Z dôvodu novej migračnej vlny utečencov, ktorá má prísť do Európy v marci, chystá Česko plán. Neverí totiž sľubom Bruselu, že jarnú vlnu migrantov zastaví. Píše to dnešné vydanie MF Dnes.

Podľa európskeho prezidenta Donalda Tuska veľa času na zastavenie migračnej vlny nie je. „Európska únia ako politický projekt zlyhá, ak nedokáže chrániť svoje vonkajšie hranice,“ dodáva. V tom prípade by sa zrútil Schengen a boli by obnovené vnútorné hranice v EÚ. Návrhy Európskej komisie na riešenie situácie sú rôzne, napríklad sa hovorí o vytvorení únijnej pohraničnej stráže, s čím však nesúhlasia Taliansko a Grécko. Hovorí sa tiež o dohode s Tureckom, ktorá funguje veľmi málo. „Ak by fungovala, nebudú do Grécka prúdiť tisíce, ale len desiatky migrantov denne,“ hovorí štátny tajomník pre európske záležitosti Tomáš Prouza.

A práve z dôvodu nefunkčných riešení Európskej únie pripravujú Česko a ďalšie stredoeurópske krajiny plán B, ktorý by mal vytvoriť novú hranicu na severe Grécka. A práve sem by mali prísť stredoeurópski policajti, aby chránili hranice v Macedónsku a Bulharsku. Tento plán bol prijatý na schôdzke ministrov vnútra Višegrádu a balkánskych krajín. Podporu celej EÚ však zatiaľ plán nemá.

„Musíme na línii Bulharsko-Macedónsko vytvoriť určitý záložný hraničný systém, pripraviť tam technické opatrenia, tak aby sme boli schopní regulovať migráciu tam,“ uviedol k tomu premiér Bohuslav Sobotka. Obranná línia však môže ležať aj oveľa severnejšie než na severných hraniciach Grécka, dopĺňa ho minister zahraničia Lubomír Zaorálek (obaja ČSSD).

Podľa Prouza je v hre tiež vylúčenie Grécka zo Schengenu v prípade, že by neplnilo svoje záväzky.

Aj napriek záložnému plánu sa stredoeurópske krajiny však dočkajú kritiky, a to kvôli tomu, že nechcú vyjednávať o rozdeľovaní žiadateľov o azyl. „Len ťažko môžem pochopiť, keď solidaritu s prenasledovanými odmietajú práve krajiny, ktorých politicky prenasledovaní občania sa sami solidarity (v čase komunizmu) dočkali,“ kritizoval napríklad nemecký prezident Joachim Gauck.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Poznámka: Čo však s tými, ktorých tu už máme a ktorí su neidentifikovateľní?