Ešte pred niekoľkými dňami to vyzeralo na jasné víťazstvo Hillary Clintonovej. Oznámenie FBI o opätovnom vyšetrovaní jej „e-mailovej aféry“ však roztočila špirálu ďalších obvinení, ktoré môže nakoniec demokratickú kandidátku dostať do kolien.

Zvýšená pozornosť sa teraz sústredí nielen na samotnú Hillary Clintonovú, ale aj na Nadáciu manželov Clintonovcov. Podozrenie budí najmä skutočnosť, že na webových stránkach doposiaľ nebol zverejnený zoznam darcov za tretí štvrťrok tohto roka, ktoré pritom skončilo 30. septembra a štandardne je zverejňovaný v priebehu nasledujúceho mesiaca. Ako upozorňuje server Daily Caller, Nadácia manželov Clintonovcov sa pritom chváli svojím úsilím o „maximálnu transparentnosť“.

Spolupracovníci Hillary a Billa Clintonových takisto doteraz nezverejnili daňové priznanie za minulý rok a nahrávajú tak svojim kritikom, podľa ktorých si pomocou peňazí poslaných Nadáciou Clintonovcov zahraničné vlády zabezpečovali vplyv na niekdajšiu ministerku zahraničia. „Clintonová kritizovala Donalda Trumpa za to, že nenechal verejnosť nahliadnuť do svojho daňového priznania, ale ten istý krok v jej podaní budí dojem, že sama pred voličmi niečo skrýva.“

„Áno, tiež to na mňa robí tento dojem. Voliči si môžu myslieť, že pred nimi Clintonovci niečo skrývajú. Činy často pôsobia presvedčivejšie než nejaké slová. O to viac, keď do volieb zostáva len niekoľko málo dní, „cituje americký server bývalého štátneho žalobcu a v súčasnej dobe výkonného riaditeľa konzervatívnej neziskovky Civic Trust Matthewa Whitakera a dodáva, že zlyhanie Clintonovej je o to väčšie, že v čase nástupu do funkcie ministerky zahraničia prisľúbila pravidelné zverejňovanie darcov.

Pôvodne mal byť zoznam donátorov zverejňovaný len raz ročne, ale vlani na jar sa Clintonová zaviazala ku štvrťročnému zverejňovaniu. V uplynulých mesiacoch sa stala Nadácia Clintonovcov terčom kritiky najmä s ohľadom na darcu z moslimských krajín. Odporcovia Clintonovej argumentovali tým, že demokratická kandidátka na prezidenta Spojených štátov na jednej strane akcentuje svoj boj za ženské práva, a na strane druhej neváhala prijať milióny dolárov od krajín, kde sú s dodržiavaním ženských práv na škorpiónovi.

O nadácii sa teraz vehementne zaujíma aj samotná FBI, ktorá však popri tom stále rieši Clintonovej nezodpovedné využívanie súkromnej e-mailovej schránky. Niekdajšia ministerka zahraničia uviedla, že tieto e-maily zmazala, ale pred niekoľkými týždňami zverejnil desiatky tisíc z nich server WikiLeaks. Už pred tým však FBI odhalila, že tvrdenie Clintonovej, že týmto spôsobom neposielala žiadne utajované informácie, nezodpovedá realite. Súčasné vyšetrovanie môže podľa expertov značne ovplyvniť prezidentské voľby, ktoré sa budú konať už za pár dní.

zdroj: parlamentnilisty.cz