Extrémizmus je definovaný ako neštandardné správanie, prípadne ideológia, ktoré sa významným spôsobom odlišujú od všeobecne akceptovaných a zaužívaných stanov.

Extrémizmus nemusí automaticky znamenať kriminálne konanie, často mu však je pripisované popieranie či porušovanie etických, právnych alebo iných významných spoločenských štandardov. Extrémizmus býva často spájaný s rasovou, národnostnou, prípadne náboženskou neznášanlivosťou. Medzi základné druhy extrémizmu patria politický a náboženský extrémizmus.

Extrémizmus je odvodený od slova Extrém

Extrém označuje krajnosť, výstrednosť, mimoriadnosť. Extrémny človek môže byť teda mimoriadny a to v dobrom ale aj v zlom slova zmysle. Človek teda môže byť extrémne múdry, extrémne zodpovedný, extrémne spoľahlivý, extrémne poctivý a takto by sme mohli definovať množstvo extrémne pozitívnych vlastnosti človeka.

Extrémizmus teda môžeme pokojne chápať v dobrom slova zmysle, pretože Extrémisti môžu byť aj výnimočne a extrémne zodpovedný a spoľahlivý.

V politike zaznieva čoraz častejšie slovo Extrémizmus.

Napríklad pojmom extrémista v negatívnom slova zmysle politici často značkujú Mariána Kotlebu zo strany „Ľudová strana Naše Slovensko“. Pojem „Extrémista“ sa v politike mediálne prezentuje iba v negatívnom, teda zlom slova zmysle. Občania tak postupne nadobúdajú pocit, že „Extrémista“ je zlý človek. Ide však o veľký omyl. Extrémista môže byť aj výnimočne dobrý človek.

Aký Extrémista je podľa občanov Marián Kotleba? hlasujte v ankete

Myslíte si, že Marián Kotleba je "Extrémista" :

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...