Potrebujeme národné obrodenie. Médiá nám zamlčujú podstatné veci.
Európa je korisť, ktorá čaká, až ju niekto zhrabne. Dostali sme sa na perifériu. Aj tieto vety zazneli od ekonómky Ilony Švihlíkovej. Zároveň varovala pred pripravovanou transatlantickou a transpacifickou zmluvou. „Je to včlenenie Európskej únie pod americké záujmy ešte viac ako dnes,“ hodnotila a pripojila aj dôvod: „Odstrihnúť Európu od Ruska a zbrzdiť vývoj Číny. To je geopolitický dôvod týchto dvoch dohôd. „Kritizovala tiež pasívny prístup Európy. „Potrebujeme nové národné obrodenie,“ konštatovala okrem iného.

Docentka Švihlíková: USA nás chcú odstrihnúť od Ruska, pripútať k sebe a obkľúčiť Čínu. Potrebujeme národné obrodenie. Médiá nám zamlčujú podstatné veci.

Vývoj globálnej ekonomiky a projekty veľmocí. Na túto tému hovorila na víkendovom Vratimovskom seminári ekonómka Ilona Švihlíková. „Mohli by sme veľmi stručne povedať, že stav globálnej ekonomiky nie je úplne dobrý, ale taká jednoduchá charakteristika nás asi úplne neuspokojí. Aké tendencie pozorujeme? Predovšetkým tendencie k stagnácii ekonomiky, vidíme to, že tam, kde vznikla kríza, teda v krajinách Západu, konkrétne v Spojených štátoch, sú už príliš často citované slová o krehkom oživení. O vývoji v eurozóne ani nehovoriac, „začala Švihlíková. „Vidíme tendencie deflačné, ktoré sú vždy späté s ekonomickými problémami, to znamená veľmi nízky rast cien. Spomeňme, že je to rok, čo vykonala ČNB intervenciu s odôvodnením deflačného nebezpečenstva. Samozrejme celý tzv. Vyspelý svet trápia veľké sociálne problémy. Nie je to len nezamestnanosť. V tomto čísle, ktoré sa dá rôznym spôsobom upravovať a modifikovať, sa dávno neodrážajú sociálne vzťahy. Musíme sa pozerať na iné kategórie, ktoré bohužiaľ prišli do vyspelého sveta z rozvojových krajín, na pracujúcu chudobu, ktorá sa intenzívne dostáva aj k nám, na situáciu, kedy sa ľudia neuživia zo svojej práce a obrovskú nerovnosť, „dodala.

Švihlíková: Ekonomika je stále intenzívnejšie používaná ako geopolitický nástroj

Podľa Švihlíkovej sú politické elity často v úlohe toho, kto slúži kapitálu. „Sledujeme v ekonomike veľký nárast napätia, ktoré sa prenáša z úrovne geopolitickej. Ekonomika začína byť stále intenzívnejšie používaná ako geopolitický nástroj. Sankcie sú extrémnym ekonomickým nástrojom. Môžu spôsobiť mnoho bolesti, ale fungujú pre ciele v medzinárodných vzťahoch? Nie, nefungujú a máme na to rad empirických analýz, o ktoré očividne nie je žiadny záujem. Stačilo by na to možno použiť zdravý rozum alebo čítať komplikované empirické štúdie. Avšak tento trend tu je a posilňuje, „uviedla na seminári ekonómka. Znovu sa podľa Švihlíkovej dostávame do situácie, kedy ropa je používaná ako zbraň. „Pozrime sa na súčasnú politiku Saudskej Arábie, ktorá zámerne zráža cenu ropy niekam k 80 dolárom za barel. Komu to ublíži? Samozrejme krajinám ako je Irán, ale napríklad aj Sýrii, ale aj Rusku a možno čiastočne aj USA, ktoré pri technologicky náročnej ťažbe nemôžu ísť príliš pod túto cenu. Ekonomika je používaná ako zbraň pre dosiahnutie nejakých iných cieľov. V tejto súvislosti musíme vždy pripomenúť, že jedným z tých nástrojov je aj vojna, konflikty, to, čo živí vojensko-priemyselný komplex, „doplnila s tým, že keď sa pozrieme na ekonomickú štruktúru USA, tak vojensko-priemyselný komplex je chrbticou, pretože príliš mnoho priemyselných kapacít bolo presťahovaných do iných krajín, nech je to Mexiko alebo oblasti juhovýchodnej Ázie. „Toto sú bezpochyby tendencie, ktoré nepôsobia príliš pozitívne a príliš optimizmu nám nedodávajú,“ konštatovala.

