Európska komisia (EK) rozhodne, či Američanom pozastaví bezvízový styk pri vycestovaní do Európskej únie.

V Bruseli dnes môžu odporučiť ročné pozastavenie bezvízového styku pre Američanov, ak občania EÚ nebudú naďalej mať rovnaké právo v USA. Túto otázku medzi Bruselom a Washingtonom označil denník za Financial Times za „dlhodobo napätú“.

Komisári budú rokovať o tom, aké konkrétne kroky a či vôbec, nariadia voči Spojeným štátom. Prekáža im, že americké orgány ignorujú bruselskú požiadavku na zrušenie vízovej povinnosti všetkých občanov EÚ. Američania môžu pritom navštíviť krajiny EÚ bez víz na tri mesiace.

„Naším cieľom zostáva úplné recipročné zrušenie vízovej povinnosti s našimi strategickými partnermi a konštruktívne na tom s nimi pracujeme,“ povedala novinárom pred týždňom v Bruseli hovorkyňa EK Mina Andrejevová.

Opatrenia môže platiť o 4 mesiace

Ak odporučí EK pozastavenie bezvízového styku, opatrenie môže vstúpiť do platnosti až po štyroch mesiacoch, čo poskytne členským štátom EÚ a Európskemu parlamentu čas na prípadné námietky.

Hoci väčšina ľudí z EÚ môžu do USA cestovať bez riadnych víz, Washington stanovil prísne pravidlá pre ľudí z niektorých krajín strednej a východnej Európy. Obmedzovaní sú najmä Poliaci, Chorváti, Cyperčania, Bulhari a Rumuni.

Sú zaťažení ďalšími administratívnymi krokmi pred vycestovaním na dovolenku alebo kvôli práci. Práve tieto štáty tlačia na Brusel, aby prijal reštrikčné opatrenia.

Problémom je Rumunsko

USA v roku 2014 zaviedli pre občanov EÚ bezvízový program pre 30 európskych štátov. V Bruseli zamerajú sa podľa hovorkyne EK na rokovaniach zamerajú „ekonomický dopad, politický dosah a vplyv na vonkajšie vzťahy týchto krajín.

Pri zavedení opatrení by mal mať posledné slov Európsky parlament. Američanom môže pozastaviť bezvízový styk. Tieto kroky sa však netýkajú Veľkej Británie a Írska, ktoré majú vo vízovej politiky EÚ udelenú výnimku.

Americké úrady podľa denníka však trvajú na tom, že Rumunsko nespĺňa podmienky pre vstup do krajiny bez víz. Rumunsko, ale aj Bulharsko predstavujú rovnaký problém aj pre Kanadu.

Austrália, Barbados, Brunej, Kanada a Japonsko boli takisto v novembrovej správe EK označené za krajiny, ktoré majú problém s uplatňovaním vízovej obojstrannosti.

Vízazdroj: aktuality.sk