Vedec a pedagóg Miroslav Sedláček zo Stavebnej fakulty ČVUT vynašiel turbínu úplne novej konštrukcie a dostal za ňu nomináciu na Európsku cenu pre vynálezca roku 2016. Vo svojej kategórii je spolu s ďalšími dvoma vynálezcami, celkovo je nominovaných pätnásť vedcov z celého sveta. Zariadenie je menšie, než sú bežné turbíny, a možno ho využiť aj pri nízkom spáde vody. Sedláčkova odvalovacia turbína navyše vyrába elektrinu aj z pomaly tečúcich riek, potokov, či dokonca z morského prílivu a odlivu. Celé „farmy“ takýchto turbín by šlo umiestňovať do morských prúdov a napájať z nich napríklad hotely na pobreží.

Pozorovaním prírody a kopírovaním jej pravidiel sa robili objavy v dobe Leonarda da Vinci. Súčasný český vedec Miroslav Sedláček prišiel na princíp svojej odvalovacej turbíny, s ktorou teraz získal nomináciu na prestížnu Európsku cenu pre vynálezcov, podobne.

„Chodil som rád k rieke a pozoroval víry, ktoré na vode vznikajú. Až som si všimol, že lístky na okraji sa vždy otáčajú okolo svojej osi opačne, ako je smer rotácie celého víru, „hovorí docent Sedláček, ktorý už vyše dvadsať rokov pôsobí na pražskej Stavebnej fakulte ČVUT.

Zvláštneho javu si zrejme všimli aj mnohí ďalší. Ale len Sedláček ho dokázal využiť na prevratnú novú konštrukciu turbíny, ktorá vodný svet napodobňuje. „Rotor, ktorý má zvonovitý tvar, sa vďaka prúdeniu vody odvaľuje v statore, ktorý tiež pripomína zvon, ale s iným, ostrejším uhlom,“ vysvetľuje vedec. Aj pri pomalom prúde vody tak v turbíne vznikajú intenzívne mikrovíry, ktoré poháňajú rotor a turbína môže vyrábať elektrinu.

Zariadenie je menšie, než sú bežné turbíny, a možno ho využiť aj pri nízkom spáde vody. Ďalší rozdiel je v sile vodného prúdu. Sedláčkova odvalovacia turbína vyrába elektrinu aj z pomaly tečúcich riek, potokov, či dokonca z morského prílivu a odlivu.

S vynálezom sa vedec dostal medzi trojicu nominovaných v kategórii výskum, celkom je v piatich kategóriách nominovaných 15 vedcov z celého sveta.

Turbína už sa vyrába

Hoci turbína zabodovala ako výskumný projekt, dve české firmy pripravujú jej výrobu, jedna ju už dokonca predáva. „Zákazková výroba prišla na cca 45 tisíc korún bez DPH. Zostava mala výkon od 50 wattov až do 200 wattov. Generátor 240, „uviedol Sedláček.

Dva dni natáčania

O každom z nominovaných vedcov nechal usporiadateľ súťaže, Európsky patentový úrad, natočiť asi osemminútový dokument. „Prišla agentúra z Mníchova a dva dni sme len natáčali. Niektoré scény sa opakovali štyrikrát, päťkrát, mali k tomu veľmi profesionálny prístup a snímka sa myslím veľmi podarila, „chváli Sedláček.

Teraz sa pripravuje jej nová nízkospádová verzia, ktorá by mala podľa vedcov stáť od 20 do 40 tisíc korún. Na rozbehnutí sériovej výroby turbíny sa pracuje aj v USA. „Firma z Floridy testuje výrobu farmy menších turbín integrovaných do jedného výstupu. Bola by to taká minielektráreň, „opisuje vynálezca. Jednotlivé kusy v zostave by mali byť lacnejšie, celé „farmy“ by šlo umiestňovať do morských prúdov a napájať z nich napríklad hotely na pobreží.

V Česku vidí Sedláček využitie turbín najmä na podhorských potokoch. „Vodu je možné z potoka odviesť rúrkou, vytvoriť rozdiel hladín napríklad 60 centimetrov a môže z toho byť 40 – 60 wattov okamžitého elektrického výkonu. Na Šumave už takto jeden chatár vďaka turbíne svieti a v zime obydlie aj temperuje. “

Vývoj odvalovacej turbíny je Sedláčkové celoživotné dielo. Pôvodne ekonomický inžinier sa začal výskumom turbín zaoberať až v deväťdesiatych rokoch na ČVUT. Žiadosť o prvý patent, vtedy ešte s rotorom v tvare gule, podal v roku 1994. Dodnes ich má jedenásť, štyri už prešli európskou či americkou fázou konania.

Rozhodnutie, či Sedláček získa európsky titul, padne 9. júna v Lisabone. Vedec, ktorý pochádza z moravského Vyškova, vyštudoval ekonómiu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a pôvodne pôsobil ako ekonóm a pedagóg na pražskej vysokej škole a v slovenskej akadémii vied.

K profesionálnemu výskumu sa dostal, až keď v deväťdesiatych rokoch nastúpil na katedru ekonomiky a riadenia v stavebníctve pražskej Stavebnej fakulty ČVUT. K tomu, že prevratný objav urobil v odbore, ktorý vôbec neštudoval, hovorí: „Ľudia mimo obor sa na niektoré veci sústredia inak ako profesionáli. Môže to viesť k odhaleniu úplne nových súvislostí. “

Video

zdroj: zpravy.aktualne.cz