Bývalý premiér Slovenskej Republiky Mikuláš Dzurinda si aj pod dlhých rokoch stojí za svojím slovom. Americký útok na Irak s nasledovným zvrhnutím prezidenta Husajna bolo podľa neho správne rozhodnutie. Nebezpečných diktátorov sa podľa bývalého premiéra treba zbavovať aj naďalej.

Súčasný poradca kontroverzného prezidenta Ukrajiny , známy svojou fanatickou amerikanofíliou, Mikuláš Dzurinda v roku 2003 ako premiér SR podporil nelegitímnu americkú agresiu voči Iraku. Ako sa neskôr ukázalo Američania klamali o zbraniach hromadného ničenia, ktoré sa mali údajne v Iraku nachádzať. Celá vojna bola preto zbytočná a priniesla len smrť a chaos, ktorý pretrváva do súčasnosti.

Dzurinda si však za svojím rozhodnutím podporiť tento útok stojí dodnes. Povedal to v rozhovore pre portál postoj.sk .

Na začiatku rozhovoru sa redaktor s Dzurindom porozprával o prezidentských voľbách v USA. Bývalý premiér Slovenska je totiž známy svojou podporou republikánskych kandidátov na prezidenta. Tentokrát však podporuje demokratov, konkrétne ich kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú :

“Rozumiem Američanom, že to vôbec nemajú jednoduché. Amerika čelí podobným problémom ako Európa, pričom počet týchto problémov sa zväčšuje. Nedávno som sa vo Washingtone rozprával s taxikármi, cítia, že vývoj sa neuberá dobrým smerom, rastie neistota z budúcnosti, frustrácia. Ale, samozrejme, volil by som Hillary,” povedal Dzurinda.

Donald Trump je pre neho neprijateľný kandidát na prezidenta:

“Je nevypočítateľný. Zo štýlu politiky, z ktorej cítiť toľkú aroganciu a násilie, nemôže vzísť nič dobré. V politike je veľmi nepríjemné, ak je líder nečitateľný, preto by som volil vypočítateľnosť.”

V ďalšej časti rozhovoru sa dotkli aj Americkej agresii voči Iraku, ktorú v roku 2003 Dzurinda ako premiér Slovenskej republiky plne podporil. Správnosť svojho rozhodnutia však ani po dlhých rokoch nezmenil, ani po tom čo sa tento útok ukázal ako obrovské fiasko .

Dzurinda sa bráni tým, že on pri podpore USA v útoku na Irak nikdy neargumentoval chemickými zbraňami. Chcel len aby bol zvrhnutý “nebezpečný diktátor” Saddám Husajn :

“Ja som nikdy nevyslovil ani len vetu, ktorou by som hľadal v Iraku chemické zbrane. Tvrdil som, že šialenci ako Saddám Husajn nesmú byť živnou pôdou pre terorizmus ani útoky ako proti Dvojičkám. Veď tie nepadli samy, kdesi sa to muselo zrodiť, ktosi to musel ideovo podporovať. ”

Podľa Dzurindu to bolo správne rozhodnutie:

” Dodnes som presvedčený, že sa konalo správne.”

Americkú agresiu voči Iraku však už takmer všetci svetoví lídri a politci považujú za obrovskú chybu. Dzurinda a hlavný agresor George Bush sú snáď poslední zástancovia tohto krvavého útoku na Irak pri ktorom zahynuli státisíce ľudí a dodnes tam prebieha veľký chaos. Následkom je taktiež vznik Islamského štátu aj na území Iraku.

zdroj: hlavnespravy.sk