Prinášame vám rozhovor s najznámejším Malijčanom Ibim Maigom. Ibi je teraz už v Bratislave. Pricestoval z Afriky pred týždňom. dnes celý deň žhavil linky s rodinou a priateľmi v jeho rodnej krajine a s nami sa podelil o svoje informácie a názory.

Čo sa teda v tvojej rodnej krajine stalo?

Prepadli skoro ráno hotel. Zobrali rukojemníkov. Málo sa vie o tom, že v tom hoteli bola posledné dva dni konferencia o nerastných surovinách krajiny. Bol tam aj Nigerijčan, ktorý je považovaný za najbohatšieho človeka Afriky. Včera na svoje šťastie odišiel.

Teroristi prišli na diplomatických autách a šli rovno do prezidentského apartmánu. Z toho usudzujeme, že chceli zabiť práve tohoto najbohatšieho človeka. Zajali 170 hostí a 30 členov personálu. Následne tých, čo vedeli recitovať korán, prepustili.

Ale si myslíme, že to bola iba kamufláž, aby to zhodili na islamistov. Mali si dlhodobo nevie poradiť s ľuďmi, čo chcú rozdeliť Mali a získať jeho nerastné bohatstvo. Mali je veľmi bohaté na nerastné suroviny. Má veľké zásoby uránia ako Niger a asi najviac zlata v Afrike. A preto táto krajina nebude mať nikdy pokoj. Maličania sú iba rukojemníkmi tohto boja.

Islamisti držia sever alebo juh krajiny?

Islamisti robili v krajine rozbroje. Teraz už držia iba mesto Kidal. To je však práve na mieste, kde sú najväčšie zásoby nerastných surovín. Podozrievame Francúzsko, že spolupracuje s tými islamistami. Lebo Francúzko, keď boli nepokoje, prišlo a oslobodilo celú krajinu, ale nie to mesto – Kidal, kde sú tí Tuaregovia. Oni tvoria iba 2% obyvateľov krajiny. Podozrievame Francúzov, že práve týchto Tuarégov používajú na to, aby pre nich držali toto nerastné bohatstvo.

Ešte bolo na prípade niečo zaujímavé?

Že je to prvýkrát, čo sa niečo také udialo hlavnom meste, v Bamako. Malijčania sú z toho vystrašení a majú strach, ale nemali by sme mať z toho strach, lebo potom vyhrali.

Väčšina moslimov v Mali sú umiernení. Toto náboženstvo bolo do Mali dovezené z Arábie.

Rozhovor nám Ibi Maiga poskytol na základe udalostí, ktoré zasiahli dnes ráno Mali. Skoro ráno vtrhli islamisti do luxusného hotela v malijskom hlavnom meste Bamako a zadržali tam približne 170 rukojemníkov – hostí a asi 30 zamestnancov. Útočníci zabili celkovo 27 ľudí, pričom bezpečnostným zložkám sa podarilo zneškodniť dvoch útočníkov.

Rukojemníci, ktorých prepustili ešte samotní útočníci, svedčili, že títo sa medzi sebou rozprávali v angličtine, konkrétne: “Did you load it? Let´s go!” (nabil si zbraň? poďme) a že tí, ktorých prepustili, museli recitovať verše z Koránu.

Po prevrate v roku 2012 prevzali kontrolu nad severnou časťou Mali islamskí extrémisti, čo začiatkom nasledujúceho roka podnietilo vojenskú intervenciu koalície vedenej Francúzskom. Napriek tomu, že boli islamisti vyhnaní z väčších miest, zostáva táto časť krajiny naďalej nestabilná a útoky sa presunuli do južnejších častí Mali. Maskovaní muži v marci vtrhli v Bamaku do cudzincami obľúbenej reštaurácie a zastrelili tam päť osôb.

zdroj: hlavnespravy.sk