Ako reakciu na prítomnosť USA v Juhočínskom mori začala Čína cvičenie vojenského námorníctva, v rámci ktorých vzlietli vyzbrojené stíhačky, oznámil hongkonský denník South China Morning Post.

Podľa údajov tohoto listu zverejnili fotografie týchto stíhačiek s raketami, zhotovené v priebehu cvičenia, čínski armádni činitelia na oficiálnom webe čínskeho vojenského námorníctva. Z hľadiska expertov sa Čína rozhodla pre podobné opatrenia preto, aby tak vyjadrila svoj protest proti prítomnosti americkej vojenskej lode v Juhočínskom mori.

Ide o americký torpédoborec Lassen, ktorý, podľa údajov MZV Číny priplával nelegálne, bez povolenia čínskych úradov, do Juhočínskeho mora neďaleko sporných ostrovov Spratly, ktoré Čína považuje za vlastné. MZV vyslovilo rozhodný protest Spojeným štátom a vyhlásilo pritom, že ich akcie sú porušením suverenity Číny a ohrozujú jej bezpečnosť.

V dôsledku tohto incidentu sa vzťahy medzi Čínou a USA vyhrotili.

Veliteľ čínskeho vojenského námorníctva, admirál Wu Shengli 29. októbra vyhlásil, že existuje riziko toho, že „nie veľmi významný incident môže vyprovokovať vojnu“, a označil akcie Washingtonu v Juhočínskom mori za „provokačný“.

Hovorca čínskeho vojenského námorníctva neoznámil, z akej štartovacej dráhy odleteli stíhačky, avšak experti majú podľa denníka South China Morning Post za to, že sa nachádza na ostrove Vudi, ktorý patrí k Paracelským ostrovom.

Z hľadiska expertov sa týmto svojím krokom snaží Peking ukázať Spojeným štátom, že jeho zámery sú skutočne vážne. „Ako ministerstvo obrany, ako aj ministerstvo zahraničných vecí tvrdili, že Čína poženie každého k zodpovednosti v prípade porušenia svojich morských práv. Za podobným vyhlásením musia nasledovať reálne kroky „, povedal hongkonskému listu čínsky admirál vo výslužbe.

zdroj: sputniknews.com