Privatizácia štátneho majetku je jednou z kľúčových podmienok záchranného programu pre zadlžené Grécko.

Čínska prepravná spoločnosť Cosco dnes získala 51-percentný podiel v najväčšom gréckom prístave Pireus. Na kúpe podielu za 280,5 milióna eur sa už v apríli dohodla s gréckou vládou. Parlament privatizáciu prístavu schválil v júni.

Aprílová dohoda predpokladá, že Cosco po realizácii sľúbených investícií získa ďalších 16 percent akcií prístavu za 88 miliónov eur. Podľa gréckej privatizačnej agentúry HRADF by sa mal podiel čínskej firmy zvýšiť na 67 percent počas nasledujúcich piatich rokov.

„Ak Cosco splní určité podmienky stanovené v dohode, vrátane úspešného dokončenia povinných investícií v hodnote až 300 miliónov eur, zaplatí ďalších 88 miliónov eur a zvýši svoj podiel na 67 percent,“ uviedla agentúra. Spoločnosť Cosco minulý týždeň oznámila, že do modernizácie prístavu investuje až 500 miliónov eur.

Pireus je významnou námornou bránou do Ázie, východnej Európy a severnej Afriky. Proti privatizácii v apríli protestovali prístavní robotníci kvôli obavám o svoje pracovné miesta. Privatizácia štátneho majetku je jednou z kľúčových podmienok záchranného programu pre vysoko zadlžené Grécko.

zdroj: finweb.hnonline.sk