Ruské ministerstvo obrany označilo veci pravými menami. Protivzdušné komplexy veľkého dosahu sú v Sýrii preto, aby ochránili ruské inštalácie pred americkým útokom. Podľa varovania si na systémoch S-300 a S-400 môžu Američania vylámať zuby nielen s križujúcimi strelami, ale aj stealth lietadlami.

Dosah pôsobenia ruských systémov S-400 a S-300 v Sýrii sa môže stať prekvapením pre akékoľvek „neidentifikované objekty“, vyhlásil hovorca ruského ministerstva obrany Ruskej federácie generálmajor Igor Konašenkov.

„Pripomínam americkým stratégom, že vzdušné pokrytie ruských vojenských základní v Hmímím a Tartúse je zabezpečené protivzdušnými raketovými systémami S-400 a S-300, ktorých rádius pôsobnosti sa môže stať prekvapením pre akékoľvek neidentifikované lietajúce objekty,“ povedal Konašenkov.

Poznamenal, že obsluhy systémov pravdepodobne nebudú mať dostatok času na objasnenie „presného programu letu rakiet a ich príslušnosti“. Varoval tým Američanov, že Rusko ich nenechá poskytnúť podporu teroristom raketovým úderom na sýrsku armádu strelami s plochou dráhou letu a už vôbec by si Američania nemali zahrávať s myšlienkami na úder na ruské pozície v Sýrii.

Rovnako tak by sa Američania nemali spoliehať na stealth lietadlá F-22 Raptor, ktoré v regióne operujú. Konašenkov uviedol, že „ilúzie diletantov o existencii, neviditeľných lietadiel ‚môžu v realite naraziť na rozčarovanie“.

Základňu v Hmímím, odkiaľ vzlietajú ruské bojové stroje k útokom na teroristov, stráži od vlaňajšieho novembra protivzdušný systém S-400 s udávaným dosahom rakiet až 400 kilometrov a schopnosťou detekovať cieľ na vzdialenosť až 600 kilometrov.

V minulých dňoch boli do centra materiálno-technického zabezpečenia v prístave Tartus dopravené komplexy S-300, pravdepodobne vo variante V4, určené okrem iného na ničenie striel s plochou dráhou letu.

zdroj: eurasia24.cz