Knieža, Filip, Keller či Okamura nám toto povedali k nebývale ostrým slovám Zemana o utečencoch.

Prezident republiky Miloš Zeman minulý týždeň na stretnutí s občanmi v Rožnove pod Radhoštěm a Slavičín povedal, že islamská kultúra je tak hlboko nezlučiteľná s európskou, že by sme urobili strašnú chybu, keby islamskí imigranti do Českej republiky prišli – imigranti v západnej Európe sa totiž nedokázali asimilovať , vytvorili geta a spôsobujú konflikty. Podľa neho má utečenec podľa medzinárodných dohôd požiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine, kam vstúpi, čo rozhodne nie je Česká republika – utečenec tak vraj vstupom k nám porušuje zákon a medzinárodné právo. Ak chceme chrániť svoju kultúru a zvyky, potom musíme obhajovať náš suverénny štát a jeho hranice.

„Platí právo šaría, kameňovania, utínania rúk. Je to kultúra tak hlboko nezlučiteľná s európskou kultúrou, že by sme urobili strašnú chybu, keby táto vlna islamských imigrantov do Českej republiky prišla, „varoval prezident pred islamskou kultúrou.

Utečenci porušujú vstupom k nám zákon. Nerobte si ilúzie, že u nás zatiaľ migranti takmer nie sú.

„Nerobte si ilúzie, že u nás zatiaľ migranti takmer nie sú. Pozrite sa za hranice do Maďarska, Rakúska, Nemecka a počítajte s tým, že táto migračná vlna príde k nám. Sú dva varianty. Variant tých, ktorí si hovoria sluníčkári a tvrdia:, Otvorte migrantom náruč. ‚Znie to krásne, ale pozrite sa do Anglicka, Francúzska, Nemecka, všade, kam prišli islamskí prisťahovalci, vytvorili uzavretú ghettu, nedokázali sa asimilovať a spôsobili celú radu sociálnych konfliktov , „upozornil prezident Zeman.

Potom sa tiež prezident vyjadril k otázke utečencov: „Môj názor je veľmi prostý a vychádza z medzinárodných dohôd, podľa ktorých má utečenec požiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine, do ktorej vstúpi, a tou určite nie je Česká republika. Každý utečenec z tohto hľadiska porušuje medzinárodné právo a dopúšťa sa trestného činu. “

Ako suverénny štát máme podľa prezidenta právo poslať armádu na hranice. „Zabrániť tomu, aby sa títo ľudia, čo sú z 90 percent mladí muži, v jednom vrecku iPhone, v druhej doláre alebo eurá, nedostali do vnútrozemia a nemuseli byť zadržiavaní v detenčných zariadeniach. Ak chceme chrániť svoju kultúru, ak chceme chrániť svoje zvyky, nechceme dávať dole kríže zo stien, ak ich tam vôbec máme, zakazovať bravčové a podobne, potom by sme mali nájsť odvahu k obrane suverénneho štátu, ktorý sa volá Česká republika, “ konštatoval prezident Miloš Zeman.

Robme všetko pre to, aby sme chránili našu kultúru a naše hodnoty.

ParlamentníListy.cz sa spýtali politikov, čo si o slovách prezidenta Zemana na adresu imigrantov a islamu myslia. Veľká časť politikov, ktorí odpovedali, so Zemanom súhlasí.

Premiér a predseda ČSSD Bohuslav Sobotka, minister financií a predseda ANO Andrej Babiš ani predseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavol Bělobrádek na otázky redakcie nereagovali.

„Odpoviem krátko. Áno, KSČM bude ďalej bojovať za udržanie štátnej suverenity a najmä českej národnej identity, ktorá je širšia, ale o to podstatnejšie pre udržanie našej štátnosti a budúcnosti ako národa v globalizovanom svete, „odpovedal ParlamentnímListům.cz predseda KSČM a podpredseda Poslaneckej snemovne Vojtěch Filip.

