Doslova ako lavína sa Facebookom šíri nový vírus, pred ktorým varovala antivírusová spoločnosť Eset. Je veľmi zákerný, pretože dokáže kradnúť na tejto sociálnej sieti užívateľské profily. Potom sa automaticky šíri medzi ďalších priateľov. Vírus sa maskuje za doplnok pre internetový prehliadač Google Chrome.

„Útočníci sa pomocou techník sociálneho inžinierstva snažia presvedčiť užívateľa Facebooku, aby si prehral video, ktoré je najčastejšie nazvané My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz sa otvorí falošná internetová stránka podobná YouTube, ktorá miesto prehratia videa žiada o inštaláciu infikovaného pluginu My Gif, lebo inak nebude údajné video možné prehrať, „vysvetlil Miroslav Dvořák, technický riaditeľ spoločnosti Eset.

Útok je zákerný predovšetkým preto, že doplnok My Gif skutočne existuje a s počítačovými pirátmi nemá nič spoločné. V internetovom prehliadači štandardne slúži k jednoduchému vytváraniu obrázkov. Názov si kyberzločinci vypožičali pravdepodobne kvôli tomu, aby užívateľa zmiatli znalým menom.

Prevezme kontrolu nad profilom

Ak im dôverčivci na trik skočia, dôjde k nakazeniu internetového prehliadača. Škodlivý kód prevezme kontrolu nad profilom na sociálnej sieti Facebook, zmení heslo a prakticky okamžite začne šíriť medzi priateľov odkaz na podvodné stránky. Na nich sa samozrejme ukrýva opäť video, prostredníctvom ktorého chcú do cudzích počítačov kyberzločinci prepašovať opäť falošnú aplikáciu My Gif.

Nepozvaný návštevník zároveň zvládne pridávať nových priateľov, vytvárať facebookové stránky a dokonca aj meniť a skrývať už existujúce príspevky. Podľa bezpečnostných expertov zatiaľ ale tieto funkcionality nie sú počítačovými pirátmi využívané.

Zotročené účty na Facebooku môžu samozrejme počítačoví piráti využiť na šírenie ďalších škodlivých kódov, ktoré môžu byť ešte sofistikovanejšie. Môže ísť napríklad o vydieračské vírusy, ktoré zašifrujú dáta na pevnom disku, či nebezpečný bankový malware, ktorý má za úlohu vybieliť ľuďom účty.

V Česku aj na Slovensku

Okrem už infikovaných účtov na Facebooku sa falošný doplnok My Gif šíri tiež cez nevyžiadané e-maily. „V tejto chvíli cielia útoky iba na užívateľov internetového prehliadača Google Chrome, ale neexistuje žiadna záruka, že sa v budúcnosti nerozšíri aj do ďalších prehliadačov. Preto existuje riziko, že by sa v budúcnosti mohol stať oveľa nebezpečnejší, „doplnil Dvořák.

Bezpečnostní experti spoločnosti Eset už nový vírus, ktorý sa maskuje za doplnok pre internetový prehliadač, zachytili v Českej republike. Ďalej potom tiež v Amerike, Kanade, Austrálii, Veľkej Británii, Rusku, Nemecku či napríklad na Slovensku.

Ak bol počítač škodlivým doplnkom My Gif infikovaný, je nutné ho najprv odinštalovať z internetového prehliadača Chrome. Ďalej je potom nevyhnutné skontrolovať počítač antivírusovým programom.

Používatelia by nakoniec nemali zabudnúť ani na zmenu hesla na Facebooku, aby sa kyberzločinci nemohli na ich profily znova pripojiť.

zdroj: novinky.cz