Prípravy na vojnu začne už v októbri česká armáda. Začne trénovať mobilizáciu, teda povolávanie civilistov do zbrane. Píše o tom dnešné MF Dnes.

Ako opisuje hovorca generálneho štábu Jan Šulc, mobilizačného a stmelovacieho cvičenia sa zúčastnia vojaci 73. tankového práporu v Přáslavici na Olomoucku a príslušníci aktívnej zálohy. V prvej fáze však pôjde o nácvik na úrovni štábov pozemných síl a o preverenie administratívnych postupov. Vojaci sa do mobilizácie nanečisto zapoja až v apríli.

„Vlastné cvičenie bude zahŕňať aktiváciu mobilizačných pracovísk, nástup vojakov v zálohe, ich začlenenie do doplňovaných jednotiek, presun práporu do vojenského výcvikového priestoru a prevedenie taktického stmelovacieho cvičenia s bojovou streľbou,“ uviedla Jolana Fedorková z generálneho štábu. Chýbať nebude ani nácvik demobilizácie. Zároveň bude tiež v októbri odštartovaná prvá zo série kurzov pre dobrovoľníkov, a to šesťtýždňového vojenského výcviku. Podľa náčelníka generálneho štábu Jozefa Bečvářa sa prihlásilo zatiaľ viac ako 760 dobrovoľníkov. „S takými ľuďmi, ktorí prejdú cvičením, potom môžeme počítať v prípade ohrozenia štátu alebo vojnového stavu,“ uviedol.

Vedenie armády v tejto súvislosti uvádza, že sa cvičenie nijako nedotkne verejnosti a ani nebude využitý vojenský materiál z rezerv.

Ako v závere tiež poznamenáva MF Dnes, česká armáda mohutne posilňuje. Naberá zhruba dvetisíc mužov a žien každý rok, obmieňa zbrane i techniku. Do roku 2025 by mal počet profesionálnych vojakov dosiahnuť 24 tisíc, k tomu by malo byť 5 tisíc príslušníkov aktívnych záloh a tisíce vycvičených civilistov.

zdroj: parlamentnilisty.cz