Londýn – Britská spravodajská služba GCHQ prevádzkuje na Blízkom východe tajnú misiu, ktorej úlohou je priamo na mieste sledovať potenciálne podozrivú internetovú a telefonickú komunikáciu. S odvolaním sa na materiály získané od technika amerických tajných služieb Edwarda Snowdena to napísal denník The Independent. Britskí spravodajcovia vraj získané informácie zdieľajú so spojencami, napríklad s americkou Národnou agentúrou pre bezpečnosť ( NSA ).

Britská tajná služba i londýnske ministerstvo zahraničia zverejnené informácie odmietli komentovať.

Presné umiestnenie tajnej sledovacej základne denník z bezpečnostných dôvodov nezverejnil, uviedol však, že Briti majú prístup k podmorským optickým káblom, ktorými prúdi obrovské množstvo dát. Preto sú informácie, ktoré získavajú, toľko cenné.

Výkonné počítače dáta zálohujú a potom v nich pátrajú po hovoroch, alebo e – mailoch, ktoré by mohli poukazovať na prípadné riziko. Predstavujú tak akýsi predbežný systém varovania, ktorý má upozorniť na aktivity teroristov. Odpočúvacia stanica na Blízkom východe je súčasťou elektronických špionážnych aktivít, na ktorých zabezpečenie GCHQ vydala jednu miliardu libier, pripomína The Independent. Bola zriadená v čase, keď britskej diplomacii v rokoch 2007 až 2010 šéfoval David Miliband.

V Británii panuje teraz v súvislosti so Snowdenovou aférou napätá atmosféra. Denník The Guardian, ktorý reportáž o tajných sledovacích programoch v USA a Británii ako prvý zverejnil, sa dostal pod tlak vlády v Londýne, ktorá mu pohrozila súdnym stíhaním. To vyvolalo vlnu kritiky od novinárskych organizácií i Rady Európy.

Rozhorčenie spôsobilo aj zadržanie Davida Mirandy, ktorý je partnerom autora reportáže o špionážnych programoch Glenna Greenwald. Mirandu v nedeľu deväť hodín zadržiavala polícia na londýnskom letisku na základe protiteroristického zákona. Nakoniec ho prepustila, ale ponechala si jeho notebook, telefón, cédečka a pamäťové karty. Skonfiškované materiály teraz skúma súd ; podľa úradov obsahujú vysoko citlivé údaje, ktorých nedovolené zverejnenie by ohrozilo bezpečnosť Británie a životy ľudí.

Snowden, bývalý externý spolupracovník americkej Ústrednej spravodajskej služby ( CIA ), poskytol informácie o monitorovacích programoch tajných služieb britskému denníku The Guardian. Svet sa tak dozvedel napríklad o americkom programe Prism, sledujúcim internetovú a telefonickú komunikáciu miliónov ľudí. Vďaka zverejneným materiálom sa ukázalo, že tajné služby vo veľkom monitorujú elektronickú komunikáciu aj v Európe. Britská služba GCHQ má podľa nich k dispozícii projekt Tempora, v rámci ktorého mohla mať denne prehľad až o 600 miliónoch telefonických hovorov.

Snowden bol v USA za svoje odhalenie obvinený zo špionáže, pred americkou justíciou sa ale teraz skrýva v Rusku, kde získal dočasný azyl.