Nie som vyštudovaný lekár, ale odkedy sa venujem ľudskému telu, jeho fungovaniu, jeho reči, jeho energii, vnímam veci okolo neho inak.

Veľakrát si dávam otázku, kam až chce siahnuť farmaceutický priemysel v ničení ľudského zdravia, v ničení ľudskej osobnosti? Áno, v ničení, pretože ak by naozaj tak pomáhal, ako to vidíme v neúnavných reklamách, nebol by už nikto chorý. To, že niektoré medikamenty vedia primárne pomôcť a odvrátiť akútny problém, s tým úplne súhlasím a tomu sa nebránim. Úplne sa však stotožňujem s tvrdením MUDr. Jána Hnízdila, že ľudia sú premedikamentovaní. Ale vrátim sa k otázke, ktorú som si dala…..dokedy? Odpoveď je veľmi ľahká – dovtedy, kým im to človek dovolí. Kým bude veriť na “zázračné” účinky liekov a nie sám sebe a svojej samouzdravovacej sile.

Napadá ma ďalšia otázka – ako pomáhajú lieky človeku, ktorý ten ktorý liek užíva dlhodobo? Veď ak mu má pomôcť vyliečiť sa, tak to má trvať nejakú dobu a malo by nastať vyliečenie – uzdravenie. To je môj názor. Lenže ono to funguje práve naopak. Začnete jedným liekom a následne svoj život žijete ďalej s “malou lekárňou”. Toto je pomoc? Nie, toto je snaha udržiavať vás v nevedomosti. Prečo v nevedomosti? Keď si len pozriete do svojho lekárskeho záznamu – viete, čo vám vlastne je? Čítate v ňom (ak nie je písaný rukou lekára, lebo to už nemáte vtedy šancu vôbec prečítať) samé latinské názvy, ktorým absolútne nerozumiete, hodnoty v krvi, v moči sú pre vás čísla, ktorým tiež nerozumiete. Pritom ide o VAŠE zdravie, VAŠE telo. A keďže ničomu z toho nerozumiete, uveríte, že je nutný ten medikament a určite ešte aj ten a ten. Najlepšie však je, ak je zahraničný a dobre drahý, lebo ten isto zaberie. Z tohto mi je nesmierne smutno.

Otázka č.3 – DOKEDY chceme byť nevedomí? Nuž – opäť naša voľba.

Prečo som vlastne toto všetko napísala? V ostatnom čase sa stretávam veľmi často s ľuďmi, ktorí užívajú antidepresíva – psychiatrické lieky. A nie jeden, niekedy aj 3-4 naraz. A užívajú ich veľmi dlho. Aj tu súhlasím s tým, že je možné tieto lieky užiť, ale v prípade, ktorý naozaj momentálna situácia človeka vyžaduje, ale nie, aby ich niekto užíval 10-15 rokov. Čo sa mi zdá už úplne nevhodné, je podávanie týchto liekov mladým ľuďom a deťom!!!! Dávam výkričníky preto, lebo tieto lieky naozaj lekári predpisujú už aj deťom. Maximálne nezodpovednosť a barbarstvo. Je potrebné si uvedomiť, že pôsobia na nervovú sústavu. Ak sa dieťa, mladý človek, ale aj dospelý ocitne v situácii, v ktorej si nevie poradiť, je namieste veľmi starostlivo zvážiť, či je nutné tieto lieky predpísať. Veľakrát je dobré dať priestor komunikácii, otvorenej komunikácii. Vypovedať zo seba problém, trápenie, strach, obavy. Na to sa, bohužiaľ, stále zabúda. Pre lekára je ľahšie zvaliť problém na chemickú nerovnováhu v tele, ktorá sa však nijako nedá dokázať, je ľahšie predpísať liek, ako prísť na príčinu. Veľmi ZLE! V prvom rade by sa mali začať liečiť psychológovia a psychiatri – tí vyštudovaní “odborníci” na ľudskú dušu. Aby pochopili, že pomoc a uzdravenie spočíva v niečom úplne inom, ako v horúčkovitom predpisovaní liekov. A tiež, že vo veľa prípadoch má užívanie týchto liekov naozaj tragický koniec. V príbalových letákoch si totiž veľmi často prečítate, že užívanie lieku môže u pacienta privodiť samovražedné sklony. “Nádherná” to pomoc!

A ako som sa zaoberala týmito mojimi myšlienkovými pochodmi, prišli mi do cesty videá, ktoré vám ponúkam k nahliadnutiu. Niektoré momenty sú veľmi emotívne, ale bohužiaľ pravdivé.

Autorka článku: Inka Janotková