Asi každý pozná človeka, ktorého pohrýzol pes. Miláčikovia zvierat si niekedy nepripúšťajú, že sa to môže stať, deje sa to ale pomerne často. Bezpečnostný expert teraz prezradil dva základné triky, ako sa rozzurenému psovi ubrániť.

Psy sú pre väčšinu ľudí maznáčikovia, s ktorými môžu spať aj v posteli. A potom ľahko zabudnú, že ich miláčikovia dokážu bleskovo zaútočiť. Nikto na to nechce myslieť, ale je dobré vedieť, ako sa v prípade napadnutia psom správať.

Americký expert na bezpečnosť Bill Stanton teraz predstavil dva základné triky, ako útok rozzúreného zvieraťa prežiť bez väčšej ujmy, prípadne psa zahnať. Môžete použiť buď fyzickú, alebo psychickú formu obrany.

Zároveň ale upozornil, že neexistuje žiadny univerzálny návod. „Každá situácia je iná. Poznajte svoje telo a schopnosti,“ vyhlásil Stanton pre portál DailyMail. Je dôležité posúdiť situáciu a konať až podľa toho. Ak sú s vami deti, zachováte sa určite inak, ako keď budete sám.

Čo nerobiť

Keď k vám beží divoký pes, mali by ste hlavne zachovať pokoj. Rýchlo sa rozhodnite a konajte. Ak budete panikáriť a začnete sebou hádzať, psa to ešte viac rozzúri a zaútočí o to silnejšie. Bude pre neho tiež ľahšie zvaliť vás na zem.

Fyzický trik

Inštinkt ľuďom hovorí, že je lepšie útoku čeliť a držať z dosahu svoje končatiny. Lenže by ste to mali urobiť presne naopak. „Potrebujete pribiehajúceho psa zablokovať, aby vám ublížil čo najmenej. Preto sa k nemu otočíte bokom a nastavíte ruku,“ popisuje Stanton.

Aj keď to znie hrozne, môže vám to zachrániť život. „Inak by sa vám mohol zahryznúť do nohy, brucha, tváre alebo vám pokojne prehryznúť hrdlo. Nech sa radšej zahryzne do ruky, ktorá má menej mäsa a dve kosti. Navyše tak máte situáciu stále pod kontrolou,“ vysvetlil expert.

Aj keby vás zviera zvalilo na zem, zostane zakusnuté do predlaktia, čím si ho stále držíte od tela. Pozerajte sa skôr na zem ako na šelmu a stále buďte v pokoji. „Až sa pes zahryzne, skloňte ruku a trochu s ňou trhnite. To je pre neho povel, aby sa stiahol a pustil,“ dodal Stanton.

Psychický trik

Druhú metódu musíte použiť čo najrýchlejšie. Pokiaľ ale vyjde, neutrpíte žiadne zranenia. „Zastrašíte ho, dôjde mu, že by to bol prehratý boj,“ povedal odborník.

Ešte než k vám pes dobehne, zdvihnite ruky a čo najviac sa vzpriamte. Kričte čo najsilnejším a najhlbším hlasom, ale nejačte strachom. Podobná reakcia sa radí aj v prípade, že na vás zaútočí medveď.

zdroj: tn.nova.cz