéria, ale tí dvaja veria, že sú záchrancovia vlasti, „zakončil Gorbačov sedem a pol minúty trvajúcu rozhovor.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Kto je Michail Gorbačov?

Michail Sergejevič Gorbačov, ruský komunistický politik. Stál na čele Sovietskeho zväzu od roku 1985 až do jeho zániku v roku 1991. Zaslúžil sa o rozpad sovietskeho bloku. Dnes môžeme verejne konštatovať, aký bol skutočný zámer rozpadu Sovietského bloku. Ako príklad môžeme uviesť Ukrajinu, ktorú si kúpili krvavými peniazmi americkí politici. Z tohoto pohľadu môžeme nazvať Michaila Gorbačova aj zradcom sovietského ľudu. A z tohoto pohľadu má túto krv na prstoch aj nositeľ Nobelovej ceny za MIER Michail Sergejevič Gorbačov.