Cvičenie Baltops začína. Vojaci Severoatlantickej aliancie budú na Balte cvičiť spoluprácu na mori, vo vzduchu i na zemi. Okrem členských krajín NATO sa manévrov zúčastní aj Fínsko a Švédsko. Podľa Moskvy sú vojenské cvičenia severoatlantickej aliancie na Balte namierené proti Rusku.

Spojené štáty poslali na cvičenie do Európy strategické bombardéry B-52. Vysielajú ich často aj do Tichomoria a demonštrujú tým schopnosť nasadenia zbraní najťažšieho kalibru kdekoľvek na svete vrátane východnej hranice Severoatlantickej aliancie.

Manévre NATO v Pobaltí a Poľsku nabrali intenzitu po ruskej anexii Krymu a vypuknutia vojny na východe Ukrajiny.

Manévre Baltops sa konajú od piatku 3. júna do 18. júna. Spolu so štátmi NATO z baltského regiónu sa do nich zapoja aj nečlenské krajiny Fínsko so Švédskom.

Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg v posledných dňoch zdôraznil, že to nie je provokácia voči Rusku, ale odpoveď na jeho akcie.

NATO plánuje, že v pobaltských republikách a v Poľsku posilní stálu prítomnosť jednotiek z rôznych členských krajín. Potvrdiť to má definitívne júlový summit aliancie vo Varšave.

Moskva cvičenia kritizuje

Rusko vezme do úvahy manévre NATO pri plánovaní rozvoja svojich ozbrojených síl, upozornil v rozhovore pre agentúru Interfax Andrej Krasov, podpredseda obranného výboru ruskej Štátnej dumy.

Podľa jeho názoru sú tieto cvičenia úplne evidentne namierené proti Rusku, pretože aliancia si mohla zvoliť ktorékoľvek iné more, rozhodnutie ale zámerne padlo na Balt.

Rusko bude reagovať zvýšením počtu svojich vojenských manévrov, povedal Krasov.

Ministerstvo obrany už skôr oznámilo, že v západnom a južnom vojenskom okruhu vytvorí tri nové divízie, ktorých hlavnou úlohou bude reagovať na prípadné hrozby zo strany NATO.

zdroj: rozhlas.cz