Clintonová nás v Sýrii zatiahne do tretej svetovej, varuje Američanov Trump

thumbnail

Riešenie sýrskeho konfliktu podľa zahraničnej politiky Hillary Clintonovej by mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu.

Vyhlásil to republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Domnieva sa, že by USA na čele s demokratickou kandidátkou vstúpili do ozbrojenej konfrontácie s Ruskom, Sýriou a Iránom.

Spojené štáty by sa mali radšej zamerať na porazenie Islamského štátu, než sa snažiť presvedčiť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil zo svojej funkcie, uviedol Trump v utorkovom rozhovore pre Reuters.

Trump tvrdí, že jeho demokratická rivalka chce v Sýrii zaujať agresívnejší postoj, aby tamojší konflikt skončil čo najskôr. Podľa republikánskeho kandidáta však boj proti Islamskému štátu uvrhne USA do rozsiahlejšej vojny.

"Nešlo by len o boj so Sýriou, bojovali by sme tiež s Ruskom a Iránom. Rusko je jadrovou veľmocou, kde atómové zbrane fungujú, na rozdiel od iných krajín, ktoré o nich iba hovoria," povedal v rozhovore.

Clintonová vyzvala USA na vytvorenie bezletových zón nad Sýriou, aby pomohla ukončiť päťročnú občiansku vojnu a ochránila životy civilistov. Keby ale Američania vstúpili do sýrskeho vzdušného priestoru, stretli by sa pravdepodobne s ruskými stíhačkami.

Trump však jasnú stratégiu pre boj s islamistami nemá. Zatiaľ len navrhol USA, že by mali umožniť Islamskému štátu, protivládnym povstalcom a sýrskej vláde sa pobiť. Nedávno sa tiež zameral na spojenie síl s Ruskom, ktoré pomáhalo sýrskemu režimu v boji proti Islamskému štátu.

zdroj: hlavnespravy.sk

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)