BRATISLAVA – Do záverečnej nominácie slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v Rusku sa nedostalo trio obrancov Lukáš Kozák, Oldrich Kotvan, Adam Jánošík a útočník Michal Hlinka. Tréner Zdeno Cíger si naopak ponechal v kádri tipsportligového zástupcu Tomáša Hrnku ako aj mladého obrancu Christiána Jaroša, ktorému vlani zostal v rukách Čierny Peter. Počká aj na brankára Petra Budaja, ktorý s tímom Ontario Reign naďalej bojuje v play off AHL.

Reprezentačný kouč uzavrel nomináciu po sobotňajšom záverečnom prípravnom dueli, v ktorom jeho zverenci zdolali Dánsko 3:1. „Je to realita. Chlapcom, ktorí sa nedostali, som povedal, že mi je to ľúto. Je to nevďačná situácia, ale museli sme sa s tým vyrovnať. Oddreli tu sedem týždňov, je smutné, že nás musia opustiť. Musíme sa cez to preniesť a oni to musia zvládnuť,“ uviedol Cíger.

Do Petrohradu síce zoberie 25 hráčov, no podľa reglementu môže na súpisku pre základnú fázu zapísať maximálne 23, z toho troch brankárov a dvadsiatich korčuliarov. Zostávajúcich dvoch útočníkov by mohol dopísať v prípade postupu do štvrťfinále. Pred úvodným duelom na šampionáte proti Maďarsku však nezaplní súpisku do posledného miesta, keďže zo zámoria bude čakať na brankára Petra Budaja a mladíka Samuela Baroša tak nechá na „čakačke“. „Budaj postúpil v play off do ďalšieho kola. Máme však ešte týždeň, uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Zatiaľ napíšeme na súpisku dvoch brankárov,“ ozrejmil generálny manažér Róbert Švehla.

Reprezentačný kouč už dávnejšie avizoval, že do Ruska vezme so sebou štrnásť útočníkov. Po príchode Tomáša Jurča ich mal v kádri o jedného viac, a preto sa miesto neušlo Michalovi Hlinkovi z Dukly Trenčín, ktorý nenastúpil ani na záverečné dva duely proti Dánom. Rovnako nehrali ani Kozák, Kotvan a Jánošík, zostávajúce miesta v defenzíve zaplnili Jaroš s Jurajom Mikušom.

Jaroš začal v príprave po boku kapitána Andreja Sekeru, po príchode Marinčina sa prepadol do štvrtej dvojice. Napriek tomu si ho tréner Cíger vo výbere ponechal. „Bolo ho vidno v zápasoch. Je silný, veľmi mladý a perspektívny pre reprezentáciu. Má niečo v sebe, čo my potrebujeme. Môže nazbierať skúsenosti a ísť ďalej. Je silný na puku, má dobrú strelu, osobne som s ním spokojný,“ vyzdvihol mladého beka Cíger.

Štyridsaťšesťročný kormidelník už má v hlave zloženie obranných aj útočných formácií. Dominantou ofenzívnej sily by malo byť zoskupenie „mladých“ pušiek v zložení Martin Bakoš, Martin Réway, Marko Daňo. Cígerovi sa pozdáva aj trio Marek Bartánus, Tomáš Marcinko a Vladimír Dravecký. „V príprave sme skúsili veľa hráčov, dvojičiek či trojičiek. Máme možnosti, no zatiaľ nám to celkom dobre fungovalo. Máme zložený silný prvý útok, páčia sa mi aj Bartánus, Marcinko, Dravecký, pretože sú naučení hrať spolu,“ dodal.

S kapitánskym céčkom na drese povedie Slovákov v Petrohrade obranca Andrej Sekera, asistovať mu budú Réway a Michal Sersen. Všetci traja si úlohy vyskúšali už v príprave. „Tu sa nič nezmení, myslím, že sme to výborne zložili. Kapitána máme jasného, je to líder tímu a robí všetko preto, aby sme sa zlepšili,“ konštatoval Švehla.

Andrej Sekera[clear]

Premiérovo si atmosféru šampionátu vychutná šesť hokejistov – brankár Samuel Baroš, obranca Christián Jaroš a útočníci Martin Bakoš, Tomáš Hrnka, Pavol Skalický a Peter Cehlárik. Na MS zatiaľ neodchytal ani minútu Branislav Konrád, hoci dvakrát bol v pozícii brankárskej trojky (2007, 2015). V záverečnej nominácii sa ocitli štyria hráči z NHL (Marko Daňo, Andrej Sekera, Martin Marinčin, Tomáš Jurčo), z nadnárodnej KHL ďalší siedmi, z toho šiesti hráči Slovana Bratislava. Piati slovenskí účastníci MS v Rusku pôsobili v uplynulom ročníku vo Švédsku, rovnaký počet hral v Česku. Do výberu sa prebojovalo aj trio z Tipsport Ligy, zo švajčiarskej NLA doplnil výber Réway.

Najskúsenejším a zároveň najstarším hráčom je Dominik Graňák, ktorý má vo veku 32 rokov na konte 158 reprezentačných štartov. Pre obrancu švédskeho Rögle BK to bude jedenásty svetový šampionát, v medailovej zbierke má striebro z Helsínk 2012.

Záverečná nominácia SR na MS v Rusku:

Brankári: Július Hudáček (Örebro, Švéd.), Branislav Konrád (HC Olomouc, ČR), Samuel Baroš (HKM Zvolen)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle BK, Švéd.), Christián Jaroš (Lulea HF, Švéd.), Andrej Meszároš (Sibir Novosibirsk, KHL/Rus.), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja Slovan Bratislava, KHL), Andrej Sekera (Edmonton Oilers, NHL), Martin Marinčin (Toronto Maple Leafs, NHL), Juraj Mikuš (Sparta Praha, ČR)

Útočníci: Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja HC Košice), Peter Cehlárik (Lulea HF, Švéd.), Marko Daňo (Winnipeg Jets, NHL), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR), Libor Hudáček (Örebro, Švéd.), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (HC Dynamo Pardubice, ČR), Martin Réway (HC Fribourg-Gottéron, Švajč.), Martin Bakoš (Bílí Tigři Liberec, ČR), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings, NHL)

zdroj: sportky.zoznam.sk