Dnes už bývalá obchodná zástupkyňa farmaceutických firiem, ktorá v tomto odvetví pracovala 15 rokov, zverejnila informácie o tom, ako to vo svete modernej západnej medicíny chodí. Gwen Olsenová sa vo svojej knihe Confessions of an Rx Drug rozhodla objasniť, prečo sa rozhodla svoju lukratívnu kariéru opustiť.

„Neexistuje nič ako bezpečný liek“

Olsenová pracovala pre niektoré z najznámejších farmaceutických firiem sveta, ako je napríklad Johnson and Johnson, Bristol-Myers Squibb či Abbott Laboratories. Po pätnástich rokoch strávených vo farmaceutickom priemysle sa rozhodla, že vyjde von s pravdou o tomto odvetví a jeho neetických praktikách.

Gwen podľa svojich slov spoznávala a uvedomovala si hrôzy farmácie postupne. Vo svojej knihe píše, že mnohé z bežných predajných praktík priviedli stovky tisíc ľudí doslova až do hrobu.

„Bol to proces postupného prebúdzania do reality, kedy som začala pozorovať, čo sa v skutočnosti deje a čo majú niektoré z liekov na svedomí. Začala som si uvedomovať, že niektorí pacienti sú liekmi doslova mučení, „povedala bývalá obchodná zástupkyňa. „Neexistuje nič ako bezpečný liek,“ dodala.

Jej kniha odhaľuje skúsenosti s predajom liekov a predovšetkým s nekalými praktikami tohto veľmi lukratívneho priemyslu, ktorý si svoju povesť na verejnosti samozrejme pozorne stráži. Olsenová napríklad tvrdí, že pri nových liekoch, ktoré sú uvedené na trh, nie sú spravidla vôbec známe všetky vedľajšie účinky. Tak je tomu až u 50% nových liekov.

Lieky sa testujú na pacientoch

Lekári sú o účinnosti lieku skalopevne presvedčení a ich pacienti sa tak stávajú doslova „laboratórnymi potkanmi.“ Gwen dokonca priznala, že bola vyškolená, aby o liečivách podávala mylné informácie. Po celé roky si táto obchodná zástupkyňa myslela, že predajom liekov pomáha ľuďom, ale v roku 2004 jej rodinná tragédia otvorila oči.

„Mojej neteri bolo 20 rokov, študovala na Univerzite v Indiane a bola to veľmi inteligentná a krásna mladá žena. Mala však autonehodu a kvôli bolestiam jej bol predpísaný liek Vicodin. Postupne sa na ňom stala závislou, „uviedla Olsen. Tento liek zničil u jej netere schopnosť sústredenia a došlo to až tak ďaleko, že sa mladá dievčina obrátila ku stimulačnému lieku, efedrínu.

Ten jej pomáhal zostať dlho hore, aby sa mohla učiť do školy. Lenže medzi oboma užívanými liekmi začalo dochádzať ku kontraindikácii, až nakoniec dievča skončila v nemocnici, kde jej bola diagnostikovaná bipolárna porucha. Lekári vôbec nedávali vinu liekom, naopak dievčaťu ešte naordinovali ďalšie antipsychotiká a stabilizátory nálady.

Zlá kombinácia liekov dohnala dievča k samovražde

Čoskoro na to prestala dievča chodiť do školy, pretože jej to vedľajšie účinky liekov už vôbec nedovoľovali. Vytvorila sa u nej závislosť aj ťažké depresie. Dievča už situáciu nevládala, a tak jedného dňa vošla do izby svojej mladšej sestry, vzala tu lampu naplnenú olejom, poliala sa a zaživa sa upálila.

Táto tragédia Gwen prudko zasiahla, a na to konto sa rozhodla s predajom liekov nadobro skončiť. Teraz proti farmaceutickému priemyslu vystupuje, odhaľuje praktiky zo zákulisia tohto odvetvia a ako vzorový prípad uvádza práve tragédiu svojej netere.

Mladým ľuďom sú dnes podľa nej často nezmyselne podávané lieky nehľadiac na dlhodobé vedľajšie účinky a psychiatri u nich automaticky diagnostikujú duševné poruchy bez akýchkoľvek vedeckých dôkazov, aby im mohli práve tieto lieky predpísať, či už za účelom testovania alebo ziskov z provízie.

„Bola som natoľko rozčarovaná a rozhorčená zistením, koľko podvodov a dezinformácií sa vo farmaceutickom priemysle odohráva, že som sa rozhodla proti nemu vystúpiť. Bohužiaľ som jednou z tých, ktorí tento priemysel dlho podporoval a tým ubližoval ľuďom. Som za to čiastočne zodpovedná a musím s touto záťažou žiť, „uvádza vo svojej knižnej spovedi Olsen.

zdroj: eurodenik.cz