„To, že multikulturalizmus nefunguje, už nerozporuje takmer nikto. Islamskú Európu nechcem, robme všetko pre to, aby sme chránili našu kultúru a naše hodnoty. Ak to v Bruseli nechápu, je potreba to robiť z pozície národných štátov. Problémom však nie je islam, ale jeho radikálna odnož, ktorých cieľom je podmanenie iných kultúr. Radikálny islamizmus je veľkým nepriateľom slobody, proti ktorému sa ODS bude vždy vymedzovať, „odpovedal predseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Kecy. Ja by som pánovi prezidentovi odporučil, aby sa pozrel do južného Španielska, pozrel sa do Córdoby a tak ďalej a presvedčil sa o zlučiteľnosti Európy a moslimskej kultúry. Tá getha, ktorá bola bohužiaľ vytvorená vo Francúzsku a inde, nevznikla tak, že by si ich sami prisťahovalci vytvorili, ale väčšinová populácia – podobne ako my našich Romov – ich tam vytlačila. My sme pôvodne tiež nemali rómske gethá, ale vytlačili sme ich z tých miest, kde investori či mesto videli možnosť na tých barakoch zarábať. A potom sa čudujú výsledku. To sa stalo vo Francúzsku tiež. Myslíte si, že oni dobrovoľne radi zostávajú na trochu zúfalých predmestiach? To nie, že? Majoritná populácia ich tam vytlačila, nie že oni by vytvorili getha, „povedal redakcii predseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Vojnový utečenec má požiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine.

„Sú to pravidlá Schengenu. Lenže situácia je teraz zložitejšia, než kedy kto predvídal. Teraz musíme hľadať celoeurópske riešenie, ktorému sa ale podriadi aj Nemecko, nie že ho bude diktovať. A prezident Zeman sa síce môže tváriť, že nikam nepatríme a všetko si budeme určovať sami, ale stráca zmysel pre realitu. Alebo len hovorí to, o čom si myslí, že jeho voliči chcú počuť, „uviedol podpredseda Poslaneckej snemovne a úradujúci predseda STAN Petr Gazdík.

„Súhlasím s pánom prezidentom, a to hlavne z toho dôvodu, že to viem z praxe a vlastnej skúsenosti,“ uviedol podpredseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Súhlasím s názorom, že mnoho krajín a najmä nelegálni migranti porušujú dublinské dohody a schengenské zmluvy. Nemôžem však súhlasiť s paušalizovaniu pána prezidenta voči všetkým islamským imigrantom či čo sa týka ich neasimilácie. Naopak sa ukazuje, a to aj v historických súvislostiach, že problémy nastávajú s jedincami druhej a tretej generácie. A to predovšetkým preto, že sa dostali do sociálnej pasce, medzi nimi je vysoké percento nezamestnaných a z tohto pohľadu vinia západnú spoločnosť. Potom sa nemožno čudovať radikalizmu či dokonca príklonu k teroristickým organizáciám. Problém neriešenia sociálnych problémov má za následok všeobecne radikalizáciu spoločnosti, rast xenofóbnych a nacionalistických nálad i vzrast popularity nedemokratických strán a hnutí. Zužovať problémy iba na islam je nielen krátkozraké, ale aj nebezpečné a najmä chybné, „domnieva sa podpredseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„K tomu nie je prakticky čo dodať ani namietať, to sú skrátka jasné holé fakty, ktoré sú navyše ľahko overiteľné na skúsenostiach z mnohých západných krajín. Tu nejde o žiadnu xenofóbiu, teda strach z neznámeho, tu ide o strach z veľmi dobre známeho. Denne sme konfrontovaní z médií s najradikálnejšími formami Islamu. A vyznávačom týchto ideológií musí byť razantne zamedzený vstup na Európsku pôdu, pretože podľa nej budú konať kdekoľvek na svete. Taktiež úplne súhlasím, že vojnový utečenec má požiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine, kde vojnový konflikt nehrozí a nie si vyberať ako z katalógu, ktorá krajina je pre neho z ekonomického hľadiska najvýhodnejšia. Je našou povinnosťou brániť naše hodnoty, kultúru i našu krajinu, „uviedol predseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Sloboda a demokracia nejdú dohromady s islamom.

