Ako vyriešiť masovú imigráciu vysvetľuje bývalý austrálsky premiér Tony Abbott v rozhovore s politológom Petrom Sokolom. Ukážku z neho poskytol týždenník Reflex ParlamentnímListům.cz. Práve austrálsky konzervatívny politik totiž pred niekoľkými rokmi presadil politický model na nelegálne prisťahovalectvo, ktorý sa stal príkladom pre rad ďalších krajín.

Podľa Abbotta, tvorca úspešnej austrálskej imigračnej politiky, známej pod označením Stop the boats (Zastavme lode), je pre Európu hlavnou výzvou dokázať sa rozhodnúť. „Musíte prijať morálne rozhodnutie, že máte väčšie právo kontrolovať, kto príde do vašej krajiny, než aké právo majú ostatní, aby požadovali vstup do vašej krajiny. „Keď sa štát rozhodne, že vstup do neho bude možný iba na hraničnom priechode a s pasom, musia to ostatní ľudia akceptovať. Keď sa niekto bude pokúšať do takého štátu rovnako vstúpiť iným spôsobom, nie je to už vstup, ale je to invázia. Štáty alebo celý kontinent na to potom ale musia ako na inváziu reagovať, „hovorí v rozhovore austrálsky expremiér. Podľa neho dobré úmysly doviedli Európu do katastrofickej situácie. „Povedal by som, že kým budú lode s migrantmi prichádzať, budú sa tisíce ľudí topiť. A je morálnou povinnosťou, ak máte zľutovanie, lode zastaviť, pretože tým zastavíte umieranie, „uviedol, ako by mala Európa reagovať na nekončiaci príval imigrantov cez Stredozemné more.

Žiadna vláda nemá podľahnúť morálnemu vydieraniu

Podľa politológa Petra Sokola jeden z najvýraznejších konzervatívnych politikov planéty, politická osobnosť, ktorá súčasnej Európe chýba, Tony Abbott, odmieta kritiku niektorých európskych médií, ktoré popisujú problémy v detenčných centrách mimo Austrálie, kam sú prevážaní tí, ktorí sa pokúsia o ilegálny vstup do Austrálie – na ostrov Nauru alebo na ostrov Manus. „Ale ja som bol ako na Nauru, tak v Papue Novej Guiney. Detenčné centrá sú v oboch prípadoch otvorené tábory a ľudia v nich majú ubytovanie, dostanú najesť a sú pod ochranou. Je pravda, že niektorí ľudia sa pokúsili o sebapoškodzovanie. Urobili to, aby morálne zastrašili austrálsku vládu. Ale ja si nemyslím, že austrálska vláda, ani žiadna iná vláda má podľahnúť podobnému morálnemu vydieraniu, „vysvetlil a poukázal na príklad aktivistov Parise Aristotle, ktorý je v Austrálii veľmi známou osobnosťou v oblasti práv utečencov. „Ten sa práve vrátil z návštevy detenčných centier na Nauru a v Papue Novej Guinei a situáciu tam komentoval slovami: Áno, došlo tam k niektorým nešťastným incidentom, ale nedochádza tam k nejakému systematickému porušovaniu práv, nie sú tam problémy vychádzajúce z nastaveného systému. To povedal niekto, kto bol roky jedným z hlavných obrancov utečencov a je ako taký rešpektovaný a uznávaný. “

Za viac ako dva roky neprišiel do Austrálie žiadny ilegálny migrant

Bývalý austrálsky premiér v rozhovore pre týždenník Reflex zdôraznil, že jeho migračná politika bola veľmi úspešná, pretože za posledné dva a pol roka neprišiel do Austrálie žiadny ilegálny migrant, takže túto politiku akceptovala aj opozícia. Organizácie bojujúce za práva utečencov sa snažili proti tejto migračnej politike bojovať aj právnymi prostriedkami, avšak neuspeli. „Politická korektnosť je silná vo všetkých západných krajinách, a to vrátane Austrálie. Čeliť tejto politickej korektnosti, či už o to usiloval Ronald Reagan, Margareth Thatcherová, alebo bývalý austrálsky premiér John Howard, je vždy naozaj ťažké, ale musíme to skúšať. Ako politik sa snažím robiť to, čo je nutné urobiť, či už to je menej, či viac populárne, „vysvetlil svoj postoj Abbott.

Keď začne vo svete prevládať odmietanie západných hodnôt, prichádza úpadok

Západná civilizácia, a obzvlášť jej anglicky hovoriace verzie, prekonáva podľa expremiéra Austrálie všetky ostatné v tom, koľko slobody, spravodlivosti a prosperity prináša ľuďom a národom, ktorí v nej žijú. „Keď sa pozriete na moderný svet, je to predsa vo veľkej miere produkt západnej civilizácie. Myslím si, že moderný svet bol dokonca stvorený v angličtine, pretože zastupiteľská demokracia, sloboda a právny štát, politický, náboženský a kultúrny pluralizmus, úcta k právam jednotlivca vo vzťahu s jeho zodpovednosťou – to sú práve charakteristiky západného sveta, a špecificky jej anglickojazyčné podoby . Keď sú tieto hodnoty prijímané, potom svet prekvitá. Zatiaľ čo vo svete začne prevládať odmietanie takýchto západných hodnôt, prichádza úpadok, „konštatoval politik.

Ako píše týždenník Reflex, austrálsky prístup k imigrácii je častým terčom kritiky ľudskoprávnych organizácií a k jeho vlastnostiam patrí tiež veľmi vysoká finančná nákladnosť. Drvivá väčšina Austrálčanov je však presvedčená, že plní svoj hlavný cieľ – zabrániť tomu, aby sa utečenci nahnalní pašerákmi ľudí do člnov a lodí topili vo vlnách Pacifiku.

To v austrálskych očiach vyvažuje niektoré problémy so správou utečeneckých táborov a možnosťami tamojších utečencov presídlovať do tretích krajín. „Politika, Stop the Boats ‚má podporu aj súčasnej vlády a je všeobecne považovaná za veľmi úspešnú. Občasná opozičná kritika sa tak venuje skôr konkrétnym podmienkam v záchytných táboroch umiestnených mimo územia Austrálie, ale aj sami labouristi ich existenciu pred tohtoročnými voľbami podporili, „okomentoval v Reflexe súčasnú pozíciu Abbottovej migračnej politiky Čech žijúci v Austrálii Adam Hejl. Architekt systému Tony Abbott sa počas vrcholiacej migračnej vlny v Európe pokúšal svoje európske náprotivky presvedčiť, aby sa tiež vydali austrálskou cestou, ale nebol vypočutý.

zdroj: parlamentnilisty.cz