Slovensko opustila ďalšia herecká legenda! Zomrel herec Leopold Haverl (†79), ktorý ešte nedávno hral v seriáli Divoké kone. Okrúhlych 80. narodenín, ktoré by oslávil o pár dní, sa už nedožil.

Leopold Haverl (†79) na snímke s Emilom Horváthom. Leopold Haverl (†79) Leopold Haverl (†79) na snímke s Emilom Horváthom. Vo veku 79 rokov zomrel v piatok 5. februára 2016 v skorých ranných hodinách v Bratislave herec Leopold Haverl.

Dlhoročný člen činohry Slovenského národného divadla Leopold Haverl by 16. februára oslávil 80. narodeniny. Krásneho okrúhleho veku sa žiaľ nedožil. Zomrel dnes v skorých ranných hodinách v Bratislave. TASR to potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.

„RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí dlhoročného člena Činohry SND Leopolda Haverla. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme v relácii Návraty k hereckým legendám dnes o 20:10 hod. na Dvojke,“ znie oznam na facebookovej stránke verejno-právnej televízie.

Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936 v Bratislave. Na začiatku svojej kariéry pôsobil v trnavskom Krajskom divadle, v rokoch 1965 – 1968 v Divadle poézie v Bratislave a od roku 1968 bol členom Činohry SND. Stvárnil tu mnoho postáv, niekoľko rokov vystupoval ako Rozprávač v úspešnom muzikáli Na skle maľované, ktorý mal premiéru 19. októbra 1971. Haverl bol jedným z troch hlavných protagonistov – spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Herec sa zaskvel i v muzikáloch režiséra Jozefa Bednárika v Divadle Andreja Bagara v Nitre a účinkoval aj na Novej scéne v Bratislave, kde si zahral postavu Horace Vandergeldera v komediálnom muzikáli zo zlatej broadwayskej éry Helou Dolly.

Hral napríklad aj v trojdielnej televíznej verzii filmu Ako divé husi (2000) a v televíznych seriáloch Tajné životy (2014) a najnovšie Divoké kone (2014). Z ďalšej filmografie: Do zbrane, kuruci! (1974), Súkromná vojna (1977), Penelopa (1977), Noční jazdci (1981), Kohút nezaspieva (1986) či Najdúch (1992).

Svoje nezastupiteľné miesto mal Leopold Haverl aj v rozhlasovej tvorbe. Legendárny herec sa k divákom prihováral rôznymi postavami strieborného plátna. K najznámejším patrí profesor Dumbledore zo série o Harrym Potterovi a čarodejník Gandalf z Pána prsteňov.

Ocenenia

Prvým ocenením jubilujúceho herca bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. V roku 1980 dostal titul zaslúžilý umelec. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj cenu Jozefa Krónera.

zdroj: pluska.sk