Švihlíková hovorila o možnosti neuveriteľnej ekonomickej revolúcie

Ako ekonómka uviedla, objavujú sa ale aj malé čriepky rôznych radikálnejších úvah a návrhov, čo s globálnym ekonomickým systémom urobiť. „V českom prostredí sa jedná o témy takmer neznáme, aj keď diskusia na západ od nás začína prebiehať. Málo sa vie, že existujú už prepracované návrhy na to, ako zmeniť tvorbu peňazí. Dokonca aj Martin Wolf, ktorý je hlavným komentátorom Financial Times, a skutočne ho nebudeme podozrievať z inklinácie k socializmu, hovorí, že komerčné banky už nesmú mať právo tvoriť peniaze. Toto, keby sa uskutočnilo, tak pôjde o neuveriteľnú ekonomickú revolúciu. Napriek tomu je u nás ticho, „opísala Švihlíková, ktorá upozornila aj na ďalšiu teóriu o využití centrálnych bánk k tomu, aby späť dali suverenitu štátom a pomohli riešiť dlhové bremeno, pretože dlhy, ktoré sú dnes kumulované, sú absolútne nesplatiteľné.

Ďalšie výstupy z Vratimovského seminára:

Profesor Keller sa smial Moravcovci: Odmietol som jeho debatu o Havlovi, nie som pokrytec
Psychiater David burcuje: Sme ako psy, čo dostávajú elektrické rany. Buďme neposlušní!
Situáciu vo svete nemožno prirovnať k studenej vojne. Je horšia. Profesor Krejčí o Ukrajine, USA a Rusku

Ekonómka: máme čoraz modernejšie technológie, ale pracujeme čím ďalej viac. Od čoho sú?

OSN už otvorene hovorí o tom, že musíme skrátiť pracovný týždeň. Na túto informáciu s dôrazom Švihlíková upozornila: „Nie je možné, aby sme mali čím ďalej modernejšie technológie a pracovali čím ďalej viac. Od čoho ich máme? Aby nám poskytovali voľný čas. Prečo je voľný čas nebezpečný? Ľudia s voľným časom sú nebezpeční, mohli by myslieť. Toto je téma, ktoré musí byť predsa ľavicou uchopená. Otázka práce, voľného času a využívania technológií, nie ich zneužívanie na zotročenie človeka. „V prednáške potom pokračovala:“ Sme v situácii, kedy iné riešenia ako netradičné a radikálne nemajú zmysel. Ak budeme chcieť zostať v mainstreamovej ekonómii, potom môžeme rozhorieť vášnivú debatu o tom, či má byť DPH 6 alebo 9 percent. Iste to má následky na život nás všetkých, ale to nie je riešenie problémov, ktoré so sebou prináša globálny kapitalizmus. “

Skupina krajín bola schopná dohodnúť sa na zostavení spoločných inštitúcií

Ekonómka ďalej upozornila na to, že v kríze nie je len globálna ekonomika v zmysle čísel a vyzvala verejnosť, aby si všímala toho, ako rastie dopyt po zmenách štatistických metód, aby bol vykázaný rast. „Inštitúcie majú tiež problémy. Nech je to Medzinárodný menový fond, ktorý je pod paľbou kritiky, ale to nestačí. Tento rok, a zase u nás takmer ticho po chodníku, sa veľmi odlišným piatim krajinám podarilo dosiahnuť zhodu na tom, postaviť určité alternatívne štruktúry proti Medzinárodnému menovému fondu a proti Svetovej banke, kde mimochodom Spojené štáty stále majú právo veta a nechcú sa toho vzdať. To je tá snaha o udržanie sa hegemónie, aj keď tomu už celosvetový pomer síl nezodpovedá. Skupina krajín BRICS bola schopná dosiahnuť veľmi významný prelom, dohodnúť sa na zostavení spoločných inštitúcií, spoločného rezervného fondu, spoločnej rozvojovej banky, „vysvetlila.

TTIP znamená najväčšie obchodné partnerstvo sveta

Švihlíková tiež hovorila o svetovej obchodnej organizácii a ich problémoch. „V reakcii na veľkú recesiu v roku 2008, začali veľmoci prichádzať s projektmi, ktoré sa na prvý pohľad tvária ako ekonomické, obchodné a investičné, ale v skutočnosti v sebe skrývajú veľmi silno geopolitické záujmy. Americké projekty sú dva: transatlantická zmluva a transpacifická zmluva. Hovorí sa o nich veľmi málo, lenže keby sa TTIP naozaj uskutočnila, tak by išlo o najväčšie obchodné partnerstvo sveta, „hodnotila ekonómka a potom upozornila:“ Uvedomme si, že to boli Spojené štáty, ktoré začali tieto rokovania, takže v tom majú bezpochyby nejaký záujem. „Švihlíková tiež poukázala na doložku investor – stať, ktorá sa šíri do celého sveta, umožňuje nadnárodným korporáciám žalovať štáty za politiku, ktorá sa im zdá nevhodná napríklad v oblasti sociálnej ochrany alebo životného prostredia. „Súkromné arbitráže majú riešiť spor medzi suverénnym štátom a medzi nadnárodnými korporáciami, ktoré majú samozrejme dosť peňazí na to, aby si zaplatili výsledok, o ktorý stoja. Máme dosť varovných príkladov z celého sveta, „uviedla ekonómka.

