Pražská polícia od rána rokuje s cudzincom, ktorý vyliezol na vežu budovy skladu Národného divadla v centre metropoly. Zo strechy hádzal kamene a tehly po všetkých, kto sa k nemu pokúsili priblížiť. Zliezť odmieta, od policajných vyjednávačov si nechal podať vodu aj zapálenú cigaretu.

„O štvrť na deväť sme prijali oznámenie, že v ulici Viničná na streche skladu Národného divadla je muž, ktorý hádže dole tehly alebo kamene na okoloidúcich,“ uviedla pre iDNES.cz policajná hovorkyňa Iveta Martínková. Predbežné škody na majetku sa odhadujú na 100 tisíc korún. „Na mieste sú desiatky policajtov spolu s hasičmi a záchranármi,“ povedala hovorkyňa.

Polonahý muž vyliezol na strechu z Apolinářské ulice, odkiaľ neskôr preliezol na vežu. „Muž bol veľmi rozrušený a vyhrážal, že skočí dole,“ oznámila Martínková. Na mieste sú policajní vyjednávači, muž s nimi hovorí anglicky a rusky.

Podľa informácií iDNES.cz z miesta muž reaguje vznetlivo na akýkoľvek podnet, keď sa k nemu niekto priblíži, prelezie z veže na striešku a začne sa správať agresívne.

Bližšie k sebe pustil iba jedného z vyjednávačov, ktorý mu priniesol vodu v plastovej fľaši. Od vyjednávačka si zas nechal podať zapálenú cigaretu.

Vyjednávači sa ho neustále snaží presvedčiť, aby z veže zliezol. Niekoľkokrát to už vyzeralo, že sa im to podarilo. Nakoniec ale vždy neznámy na veži s cimburím zostal. V podvečer sa u neho vyjednávači vystriedali.

Podľa policajnej hovorkyne v podobných situáciách univerzálny postup neexistuje. „Každý takýto prípad vyžaduje individuálny postupy. Policajti a všetci zasahujúce na mieste musia dbať predovšetkým na to, aby neohrozili život tej osoby a neohrozili svoj život a zdravie. Ak si to situácia vyžaduje, môže vyjednávanie trvať hodiny aj dni, „vysvetlila Martínková.

Muž by teoreticky mohol čeliť obvineniu z trestného činu poškodzovania cudzej veci. Za to, že zamestnal a stále zamestnáva policajtov, ale nič platiť nebude. Polícia podľa Martínková vždy musí postupovať tak, aby ochránila životy a zdravie.

Polícia uzavrela bránu do skladu a nariadila zamestnancom, aby dvor opustili. Neďaleko sa nachádza napríklad známa pôrodnica U Apolinára, Psychiatrická klinika či veľvyslanectvo Luxemburska.

zdroj: idnes.cz