Slováci nemajú záujem ísť v prípade vojnového konfliktu bojovať. Toto sa štatisticky a preukázateľne v posledných dvoch rokoch potvrdilo.

V roku 2015 podalo vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby až 14 171 mužov a dokonca i jedna žena. Najviac ich bolo v Prešovskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji, najmenej v Trnavskom. V roku 2016 na okresných úradoch zaevidovali doteraz približne 3 270 vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby. Stalo sa tak najviac na základe zverejnenia informácie o takejto možnosti na stránke panobcan.sk.

aktuality.sk: Do dobrovoľnej vojenskej prípravy sa zapojí 50 ľudí, minister očakával viac.

Na výcvik v rámci dobrovoľnej vojenskej prípravy by malo nastúpiť do 50 záujemcov. Pôvodne sa prihlásilo 129, ale časť z nich neprešla zdravotnou prehliadkou, psychotestami, alebo nepredložila doklady potrebné pre zaradenie do prípravy. Pre TASR to uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

Šéf rezortu obrany podľa vlastných slov očakával, že sa do tohto projektu zapojí viac ľudí. Zdôraznil však, že ide o pilotný projekt.

„Aj s týmito päťdesiatimi by sme radi spravili výcvik, teda to, čo je predpísané na tých 12 týždňov,“ povedal.

Za deň dostanú 4,5 eura

Ministerstvo chce po skončení pilotného projektu pripraviť analýzu, z ktorej vyplynie, či rezort spraví v dobrovoľnej vojenskej príprave zmeny.

„Skvalitnenie pripravenosti záloh ozbrojených síl je pre nás jednou z priorít. A práve pre ich tvorbu by mohla byť kľúčovým nástrojom dobrovoľná vojenská príprava.

Po ukončení pilotného projektu vyhodnotíme prínos dobrovoľnej vojenskej prípravy k tvorbe záloh a zvážime jej ďalší rozvoj tak, aby bola pre mladých ľudí atraktívnejšia.

Napríklad dobrovoľní vojaci by mohli byť v budúcnosti výborným zdrojom pre aktívne zálohy, ale aj pre bezpečnostné zložky.

Do budúcnosti je tiež možné uvažovať aj nad motivačným stimulom,“ vysvetlil Gajdoš. Podľa v súčasnosti platnej legislatívy by dobrovoľníci mali dostávať za každý deň výcviku približne 4,50 eura.

Sebadisciplína a fyzická zdatnosť

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Výcvik bude trvať 12 týždňov.

V rámci prvej deväťtýždňovej časti výcviku získa absolvent základné vedomosti a zručnosti napríklad z taktiky, streľby z ručných zbraní, orientácie v teréne, zdravotníckej prípravy, topografickej prípravy.

Zároveň tiež dosiahne vyššiu fyzickú a psychickú pripravenosť, sebadisciplínu a lepšie zvládne stresové a záťažové situácie.

Počas trojtýždňového odborného výcviku získa absolvent vedomosti z jednej zo štyroch vojenských odborností – strelec, ženista, odmorovač alebo spojár.

zdroj: aktuality.sk

Dobrovoľná vojenská príprava? Pozor a marketingový ťah!

Dobrovoľná vojenská príprava znamená zároveň „Povinnosť ísť bojovať do prvej línie v prípade vyhlásenia vojny“. Po prijatí zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave sa spustila lavína propagácie médiami. Média propagujú čo všetko môžu dobrovoľníci získať. Nepropagujú však to najdôležitejšie: Čo môžu takzvaní „Dobrovoľníci“ stratiť. A tým je ich život, ktorý môžu položiť v prípade vyhlásenia vojny.

Ako sa vyhnúť rozkazu ísť zabíjať ľudí, ak by bola vyhlásená vojna a úrady by začali vydávať povolávacie rozkazy ?

Iba v januári môžete poslať na Okresný úrad vyhlásenie o Odoprení výkonu mimoriadnej služby! POZOR: Vyhlásenie je už od roku 2016 potrebné overiť na matrike alebo u notára! Takéto malé polienko pod nohy hodili občanom ich zvolení zástupcovia!  VIAC o vyhlásení TU >>

Zručnosť sa dá nacvičovať aj takto, hravo a bez rizika položenia života: VIAC TU >>

Pýtame sa preto občanov:

V prípade vojnového konfliktu pojdete Vy a Vaši synovia bojovať za záujmy iných, alebo nepôjdete bojovať?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...