Švihlíková: TTIP je inštitucionalizované európske vazalstvo

Ilona Švihlíková sa angažuje v platforme proti TTIP. Na seminári tiež opísala, ako reagujú na výhrady predstavitelia ČSSD. „Čo sme sa dopočuli? Že dokument nie je veľmi pekný, ale že teraz máme s USA tak hroznú doložku, že akákoľvek iná bude vlastne zlepšením. Skvelý argument. Prosím, to je oficiálny postoj sociálnej demokracie. A v otázke geopolitickej? Čo je TTIP? Je to včlenenie Európskej únie pod americké záujmy ešte viac ako dnes. Je to proste inštitucionalizované európskej vazalstvo, „uviedla Švihlíková s tým, že naši elitní politici považujú TTIP za dôležitú transatlantickú väzbu. „Mňa vždy fascinuje s akou ľahkosťou a s akou radosťou z nás robia nárazníkovú zónu,“ komentovala ekonómka, ktorá zmluvy považuje za veľkú hrozbu nielen pre štandardy, ktoré si naši predkovia vybojovali v oblasti sociálnej, ekologickej a všeobecné dôstojnosti života, ale aj pre oblasť geopolitiky . „Uvidíte presne, je to kruh obkľučujúc Čínu. O čo ide týmto dohodám? Nielen o záujmy korporácií, to samozrejme tiež. Nielen o to, urobiť si vlastné pravidlá hry. Všimnite si, že pravidlá hry už nestanovujú štáty, ale korporácie. Dôležitejší dôvod ale je, odstrihnúť Európu od Ruska a zbrzdiť vývoj Číny. To je geopolitický dôvod týchto dvoch dohôd, „uviedla Švihlíková.

Ekonomka kritizovala EU za pasivitu

Švihlíková tiež upozornila na situáciu v roku 2010, kedy vtedy premiér Vladimir Putin navštívil Nemecko a navrhol spoločenstvo siahajúce od Lisabonu po Vladivostok, spoločenstvo, v ktorom by sa komplementárne dopĺňali prednosti Ruskej federácie a Európskej únie. „Asi tušíte, že tento projekt bol Európskou úniou odmietnutý. Myslím, že to úplne nebolo múdre rozhodnutie, ale také sú fakty, „uviedla s tým, že Čína sa rozhodla oživiť svoj projekt Hodvábna cesta. „Európska únia je v tomto ohľade pasívnA. Je to taká korisť, ktorá čaká, kto ju zhrabne, „povedala s tým, že sme opäť v situácii, kedy je opäť snaha vytvárať bloky na obchodnom, mocenskom a ekonomickom základe. Odporučila, že by bolo vhodné na situáciu vypracovať stanoviská, ktorá by zodpovedalI záujmom Slovenskej republiky.

Švihlíková: sme periférií v ekonomickej oblasti

Ekonómka upozornila na to, že sa k nám informácie dostávajú veľmi zložito a že inde sa už otvorene vedú diskusie o tom, ako má vyzerať kapitalizmus. „Potrebujeme viac oboznámenia a viac inšpirácie. Sme v situácii, kedy kombináciou vonkajších javov a konieckoncov aj toho, kto bol zvolený alebo vyvolený, sme sa dostali na pozíciu periférie. Sme periférií v oblasti ekonomickej a nebudem rozoberať koľko stoviek miliárd dividend a úrokov nám uteká každý rok z tejto republiky, v akom postavení sú tzv. Slovenské firmy, ktoré musia viesť otvorené účtovníctvo voči svojim zahraničným matkám, takže im vidí priamo do čriev, aká je u nás pridaná hodnota a samozrejme nie je najmenší záujem na tom, aby sa zvyšovala, pretože tú si matky držia pri sebe, „uviedla Švihlíková. Toto všetko sú podľa nej príznaky, ktoré sa nutne prejavujú aj na úrovni politickej i na úrovni intelektuálneJ. „Ak sa chceme dostať z úrovne periférie, musíme začať práve u myšlienok, diskusií, koncepcií, téz. Ak nevieme, čo sa okolo nás deje, nie sme schopní na to reagovať, nie sme schopní vymyslieť alternatívu ani nie globálne, to asi od nás nikto nečaká, ale alternatívu ani sami pre seba. Niekedy tomu hovorím, že potrebujeme nové Národné obrodenie, ktoré vyburcuje intelektuálne zdroje k nejakému kvasu, „povedala Švihlíková.

zdroj: parlamentnilisty.cz