Riešenie sýrskeho konfliktu podľa zahraničnej politiky Hillary Clintonovej by mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu.

Vyhlásil to republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Domnieva sa, že by USA na čele s demokratickou kandidátkou vstúpili do ozbrojenej konfrontácie s Ruskom, Sýriou a Iránom.

Spojené štáty by sa mali radšej zamerať na porazenie Islamského štátu, než sa snažiť presvedčiť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil zo svojej funkcie, uviedol Trump v utorkovom rozhovore pre Reuters.

Trump tvrdí, že jeho demokratická rivalka chce v Sýrii zaujať agresívnejší postoj, aby tamojší konflikt skončil čo najskôr. Podľa republikánskeho kandidáta však boj proti Islamskému štátu uvrhne USA do rozsiahlejšej vojny.

„Nešlo by len o boj so Sýriou, bojovali by sme tiež s Ruskom a Iránom. Rusko je jadrovou veľmocou, kde atómové zbrane fungujú, na rozdiel od iných krajín, ktoré o nich iba hovoria,“ povedal v rozhovore.

Clintonová vyzvala USA na vytvorenie bezletových zón nad Sýriou, aby pomohla ukončiť päťročnú občiansku vojnu a ochránila životy civilistov. Keby ale Američania vstúpili do sýrskeho vzdušného priestoru, stretli by sa pravdepodobne s ruskými stíhačkami.

Trump však jasnú stratégiu pre boj s islamistami nemá. Zatiaľ len navrhol USA, že by mali umožniť Islamskému štátu, protivládnym povstalcom a sýrskej vláde sa pobiť. Nedávno sa tiež zameral na spojenie síl s Ruskom, ktoré pomáhalo sýrskemu režimu v boji proti Islamskému štátu.

zdroj: hlavnespravy.sk