Od volieb neprešiel ani rok, no valí sa jedna kauza za druhou. Hoci ich vidí celá verejnosť (to, že mnohým voličom zjavne nevadia, je iný problém), Bugár sa tvári ako z inej planéty a na sociálnej sieti tvrdí, že táto vládna koalícia ešte nemala žiadnu kauzu. Kritikom a oponentom odkazuje, že „všetci dobre klamete“.

Tak ako to teda je?

„Ak hovoríte o zlepenci oligarchov, tak si dávajte pozor na jazyk,“ vyhrážal sa po voľbách Bugár Lipšicovi a dodal, že Lipšic môže mať „obrovské problémy“. Lipšic nemlčal a dnes je obvinený. Kým on čelí obvineniu z porušenia bankového tajomstva, Roberta Fica, ktorý ešte pred voľbami pravdepodobne porušil daňové tajomstvo, polícia nevyšetruje.

Po vymenovaní novej vlády generálna prokuratúra zrušila obvinenia v rámci kauzy predraženého CT prístroja a vyšetrovanie zastavila. Šlo o obvinenia pre pokus obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, za čo obvineným hrozil trest od desať do pätnásť rokov.

Polícia po voľbách rozhodla, že sa tzv. alobalovou kauzou, t. j. podozreniami z vyberania provízií z Hornonitrianskych baní v Prievidzi pre stranu Smer, nebude zaoberať.

Bašternákova firma, ktorá stavala luxusný komplex Bonaparte, v ktorom býva aj Robert Fico, už sídli v chatrči neďaleko Dunajskej Stredy a zmenila aj konateľa. Zdá sa, že prepisovanie firiem na iné osoby a adresy, či strácanie účtovníctva, je spôsob ako za sebou upratať. A o tom, že Bašternák nevie vysvetliť milióny v hotovosti, sa už tiež napísalo veľa.

Odstavenie vyšetrovateľa Špirka, ktorý vyšetroval pozadie Kaliňákovho biznisu a podvody s DPH, je len ďalším dôkazom, ako to za tejto vlády funguje.

Zotrvávanie ministra Kaliňáka vo funkcii je už kauzou samou o sebe. A vonkoncom nie iba preto, že zakázal vyšetrovateľovi Gajdošovi ísť pred príslušný parlamentný výbor a vypovedať.

Popritom všetkom sú tu kauzy, ktoré sa v celom tomto kontexte javia už len ako poznámky pod čiarou.

Lukratívna zákazka pre SBS Bonul blízkej Smeru. Megaškandál s drevom, v podobe predraženej štátnej zákazky za vyše 12 miliónov eur pre firmu, od ktorej si poslanec Smeru Maroš Kondrót prenajíma kanceláriu a s ktorou mal podnikateľské aktivity. Vymenovanie Pavla Pavlisa, ktorý v minulosti musel pre viaceré kauzy odstúpiť z funkcie ministra hospodárstva, za šéfa jedného z ústredných orgánov štátnej správy.

Machinácie v účtovníctve štátnej zdravotnej poisťovne a štedré odmeny v čase, keď má rekordnú stratu. Predĺženie licencie (ministerstvom životného prostredia, ktoré vedie László Solymos z Mosta-Híd) firme s podivnou vlastníckou štruktúrou a kontroverznými praktikami Alpine Oil & Gas (prepojenia smerujú aj k nebezpečnej zahraničnej lobby a ku schránke na Kajmanských ostrovoch) na prieskumné vrty na východe Slovenska, a to aj napriek masívnym protestom občanov a dotknutých obcí. Atď. atď.

Koalícia produkuje jednu kauzu za druhou, rozkladá právny štát, likviduje pravidlá demokracie a oživuje praktiky z čias mečiarizmu. Či sa to Bugárovi páči alebo nie, podiel na tom má aj Most-Híd. Ale podľa Bugára niet žiadnej kauzy a tí, čo to spochybňujú, klamú.

zdroj: aktualne.atlas.sk