Kodaň – Dánsko pripravuje nový zákon, ktorý má bojovať proti radikálnemu islamu v krajine. Povoľuje odobratie štátneho občianstva imámom, ktorí hlásajú veci odporujúce tamojšej morálke a zákonom.

Začiatkom marca bol dánsky imám Abu Bilal pristihnutý pri kázni, v ktorom nabádal ku kameňovaniu a zabíjaniu. Nebolo to prvýkrát, kedy sa mešita Grimhøj v Aarhuse ocitla pod drobnohľadom kvôli ich kázaniu.

Dánsky premiér, Lars Løkke Rasmussen, po incidente vyzval k vytvoreniu návrhov na riešenie problému a nechal sa počuť, že je ochotný kvôli tomu upraviť aj ústavu.

Dánski politici na to zareagovali a hodlajú proti takémuto radikálnemu islamu v krajine bojovať. Pripravili zákon, ktorý by mal imámom hlásajúcimi veci odporujúce tamojšej morálke či zákonom, odobrať dánskej občianstvo.

Návrh zákona, ktorý pripravila protiimigračná Dánska ľudová strana a ktorý bude prednesený premiérovi, už podľa denníka The Local získal predbežnú podporu aj od vládnucej Liberálnej strany, opozičných sociálnych demokratov a konzervatívnej strany. Je teda pravdepodobné, že získa väčšinu v parlamente.

„Samotná ústava hovorí, že každý môže praktizovať svoju vieru, ak to však nie je v rozpore s morálkou alebo neznepokojuje verejný poriadok. A ak niekto káže násilie na ženách či ukameňovanie, tak to podľa môjho názoru verejný poriadok ohrozuje. Niektorí z týchto ľudí sú dánskymi občanmi a myslíme si, že by im občianstvo malo byť odobraté „uviedol v rozhovore pre noviny Berlingske hovorca Dánskej ľudovej strany v otázkach imigrácie, Martin Henriksen.

Podľa hovorcu Liberárnej strany, Marcusa Knuth, sa jedná o dobrý nápad. „Musíme proti podobnému prostrediu tvrdo zakročiť. Nejde len o imámov. Tieto mešity pomáhali vytvárať rad sýrskych bojovníkov a môžu byť hrozbou pre národnú bezpečnosť,“ komentoval situáciu.

Za to sú tiež sociálni demokrati, ich hovorca, Trine Bramsenová, potvrdila, že sú otvorení všetkým riešeniam, ktoré pomôžu zastaviť radikalizáciu.

Podľa prezidenta aarthustkej mešity, Oussama El-Saadího, však takýto krok bude mať opačný účinok. „Problém takto nevyriešime. Nerozumiem podobnému mysleniu. Dánsko je snáď najlepšia krajina, v ktorej by som mohol žiť. Nemám záujem to ničiť,“ a upozornil, že Abu Bilal je pôvodom Palestínčan, avšak nemá ich občianstvo a stal by sa teda človekom bez štátnej príslušnosti.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz