MOSKVA – Ruská pšenica sa sype po celom svete, podľa prognóz bude krajina nielen najväčším exportérom obilia na svete za rok 2016, ale dokonca superveľmocou. Nízke ceny, lacný rubeľ, výborné počasie a úrodná pôda im hrá do karát rovnako ako vládna pomoc. Ruskí výrobcovia tak prekonajú všetky krajiny EÚ dokopy, tvrdia prognózy.

Rusko nebude mať núdzu o chlieb. Za posledné roky farmy rástli a exportovali. Pomohol im k tomu aj výrazne slabší rubeľ, ktorý sa v uplynulých rokoch oproti doláru prepadol o 45 percent a umožnil ešte nižšie ceny ruskej pšenice na trhoch. Ako uvádza Bloomberg, Rusko čaká nálepka superveľmoci v oblasti obilnín.

Minulú sezónu ruský export historicky prekonal export pšenice. Rusi, od lokálnych farmárov po investorov s miliardovými účtami, vsádzajú svoje ruble na obilniny.

Ruská pšenica vytlačila americkú v Egypte, ktorý predstavuje svetovo najväčšieho importéra tejto komodity. Nasledovala Nigéria, Bangladéš a Indonézia. Posledná dekáda ruským vývozcom obilnín priala.

Osud byť vývozcom

„Rusko bude dlho medzi najväčšími exportérmi, najmä vzhľadom na potenciál zvyšovania produktivity v krajine. Ostatní výrobcovia čakajú tvrdé boje, aby sa udržali na ich tradičných trhoch,“ uviedol pre Bloomberg Tom Basnett, generálny manažér poradenskej firmy Market Check.

Rusom hrá do karát úrodná pôda, najmä tá medzi Čiernym morom a riekou Volgou.

„V našom podnebí je naším osudom byť vývozcom,“ povedal Arkady Zločevskij, prezident Ruskej obilnej únie.

Minulý týždeň minister pôdohospodárstva Alexander Tkačev prognózoval prezidentovi Vladimírovi Putinovi sľubný scenár. Rusko si užíva najlepšiu žatvu za posledných 25 rokov a objem vyprodukovaných obilnín by mal za najbližších desať rokov narásť o ďalších 20 percent.

„Rekordná žatva je aj vďaka dobrému počasie a napredovaní v oblasti poľnohospodárskych technológií,“ povedal pre Washington Post Andrej Sizov, riaditeľ moskovskej poradenskej spoločnosti v oblasti agrorezortu SovEcon.

Rast, ktorý prerastie EÚ

„Export vytvára tok peňazí, vďaka ktorému naši farmári bohatnú,“ dodal Tkačev, ktorého rodina patrí k najväčším vlastníkom úrodnej pôdy na juhu Ruska.

Tkačev zároveň pochválil trojnásobný rast vývozu bravčového mäsa len za posledných 5 mesiacov, podobne i v prípade hydiny a hovädzieho. Minister uviedol, že za úspech vďačia ruskí poľnohospodári nielen dobrému počasiu a miernej zime, ale aj vládnym zásahom.

Podľa prognóz ministerstva bude Rusko najväčším exportérom pšenice na svete za tento rok a prekoná tak všetky krajiny EÚ dokopy. USA svoje prvenstvo stratili už pred dvomi rokmi.

zdroj: aktualne.atlas.sk