„Už roky opakujem to isté, že sloboda a demokracia nejdú dohromady s islamom, a je smutné, že nad slnko zrejmé fakty stále veľa ľudí – a hlavne politikov – nechce vnímať. Na druhú stranu predsa len pod ťarchou týchto faktov tých zaslepených ubúda. Rada Európy označila českého prezidenta a mňa za dvoch najväčších islamofobov. Ja by som ich tvrdenia ľahko upravil – áno, bojíme sa bojovného islamu v Európe a hlavne v našej krajine. Nikomu z nás nevadí islam v islamských krajinách – vo svojich krajinách nech moslimovia pokojne žijú podľa svojich tradícií a zákonov, ale nech svojím správaním neobťažujú nemoslimské okolia. Jediné, čo nechcem, je, aby tieto zákony vyvážali k nám, „podotkol predák SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Pán prezident má úplnú pravdu a jeho železná logika presne vystihuje objektívnu realitu. Ja by som len doplnil niečo málo z európskych predpisov. Azyl je aj bol určený vždy pre individuálne posúdenie každého jedného žiadateľa, a to z dôvodov politických, náboženských a ďalších podobných. Nikdy nebol určený ani podľa ženevských konvencií k hromadnému účelu. Podľa ženevských konvencií je pre vojnových utečencov určený ako dočasné útočisko! Ak všetci vrátane Angely Merkelovej to vysvetľujú inak, potom musím konštatovať, že to je zámerná mystifikácia a dokonca si dovolím tvrdiť, že pojem azyl je vysvetľovaný v rozpore s existujúcou európskou legislatívou, „uviedol predseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Otázka je skôr o tom, prečo by sme mali prijímať ekonomických migrantov, ktorí sa vydávajú za utečencov. EÚ by mala obhajovať demokraciu a kresťanské korene. To bohužiaľ mnoho štátov nerobí a to sa podpisuje aj na volebných výsledkoch, „hovorí europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Smrteľné nebezpečenstvo. Suverenitu nášho štátu je potrebné obhajovať hlavne pred Bruselom samotným.

„Do posledného písmena súhlasím! Od začiatku tvrdím, že taký príliv islamistov do Európy je pre ich kultúru, náboženstvo a všeobecne zriadenie smrteľným nebezpečenstvom – skôr skutočnosťou, ak veľmi rýchlo prísun ďalších nezastavíme. Ako je možné, že EÚ nereaguje na neschopnosť Talianska a Grécka ochrániť vonkajšie hranice schengenského priestoru ?! Napokon opäť pripomeniem môj otvorený list ministrovi Chovancovi so žiadosťou, aby sme si chránili svoje hranice, ak to nedokážu tí, pre ktorých to je povinnosťou. Mám pocit, že vedenie EÚ na čele s kancelárkou Merkelovou sa zbláznilo a urýchlene by sa pre nich mali hľadať miesta v zariadeniach pre duševne chorých. Už zase počujem útoky na nášho pána prezidenta, akým je xenofob, rasistom a podobne. Nie je! Je jedným z mála realisticky uvažujúcich politikov, jedným z mála, kto dokáže veci nazvať pravým menom tak, ako to urobil aj teraz. Európa s islamom bojuje už vyše tisíc rokov; a ten sa od začiatku šíril násilím a hlásal násilia. Ako sa správajú niektorí kolaboranti, to je hnus, „uviedol senátor Jaroslav Doubrava.

„Vzhľadom na to, že náš pán prezident patrí k horlivým zástancom EÚ, sú niektoré jeho úvahy v tomto uhle pohľadu až prekvapivé. Obávam sa totiž, že suverenitu nášho štátu je potrebné obhajovať hlavne pred Bruselom samotným. A tým okrem iného opäť pred nemeckou kancelárkou a jej poskokov. Svojím spôsobom EÚ vlastne ničí samu seba. Tým mám čoraz viac pocit, ako my, prostí Európania, tak tí naozaj obyčajní migranti sú vlastne iba pešiaci na šachovnici istých veľkých hráčov v pozadí. Netvrdím, že zrovna geniálnych. A už vôbec nie hrajúcich fair play. Tým skôr to neznamená, že by nezvládli mnohých pešiakov hravo obetovať. Opak je pravdou, bohužiaľ. Vidieť tak za tým akýsi stret kultúr ako v stredoveku, je preto veľmi zjednodušené. Aj keď toho času populárne, „hovorí poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Asi by som nebol tak militantný, ale v niečom s pánom prezidentom súhlasím. Len pripomínam svoje vystúpenie v Snemovni v marci, kedy som neúspešne presadzoval pomoc blízkovýchodným kresťanom. Islam skutočne testuje európsku kultúru, ktorá je postavená na kresťanstve a judaizme. Multi-kulti nefunguje. To je dnes jasné. Ak sem niekto prichádza usadiť sa, mal by prijať naše hodnoty. To by mala byť striktná podmienka. Inak by sme im mali pomôcť, ale žiť by mali tam, kde bude ich hodnotové prostredie. Inak skutočne môže dôjsť k náboženským a etnickým konfliktom, „varuje podpredseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Riziko konfliktu kultúr bohužiaľ neklesá s ďalšími generáciami, naopak. Multikulturalizmus je zlo.

