Európa s Tureckom uzavrela vzdušný priestor pre ruské vojnové lietadlá letiace na misie proti ISIS, hovorí generál. Presne pred mesiacom využilo Rusko svojho uchytenia v Sýrii k vyslaniu Tupolevov Tu-95 Bears, Tu-22 Blinders a Tu-160 Blackjacks do bojov proti anti-Assadovským živlom vrátane ISIS a al-Nusra.

Prvé zábery strategických diaľkových bombardérov v akcii prenikli na povrch 17. novembra a poslúžili ako odkaz, že Moskva je ochotná zdvojnásobiť svoj bojový záväzok, aj keď sa ukázalo, že zabezpečiť také kľúčové mestá ako Aleppo bude oveľa ťažšie, než Kremeľ pôvodne predpokladal.

Podľa generála Anatolija Konovalova, zástupca veliteľa ruského Diaľkového letectva, vykonali ďalekonosné lietadlá Moskvy od polovice novembra 145 vzletov proti teroristickým cieľom. „Celkom ďalekonosné lietadlá v Sýrii vykonali asi 145 misií, zhodili asi 1 500 bômb a odpálili asi 20 križujúcich striel,“ povedal Konovalov.

Tí, ktorí Sýrsky konflikt sledujú, by si mohli spomenúť, že začiatkom septembra (takže pred tým, než Moskva zapojenie Ruska „oficializovala“) robili US nátlak na Grécko, aby Rusku odmietalo použitie svojho vzdušného priestoru k zásobovacím letom do Latakie. Následne uviedlo Bulharsko, že „má dosť vážené pochybnosti o náklade týchto lietadiel“, aby im odmietlo privilégium preletov.

No v priebehu rozoberania misií ruských ďalekonosných bombardérov Konovalov uviedol, že Tu-160 boli nútené lietať z letiska v Olenegorsku v ruskom severozápadnom regióne Murmansk.
Môžete sa pýtať, čo je na tom tak pozoruhodného? Tu je zase Konovalov: „Európa nás lietať nenechala, Turecko nás lietať nenechalo, my sme ale ukázali, že sme aj za takých podmienok schopní si s takou úlohou poradiť za použitia letísk na ruskom území.“

Inými slovami Európa s Tureckom Rusku odmietli dovoliť použiť svoj vzdušný priestor na vykonávanie náletov proti tým samým teroristom, ktorí zaútočili v Paríži, len štyri dni pred vyslaním ďalekonosných lietadiel k náletom v Sýrii. „Ruskí piloti museli vzlietať do Sýrie z najsevernejšieho ruského vojenského letiska v Olenegorsku, aby obišli Európu a potom lietali ponad Stredozemné more k Sýrii,“ dodáva Sputnik.

Čo sa týka EÚ, toto odmietnutie najskôr vyviera z dlhodobého sporu o Ukrajinu a z nadväzujúcich ekonomických sankcií, ktoré sú samozrejme súčasťou balíčka všeobecne zmrazených vzťahov medzi Bruselom a Moskvou. Čo sa týka Turecka, je dosť jasné, prečo sa Ankara snaží robiť Rusom ťažkosti. Tieto dve krajiny po Erdoganovom kroku sa zostrelením ruského bojového tryskáča pri sýrskej hranici zabrdly do intenzívnej slovnej vojny, a tak je podobne ako zatvorenie Bospore zabraňovaniu preletov ruských bombardérov do Sýrie len jedným z ďalších spôsobov, ktorými Ankara Moskve sťažuje úsilie o záchranu Assada.

Vo výsledku je čím ďalej evidentnejšie, že keď príde na „spoluprácu“ pri vojne s terorom, tak jedna strana svoju úlohu neplní.

zdroj: ac24.cz