Francúzka Jeanne Louise Calmentová nastolila nový rekord dĺžky ľudského života. Keď zomrela, bolo jej 122 rokov a 164 dní. Bola tak jediným starým človekom, u ktorého bol dátum narodenia vierohodne doložený. A osudu sa zrejme páčil spôsob, ktorým madam Calmentová žila.

Narodila sa 21. februára 1875 v Arles, kde prežila celý život. Medzi účastníkmi osláv stého výročia začatia prevádzky Eiffelovej veže v roku 1989 bola zrejme najstaršia. Keď Eiffel vežu otváral, bolo jej už štrnásť. A určite bola posledným žijúcim človekom, ktorý sa osobne stretol s Vincent van Gogh. Keď sa pri príležitosti stého výročia Goghovo príchodu do Arles nakrúcal o tomto slávnom maliarovi v roku 1988 film, madam Calmentová na neho spomínala takto: „Bol špinavý, zle oblečený a zamračený“.

Bola preukázateľne najstaršou filmovou herečkou – malú rolu seba samej vo filme „Vincent a ja“ zohrala vo svojich 114 rokoch.

Aký bol životný štýl Louise Calmentovej?

Zaistené pomery, do ktorých sa narodila a sobáš so zámožným bratrancom jej umožnili viesť pokojný život. Nikdy nemusela pracovať pre obživu. Venovala sa tenisu, cyklistike, plávaniu, mala rada operu a hrala na piáno. Jej veľkou záľubou bol šerm, ktorému sa venovala ešte v osemdesiatichpiatich rokoch. Na bicykli jazdila do stovky.

Olivový olej používala nielen do pokrmov, ale aj na potieranie pokožky. Pila portské, jedla veľa čokolády (vraj až kilogram týždenne) a nevyhýbala sa ani fajčeniu, aj keď nikdy nevyfajčila viac, ako 2 cigarety denne. Fajčila do svojich 117 rokov a prestala preto, že pre slabý zrak jej robilo ťažkosti si cigaretu pripáliť. Nechcela s tým nikoho obťažovať.

V deväťdesiatich rokoch zostala sama, prežila aj svojho vnuka, ktorého po smrti jedinej dcéry sama vychovala. Dediča žiadneho nemala, a uzavrela preto zmluvu o predaji svojho domu s právnikom Raffrayem. Zmluva jej zaisťovala právo v dome dožiť a až do smrti dostávať mesačný dôchodok 2500 frankov. Koho by napadlo, že Jeanne Louise bude žiť ešte dlhšie ako tridsať rokov? Pán Raffray zomrel vo svojich sedemdesiatich siedmich a v platbách pokračovala jeho manželka. Celkom pôvodnej majiteľke zaplatili viac ako dvojnásobok hodnoty domu.

Madame Calmentová žila vo svojom dome sama až do svojich 110 rokov. Potom sa kvôli veľmi slabému zraku presťahovala do domu s opatrovateľskou službou.

Do posledných dní si zachovala úplnú sviežosť rozumu. Ako sa hovorí, pálilo jej to. Keď sa jej v rozhovore pri príležitosti stodvaciatich narodenín pýtali, aká bude podľa nej budúcnosť, lapidárna odpoveď znela: „Veľmi krátka“.

Louise Calmentová zomrela v Arles 4. augusta 1997.

Výroky Jeanne Louise Calmentovej:

[list icon=“check“ icon_color=“red“]

 • Mladosť je stavom duše, nie tela. Ja som ešte úplné dievčatko, len posledných sedemdesiat rokov zle vyzerám.
 • Mám jednu malú vrásku a na tej teraz práve sedím.
 • Všetky bábätká sú nádherné.
 • Boh na mňa pozabudol!
 • Milujem víno.
 • Vždy sa usmievajte. Ja sa tým riadim a vysvetľujem si tým, prečo som tak dlho živá.
 • Keď s niečím nemôžete nič robiť, netrápte sa tým.
 • Mám veľkú chuť do života a tiež dobrý apetít – hlavne na sladké.
 • Nikdy som sa nelíčila, pretože sa často smejem až k slzám.
 • Zle vidím, horšie počujem a niekedy sa zle cítim, ale to sú len hlúposti.
 • Myslím, že umriem od smiechu.
 • Vždy som mala priamo železné nohy, ale ak mám byť úplne úprimná, v poslednej dobe začali pomaličky hrdzavieť.
 • Radovala som sa pri každej vhodnej príležitosti, držala som sa istých morálnych zásad a nemám čo ľutovať. Mala som šťastie.
 • Po jednom interview jej novinár pri lúčení povedal: „Zase sa uvidíme! Možno budúci rok … „Madame Calmentová smečovala:“ Prečo by nie? Nevyzeráte ešte tak zle …! „

[/list]

zdroj: pronaladu.cz