„S pánom prezidentom súhlasím. Skúsenosti z Británie a Francúzska ukazujú, že nestačí tolerancia z jednej strany. Nestačí vrelo prijímať, ale musí sa nájsť ochota akceptovať pravidlá spolužitia a danej krajiny aj zo strany tých, ktorí prichádzajú. A to sa bohužiaľ často nedeje. Riziko konfliktu kultúr bohužiaľ neklesá s ďalšími generáciami. Naopak tie sa často ešte viac radikalizujú. Treba odmietnuť pokusy o sociálne inžinierstvo zo strany niektorých západných politikov. Snaha prerozdeliť do krajín EÚ už aj tých, ktorí ani neprekročili hranice EÚ a nachádzajú sa v tretích krajinách je nielen nerozumná, ale predovšetkým pre Európu obrovsky riziková, „varuje poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

„Čo sa týka dnešného islamu, pán prezident má úplnú pravdu. Oni v mnohých prípadoch nerešpektujú naše zvyky, kultúru, často ani zákony. Nelegálni imigranti samozrejme porušujú zákon, „hovorí podpredseda Zahraničného výboru snemovne Pavel Šrámek.

„Domnievam sa, že na tomto až pomerne radikálnom tvrdení je napriek tomu veľa pravdy. Aplikácia multikulturalizmu priniesla a prináša všetkým zainteresovaným krajinám viac zla a utrpenia než úžitku. Hlavní európski protagonisti tohto už odumierajúceho prístupu (Francúzsko a Veľká Británia) by mohli rozprávať. Napokon ani sami asimilovaní cudzinci nie sú väčšinou s ponúkanými životnými podmienkami spokojní, čo sa veľakrát prejavilo v náraste konfliktov, ale aj počtu ghett a sociálne vylúčených lokalít, teda presne v opaku toho, čo bolo primárne zamýšľané. Ekonomická migrácia je z mnohých racionálnych dôvodov neprípustná a každý štát by sa mal pred ňou chrániť, v extrémnom prípade aj uzatvorením a kontrolou svojich hraníc. Ohrozenie a strata vlastných kultúrnych vzorcov je tým najhorším, čoho by sa nám mohlo dostať, a mali by sme to takto aj chápať. Dôsledky tohto umelého a neprirodzeného štepenia bývajú pre prijímané aj prijímajúce entity niekedy až fatálne, „varuje poslanec KSČM Jiří Valenta.

Prezidentovi dajú nakoniec za pravdu aj nemeckí politici. Deportovať späť, odkiaľ prišli.

„Domnievam sa, že nášmu prezidentovi dajú nakoniec za pravdu aj nemeckí politici. Bude to už čoskoro a Angela Merkelová v tom čase už nebude kancelárkou, „reagoval europoslanec ČSSD Jan Keller.

„Plne súhlasím s výrokmi pána prezidenta s dodatkom okamžitého DEPORTU späť do krajín, odkiaľ prišli,“ hovorí senátor Jozef Regec.

„Pán prezident sa v myšlienke o nezlučiteľnosti kultúr zriedkavo zhoduje s extrémistami ISIS,“ reagoval europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina.

„Plný súhlas,“ reagoval stručne na Zemanove slová poslanec ANO Pavol Plzák.

„To sú veci, ktoré sú tak samozrejmé, že by vlastne malo byť zbytočné ich hovoriť. Lenže nie je a je evidentne potrebné to hovoriť stále a nahlas. Pán prezident v podstate povedal to, čo Úsvit hovorí dlhodobo, „reagoval poslanec Úsvitu Martin Lank.

„S islamom má veľká časť Európy aj historické negatívne skúsenosti. Preto by mala byť pred masívnou imigráciou na pozore. Niečo iné je pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú, a niečo iné je to, čo sa dnes deje. A som presvedčený, že je to cielené a riadené. Vyzerá to tak, že sa jedná o strategický zámer USA rozvrátiť Európu. Prezident má ako zvyčajne pravdu a súhlasím s ním, „hovorí poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Slová nestačia. Zatiaľ som nezaznamenal, že by okrem kritiky imigrácie urobil prezident niečo konkrétne, napríklad silnejšie nútil českú vládu, aby sem imigrantov nepúšťala, „hovorí poslanec ODS Petr Bendl.

