Ochladzovanie vôd tropickej časti Tichého oceánu sa zdá byť hlavným faktorom, ktorý v posledných rokoch utlmil globálne otepľovanie. Uviedli to americkí vedci, ktorých citoval denník The Guardian.

Štúdia je označovaná za významný krok pri riešení najväčšej záhady výskumu klimatických zmien, a síce, prečo priemerné globálne teploty, ktoré si stále zachovávajú rastúcu tendenciu, stúpajú v posledných desiatich či 15 rokoch pomalšie než predtým.

Vody vo východných tropických oblastiach Tichého oceánu sú v poslednej dobe nápadne chladnejšie vzhľadom na účinky jedného z najväčších oceánskych systémov prúdenia, takzvanej tichomorskej oscilácie.

Množstvu ľudí sú známe javy El Niňo a La Niňa, ktoré ovplyvňujú Tichomorie a prinášajú teplejšie a búrlivejšie či chladnejšie počasie v krátkych, iba niekoľkoročných cykloch a môžu mať silné dopady na počasie vo svete.

Málo ľudí však vie, že oba tieto systémy sú len časťou podstatne väčšej tichomorskej dlhodobej oscilácie ( Pacific decadal Oscillation ), ktorá prináša striedanie teplejšieho a chladnejšieho počasia v rádoch dekád.

Chladnejšie fázy

Tento systém je teraz v chladnejšej fáze, ktorá by mohla trvať niekoľko desiatok rokov, upozorňujú vedci. Posledná taká chladná fáza bola zaznamenaná medzi 40. a 70. rokmi minulého storočia.

Nová štúdia ústavu Scripps Institution of Oceanography podporovaná americkým vládnym Národným úradom pre oceány a ovzdušie ( NOAA ) spája „prestávku“ v globálnom otepľovaní práve s tichomorskou osciláciou.

V štúdii, uverejnenej v časopise Nature, ale vedci upozorňujú, že zatiaľ čo v zime sa v dôsledku tichomorskej oscilácie na severnej pologuli teploty mierne znižujú, v lete majú chladnejšie vody rovníkových oblastí Pacifiku na počasie na severnej pologuli menší vplyv. Autori štúdie tak konštatujú, že priemerné ročné globálne teploty sú nižšie, ako by boli bez oscilácie, extrémne letné horúčavy z posledných rokov ale ukazujú pravé účinky globálneho otepľovania.

„V lete vplyv rovníkových oblastí Pacifiku na severnej pologuli ochabuje a rastúca koncentrácia skleníkových plynov ďalej ženie nahor teploty, čo zaviňuje vlny rekordných horúčav a nebývalý rozsah topenia ľadu v Severnom ľadovom oceáne, “ uviedol Šang – Pching Sie, profesor ekológie z ústavu Scripps Institution of Oceanography .

Výskum ukazuje, že oceány pohlcujú veľké množstvo tepla a asi tretinu objemu množstva oxidu uhličitého, ktorý je v porovnaní s predindustriálnou dobou nadbytočne vypúšťaný do ovzdušia. To so sebou ale nesie aj vedľajšie účinky – otepľovanie vody zrejme prispieva k zvyšovaniu hladiny morí a oxid uhličitý k ich okysľovaniu. Aké účinky bude mať táto výmena energie na morské prúdy, zatiaľ nie je známe .

Spomalenie globálneho otepľovania privítali skeptici ako dôkaz, že skleníkové plyny ovplyvňujú klímu menej, než sa predpokladalo. Experti sú ale opatrnejší a varujú, že po terajšej chladnejšej fáze teploty zrejme znovu porastú rýchlejším tempom .