Select Page

Estónske noviny Novaja gazeta-Baltija, sa vo svojom rozsiahlom článku, venujú slovenským podvodom s DPH. O týchto podvodoch sa v slovenských médiach píše už dlhšiu dobu. V tejto kauze sa spomínajú aj lotyšskí podnikatelia, či politici zo strany Smer. Najnovšie sa o tomto prípade začalo písať aj v zahraničí

Nové informácie priniesol k tomuto prípadu hlavný podozrivý Milan Chovanec, ten už dlhšiu dobu spolupracuje so slovenskou políciou. Práve on spomenul v súvislosti s týmito podvodmi bohatých Lotyšov, či politikov zo Smeru ako napríklad Jána Počiatka či Roberta Kaliňáka.

Podvodmi, ktoré Chovanec opisuje, mala prísť slovenská pokladnica najmenej o 75 miliónov eur! V týchto podvodoch s DPH sú zapletené firmy nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Lotyšska či Veľkej Británie. Vo veľkom sa obchodovalo so zlatom, platinou, potravinami, stavebným materiálom. Tento tovar sa nakupoval v zahraničí, a potom sprostredkovateľské firmy na Slovensku vystavovali účet za daň z preplatku DPH, a to v maximálnom možnom rozsahu.

Estónske noviny Novaja gazeta – Baltija, citujú na svojom webe Milana Chovanca.

„Približne v septembri 2007 sme sa s Lotyšmi rozhodli, že tovar nie je potrebné fyzicky kupovať a transportovať do rakúskej spoločnosti. A pritom riskovať, že nás niekto prepadne. Odvtedy sme platinu a zlato nikdy reálne nekupovali, faktúry boli vždy falošné.”

V týchto podvodoch boli spomenuté aj mená najvyšších predstaviteľov vládnucej strany Smer. Spomínaný je hlavne Jan Počiatek, v podvodoch bol údajne zapletený v časoch, keď bol ministrom financií v prvej vláde Roberta Fica (2006-2010), a v roku 2012 kedy bol ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spomínaný je aj Robert Kaliňák, v časoch keď bol minister vnútra a podpredseda vlády v prvej a druhej vláde Roberta Fica.

Spomínaní slovenskí politici už dávnejšie informácie, že majú niečo spoločné s týmito podvodmi, popreli.

O týchto podvodoch s DPH písal aj slovenský portál TREND.

Portál TREND, ešte na začiatku roka uverejnil článok, v ktorom spomína v týchto podvodoch aj špičky Smeru. TREND informuje, že spomínaní politici vtedy podali trestné oznámenie.

Celá kauza je stále vo fáze vyšetrovania, na celé rozuzlenie tohto škandálu, pravdepodobne budeme čakať ešte dlho.

zdroj: hlavnespravy.sk