V utorok bolo na programe NR SR prerokovanie návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s protokolom k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Čiernej Hory.

Do rozpravy sa prihlásil aj poslanec za SAS Ondrej Dostál, ktorý rečnil o “zlom” Rusku a “skvelom” zapade:

“Severoatlantická aliancia je a mala by ostať spoločenstvom, ktoré je otvorené voči slobodným a demokratickým krajinám, ktoré zdieľajú hodnoty západného sveta, ktoré majú záujem stať sa súčasťou tohto spoločenstva a sú odhodlané plniť kritériá, ktoré si pre vstup Severoatlantická aliancia stanovila. Pokiaľ sú odhodlané plniť kritériá, aj keď ich ešte v danej dobe neplnia, je našou morálnou povinnosťou snažiť sa im v tom pomôcť a netýka sa to len krajín západného Balkánu, týka sa to aj krajín ako Ukrajina, alebo Gruzínsko, ktoré sú vystavené hrozbe ruského expanzionizmu a nielen nejakej imaginárnej, potenciálnej hrozbe. Sú to krajiny, ktoré sa stali obeťou ruského útoku, ktorým Rusko zobralo časť ich územia násilím, vojenskou silou, ktoré sú naďalej Ruskom ohrozované.

Nezabudol dodať aj konšpirácie o údajnej “Ruskej hybridnej vojne”:

“Mali by sme sa brániť hrozbám, ktorým čelia nielen iné krajiny, ale ktorým čelíme aj my a ostatné krajiny Európskej únie, ktoré sú na západ viacej od nás, a to je konkrétne hybridná vojna, ktorá je vedená zo strany Ruska a ktorá, obávam sa, nedostáva adekvátnu pozornosť zo strany štátnych orgánov Slovenskej republiky. ”

“Hovoríme tu o hodnotách ako sloboda, demokracia, právny štát, rešpekt k ľudským právam, úcta k ľudskej dôstojnosti. Inštitucionálnym vyjadrením hodnôt západného sveta sú práve Severoatlantická aliancia a Európska únia.” dodal na záver.

Na tieto rusofóbne vyjadrenia zareagovali poslanci za stranu ĽSNS, ktorá chce presadiť vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO. Ako prvý reagoval Marian Kotleba:

“Pán poslanec Dostál, toto je znova typické pre vás a vášho kolegu. Hovoríte, aj teraz ste hovorili, o demokracii, o slobode, o možnosti sa rozhodnúť. Ale pritom jedným šmahom odmietate možnosť, aby sa o vstupe Čiernej Hory so Severoatlantickej aliancie konalo demokratické referendum. Neviem, či to robíte preto, lebo si neuvedomujete, že referendum a demokracia sú spojené nádoby, alebo to jednoducho robíte preto, že to je vašou účelovou politikou, ktorej cieľom je niečo dosiahnuť.

Tak isto ste hovorili o ruskej expanzívnej politike. Zdôrazňovali ste to takým spôsobom, akoby sme teraz sa nachádzali v auguste 1968. Neviem či ste si všimli, ale teraz je jún 2016 a geopoliticky sú tie mocnosti trošku inak rozdelené a trošku iným spôsobom sa snažia získať svoj politické vplyv nad menšími alebo väčšími krajinami. Pričom niektoré z týchto dominantných krajín veľmocí sú veľmi až príliš podozrivo angažované aj na ostatných kontinentoch. Takže keď hovoríte o nejakej expanzii, tak si to skúste dať tak do takej rovnice aby to bolo aspoň trošku vyvážené. Ďakujem.”

Reagoval aj Kotlebov spolustraník Milan Uhrík:

“Ja neviem či žijem v rovnakej republike ako tuto naši kolegovia. Fakt tie reči o raji na zemi pod záštitou Spojených štátov, slobody demokracie. Presne tie klišovité frázy, ktoré používajú pri každom jednom napádaní suverénnych nezávislých štátov, pri každej jednej vojenskej akcii a k obhajobe svojho zabíjania a expanzie. Neviem, kde vidíte všetci tých podivných zelených ruských mužíčkov, možno ešte vo svojich hlavách chránite Slovensko pred nejakých Chruščovom, ale ja vidím, ja keď sa pozriem na Slovensko, ja vidím všade americké mimovládky, počujem z rádií americké piesne, nie ruské pesničky, televízie sú vlastne len americkými firmami, korporáciami, nie ruskými. Samé americké filmy, ruský som nevidel ani nepamätám. Všade americké korporácie, ruskú nevidím nikde poriadne. Americké produkty, americké vojenské aliancie, americká politika. Ja nie som žiadny rusofil, nechcel by som tam naozaj bývať, fakt nie. Ale neviem, kde vidíte tú expanziu Ruska.”

Poslanec Dostál, ktorý na prvé zasadnutie NR SR prišiel zo židovskou hviezdou, hovorí o “ruskej agresii” ale akosi “zabudol” na agresiu americkú , ktorá ma na svedomí milióny obetí. V skratke možno spomenúť Vietnam, Afganistan, Juhoslávia, Irak, Lýbiu atd.

zdroj: hlavnespravy.sk