Ľudstvu hrozí zánik! Myslí si to svetoznámy britský fyzik Stephen Hawking. Riziká, kvôli ktorým je populácia ohrozená, sú výsledkom ľudskej činnosti. Patrí medzi ne možnosť jadrovej vojny, globálne otepľovanie aj geneticky upravené vírusy. A ďalšie vraj ešte prídu.

Ľudstvo môže podľa Hawkinga dlhodobo prežiť, len ak založí kolónie na iných planétach. „Aj keď je pravdepodobnosť katastrofy v určitom roku pomerne nízka, v priebehu času sa zvyšuje a stáva sa takmer istá,“ vyhlásil v jednej z prednášok, ktoré vysiela rozhlasová stanica BBC.

Ľudstvo podľa neho na Zemi zanikne počas tisícok rokov. „Do tej doby by sme mali preskúmať vesmír ďalej, aby katastrofa na Zemi neznamenala koniec ľudskej rasy vôbec. Sebestačné kolónie ale nie sme schopní založiť počas sto rokov,“ zdôraznil fyzik.

Medzi hlavné rizikové faktory, ktoré by mohli spôsobiť zánik Zeme, podľa neho patrí jadrová vojna, globálne otepľovanie a geneticky upravené potraviny aj vírusy. Ďalšie pokroky v oblasti vedy a techniky navyše budú vytvárať nové možnosti toho, „ako sa veci môžu pokaziť“.

Podľa BBC je iróniou, že práve Hawking ako prominentný vedec označuje vedecký pokrok za zdroj nových hrozieb. Známy fyzik tiež často upozorňuje na riziko umelej inteligencie, ktorá by získala dostatočnú moc a ľudstvo by vyhynulo. Zároveň je ale presvedčený, že ľudia vymyslia spôsob, ako toto riziko eliminovať.

„Pokrok nezastavíme ani nezmeníme, takže musíme rozpoznať nebezpečenstvo a dostať ho pod kontrolu. Som optimista a verím, že to dokážeme,“ uviedol Hawking s tým, že je dôležité, aby aj budúce generácie výskumníkov brali na vedomie, že vedecký a technický pokrok mení svet.

zdroj: tn.nova.cz