Berlín – Nemecká kancelárka Angela Merkelová varuje, že uzatvorenie hraníc v rámci Európy by mohlo viesť k vojenskému konfliktu na Balkáne. Merkelová to podľa serveru TheLocal.de vyhlásila na konferencii v južnonemeckom Darmstadte.

Merkelová uviedla, že ak Nemecko uzavrie svoje hranice s Rakúskom, mohlo by v Európe dôjsť k vojenskému konfliktu. Kancelárka si myslí, že plot postavený na maďarsko-srbskej hranici bude mať ešte veľmi ostrú dohru.

„Nechcem, aby sa stalo to, že vypukne vojenský konflikt, keď to nie je nutné,“ nechala sa počuť Merkelová. Dodala, že síce nechce byť tým, kto predvída skazu, ale že eskalácia násilia môže nastať rýchlejšie, než si človek myslí.

Kancelárka tiež hovorila o tom, že práve zvýšenie napätia medzi balkánskymi štátmi bol dôvod, prečo nedávno zvolala konferenciu, na ktorej sa malo jednať o utečeneckých trasách mieriacich cez región. Hrozí podľa nej nebezpečenstvo, že ak Nemecko uzavrie svoje hranice, potom tieto krajiny budú postupovať rovnako.

Uviedla tiež, že je zodpovednosťou Nemecka ako najväčšieho štátu EÚ, aby našlo riešenie, ktoré prinesie skôr solidaritu, než by krajiny ďalej rozdeľovalo. „Som si celkom istá, že to môžeme dosiahnuť,“ verí si kancelárka.

Podľa Jochena Töpfera, odborníka na juhoeurópske štáty zo Slobodnej univerzity Berlín, ale Merkelová celú situáciu príliš dramatizuje. „Nemyslím si, že budovanie hraničných plotov by priamo spôsobilo vojenskú konfrontáciu. Tieto štáty sa snažia dostať do EÚ, a preto chcú prezentovať svoju dobrú imidž, „dodal.

Merkelová sa podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou snaží vyvolať strach medzi balkánskymi krajinami, čím sa ich snažia odradiť od stavania bariéry pozdĺž svojich hraníc. Tiež však varoval, že by nikto nemal zľahčovať zhoršujúcej sa situácii v oblasti Balkánu a zdôraznil, že boje z roku 1990, sú „spí, ale nie sú vyriešené.“

„V týchto krajinách je veľmi rozšírená chudoba a boj o tých niekoľko málo zdrojov, ktoré majú. Ak sa do toho všetkého náhle pridá pol milióna utečencov, zvýši sa napätie, ktoré tu už existuje, „varuje Töpfer.

Vo štvrtok sa Merkelová opäť stretne s hlavami koalície Sigmar Gabrielom a Horstom Seehoferom, aby diskutovali na tému tranzitných zón pre utečencov. Návrh na to, aby boli žiadosti o azyl vybavované skôr, ako utečenci prekročia hranice, až doteraz ostro odmietal Sigmar Gabriel, vodca stredo-ľavej sociálnodemokratickej strany.

zdroj: eurozpravy.cz