Protestovať proti tomu, ako Nemecko vnucuje svoje názory zvyšku Európy.

„Pán Zeman by mal s nezlučiteľnosťou s kultúrou začať predovšetkým u seba a svojho porušovania zákonov Českej republiky aj sľubu dbať ich, ktorý pri preberaní úradu prezidenta republiky skladal – náhodne (ne) menovanie profesorov, ponechávania ľudí s odmietnutou previerkou v kľúčovom mieste kancelárie prezidenta či ignorovanie zákonných požiadaviek zo služobného zákona. Svoju kultúru si bohužiaľ ničíme sami napríklad toleranciou k trýzneniu detí núteným pobytom v zariadeniach pripomínajúcich väzenie či ponižovaním rodičov pred zrakmi ich detí – teda konaním, ktoré prezident Zeman obhajuje, „myslí si poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Myslím, že je zbytočné, ako prezident Zeman neustále zdôrazňuje problematickosť islamu. Je to len populistické nadbiehanie obavám verejnosti. To neznamená, že neexistuje problém spolužitia s ľuďmi, ktorí prichádzajú z iných kultúr. Pravdou je aj to, že utečenci majú žiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine, do ktorej vstúpia. Prezident však miesto strašenia islamom by mal požadovať po Európskej únii, aby zabezpečila lepšie podmienky v utečeneckých táboroch susediacich s miestami konfliktu, teraz najmä Sýria. Požadovať po južných štátoch dôkladnejšie stráženie hraníc. Protestovať proti tomu, ako Nemecko vnucuje svoje názory zvyšku Európy. Lenže to by mohlo niektorých mocných v Európe naštvať, zatiaľ čo hovoriť o islame je pohodlné získavanie podpory verejnosti a naštve len pražskú kaviareň, „myslí si europoslankyňa KSČM Kateřina Konečná.

„Množstvo, ktoré prichádza, je nezvládnuteľné. O tom nie je pochýb. Nie je to otázka náboženstva, aj keď islam je naozaj problém, „reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„S pánom prezidentom úplne súhlasím. Myslím si, že si ekonomickí migranti pletú azylovú politiku EÚ s cestovnou kanceláriou, kedy si vyberajú destináciu podľa svojej chuti, sociálnych dávok a priaznivého podnebia, „hovorí senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Pán prezident má pravdu v tom, že sme povinní chrániť našu identitu, celistvosť a nedotknuteľnosť našich hraníc. Toto okrem iného prostredníctvom platných zákonov. Pri ich aplikácii na takzvaných utečencov sa začínajú ukazovať ich pravé zámery a nechuť sa prispôsobiť nášmu prostrediu. Takýchto budúcich občanov tu nechceme, „hovorí poslanec ANO Vlastimil Vozka.

Novinári vám klamú.

Prezident Zeman sa vyjadril aj k ďalším veciam. „Pán prezident, mám obavy z ďalšej vojny, ktorú by som nerada zažila,“ zaznelo vyjadrenie z publika. „Vojna už prebieha s islamskou republikou. Prebieha síce ďaleko od našich hraníc, ale teraz prichádza migračná vlna; a sú ľudia, ktorí vás upokojujú a hovoria:, K nám sa to nedostane. ‚Títo ľudia vám klamú, nech sú to novinári alebo ktokoľvek iný, „reagoval prezident a uviedol príklad zvyšovania počtu migrantov v Chorvátsku.

„Až medzi Nemeckom a Rakúskom budú uzavreté hranice, začnú migranti prúdiť cez naše územie. Nemecko, kam smerujú, ich bude vracať a my ich budeme musieť podľa zákona ubytovať až 580 dní v takzvaných detenčných zariadeniach, čo bude predstavovať náklady, „pokračoval prezident. „Môj plán je odlišný. Pošleme armádu na hranice, vracajte týchto ľudí z hraníc a nepúšťajte ich do vnútrozemia, „doplnil tiež k problematike utečeneckej krízy prezident Zeman.

„Odporúčam, aby sme sa rovnako ako Slovensko obrátili so sťažnosťou na európsky súd, pretože Európska komisia podľa môjho názoru zasahuje do práv národných štátov,“ uviedol k problematike tiež Zeman, ktorý spomenul, že by mu vôbec nevadilo, keby k nám migrovali Ukrajinci.

zdroj: parlamentnilisty.cz