BRATISLAVA – Je to definitívne. Európska komisia schválili pokuty za odmietnutie utečencov. Ako sme informovali včera, suma za odmietnutie jedného utečenca je 250 tisíc eur. V prípade odmietnutia tisíc päťsto utečencov by štátna kasa zaplakala. Suma by sa vyšplhala až do výšky 350 miliónov eur.

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že plánuje zásadne zmeniť európsky azylový systém tak, aby sa zmiernil tlak migrantov na niektoré krajiny. Informovala o tom agentúra DPA. Členské krajiny, ktoré odmietnu mechanizmus prerozdeľovania migrantov, budú musieť platiť finančné kompenzácie, a to vo výške 250.000 eur za jedného neprijatého utečenca.

Návrh komisie podľa predchádzajúcich medializovaných informácií počíta so zachovaním hlavnej zásady súčasného systému, že krajina, cez ktorú migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie, musí sama zvládnuť spracovanie žiadosti o azyl. V prípade, že niektorá krajina na vonkajších hraniciach EÚ nebude nápor migrantov zvládať, mali by si ich prerozdeliť ostatné členské štáty EÚ.

Slováci by zaplatili stovky miliónov eur

Podľa ďalšieho diplomata sa sankcia môže vyšplhať až na „niekoľko stoviek tisíc eur“ za jedného utečenca. Poľsko by napríklad za šesť tisíc dvesto utečencov z Talianska alebo Grécka zaplatilo 1 a pol miliardy eur.

Slovensko podľa informácií zo septembra minulého roka malo prijať 1 500 utečencov. Keby sa vláda rozhodla ich neprijať, podľa kľúča 250-tisíc za jedného utečenca, by sme zaplatili až 375 miliónov eur.

Slovensko nepodporí najnovší návrh Európskej komisie

Slovensko nepodporí najnovší návrh Európskej komisie (EK), ktorý hovorí o finančných kompenzáciách pre členské krajiny za odmietnutie utečencov. V reakcii na dnešné rozhodnutie komisie to po zasadnutí vlády uviedol jej podpredseda a minister vnútra Robert Kaliňák.

Návrh Kaliňák označil za spiatočnícky krok, ktorý nerešpektuje realitu. Prišiel podľa neho v čase, keď sa podarilo zastaviť migračnú vlnu cez územie západného Balkánu či dosiahnuť dohodu s Tureckom. „To všetko sú konsenzy, ktoré sa pri migračnej kríze rodili veľmi ťažko, a uprostred týchto veľmi senzitívnych rokovaní príde do stredu stola návrh, ktorý nás vracia v jednotlivých veciach späť o deväť mesiacov,“ reagoval.

Pripomenul, že od uvedenia návrhu do života je ďaleko a v ceste mu stoja členské štáty EÚ a európsky parlament. „To vám poviem rovno, že Slovensko návrh nepodporí, ale vždy sa snažíme o to, aby počet krajín, ktoré budú hľadať rozumné riešenie, bol čo najväčší,“ zdôraznil. „Myslím si, že tento návrh nenájde veľkú podporu ani u ostatných krajín,“ domnieva sa.

Kaliňák je osobne za rozširovanie úspešných projektov, kde panuje jednotný názor. „Vidíme, že opatrenia, voči ktorým boli mnohí, sa ukázali ako efektívne a, naopak, opatrenia, ktoré boli presadené aj silou, sa ukázali ako neefektívne,“ domnieva sa. „Zoberme si len naše opatrenie, ktoré sme robili individuálne vo vzťahu k Rakúsku. V Gabčíkove sme sa postarali o viac ako 1200 migrantov a v rámci celoeurópskych relokácií je to číslo veľmi príbuzné,“ doplnil.

Odmieta i zvyšok V4

Zástupcovia krajín Vyšehradskej skupiny (V4) odmietli na dnešnom rokovaní v Prahe nový návrh Európskej komisie (EK) na prerozdeľovanie migrantov, informuje česká spravodajská televízia ČT24.

Podľa českého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka nemala EK predkladať niečo, čo Európu rozdeľuje. Zástupcovia ďalších krajín V4 označili dnešný návrh za vydieranie.

Zaorálek uviedol, že na poslednom zasadnutí ministrov vnútra EÚ sa rozhodlo, že ďalšie kroky únie v riešení utečeneckej krízy budú vychádzať z toho, na čom sa zhodla celá dvadsaťosmička. Preto ho terajšie rozhodnutie EK „nemilo prekvapilo“.

„Komisia by nemala predkladať niečo, čo nás rozdeľuje. Neviem, prečo sa máme vracať k starému sporu. Pripadá mi to nešťastné,“ uviedol šéf českej diplomacie. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó návrh označil za neprípustný a postoj EK za vydieranie.

Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski poznamenal, že si stále nie je istý, či EK svoj návrh myslí vážne. Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak zasa vyhlásil, že návrhu chýba akýkoľvek zmysel a je v rozpore s právami členských krajín EÚ.

Komisár EÚ pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, ktorý sa v Prahe zúčastnil na rokovaní V4, označil návrh EK za kompromis rôznych postojov. Rozhodnutie bude na členských štátoch, dodal.

zdroj: topky.sk

K tomuto problému sa vyjadrila Monika Flašíková Beňová na sociálnej sieti

Nevidela som návrh Komisie na príspevky či pokuty pre členské štáty zato, že nepríjmu žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska, lebo len dnes ho Komisia bola bývala schválila a preto neviem, čo v tom návrhu je a či sa týka aj žiadateľov o azyl z iných členských štátov v rámci holistického prístupu k riešeniu utečeneckej krízy a ako je to presne navrhnuté. Ani v médialch som žiadne konkrétne znenie nepočula. Pochybujem, že Rada by schválila návrh prezentovaný v našich médiách a celkom určite možem potvrdiť za poslancov SR v EP, že čiastku( 250.000 €/za neprijatého žiadateľa o azyl v zmysle povinného prerozdelenia schváleného Radou)ktorá odznela v našich médiách určite nepodporia, v prípade že taký návrh do EP dojde. Toľko na margo dotazov na túto tému.

zdroj: facebook