Bratislava Generálna prokuratúra 25. 5. 2010 14.03 h – HANZEL: Práve podáva trestné oznámenie.
Foto: MATEJ KALINA

Zakladateľ a bývalý člen strany Smer Bohumil Hanzel sa bojí o svoj život aj o svoju rodinu. Po tom, ako prehovoril o podozrivých finančných operáciách v strane Smer a jej napojení na silných podnikateľov, sa mu niekto začal vyhrážať. Hanzel preto včera podal aj trestné oznámenie.
Bohumil Hanzel: Chcú ma zabiť!

„Bohuš, aspoň drž hubu, všetci tvoji známi vieme, že keby si nebol v Smere, dnes máš veľké guľové. Tak sa nenadrapuj, lebo dopadneš ako tvoj kamarát eisenboňák (pozn. red.: železničiar). Ten sa už vezie dolu vodou.“

Elektronickú poštu s takýmto obsahom dostal Hanzel ešte v ten deň, ako vyšiel jeho rozhovor pre denník SME. V ňom podnikateľ otvorene hovoril, ako mala strana Smer získať peniaze na volebnú kampaň. Tvrdil, že videl zmluvu medzi predsedom strany Ficom a piatimi podnikateľmi, ktorí mali za peniaze získať po voľbách miesta na lukratívnych štátnych postoch.

Premiér Hanzelove tvrdenia označil za nezmysel, ale bližšie odmietol podozrenia komentovať.

Trpí aj dcéra

Keďže sa Hanzel bojí o život, prišiel včera podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za vyhrážanie. Na Generálnu prokuratúru prišiel skromne pôsobiaci muž sám, bez ochranky či sprievodu. Podnikateľ hovorí, že celá rodina žije v strachu a výhražný e-mail nebol jediným signálom. „Musím to brať v každom prípade vážne. Mladšia dcéra prišla zo školy a rozprávala mi, že spolužiaci jej hovorili, že by mala chodiť v nepriestrelnej veste. Jeden jej dokonca povedal, že nie je treba, že oni strieľajú rovno do čela. Myslím si, že je to dosť zarážajúce,“ vyhlásil včera.

email

VYHRÁŽKY: Takýto e-mail adresoval Hanzelovi odosielateľ podpísaný ako Jánošík.


[clear]

Kaliňákovi nedôveruje

Bývalý zakladateľ Smeru napriek tomu, že sa cíti v ohrození, nepožiadal políciu o ochranu. Údajne nedôveruje ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. „Nepožiadam, a to z jasného dôvodu. O Kaliňákovi si nemyslím nič dobré, pretože viem, z akého prostredia pochádza. Keď ho vidím na bilbordoch s heslom Chránime vlasť, je mi z toho zle,“ dodal Hanzel.

BRAŇO KARVAŠ

KDH: Toto sú sponzori Smeru

Kresťanskí demokrati vytiahli proti strane Smer ďalší tromf z rukáva. Na tlačovej besede prezentovali mená podľa nich najvýznamnejších sponzorov Smeru. Po tom, ako KDH minulý týždeň podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre nejasné financovanie strany Smer, prišlo s prehľadným grafom sponzorov strany. Medzi nich zaradili kresťanskí demokrati aj súčasných ministrov Ľubomíra Vážneho, Jána Počiatka či predsedu Národnej rady Pavla Pašku.

korupcia-strany-smer[clear]

Nabalil sa Brhel?

Predseda KDH Ján Figeľ obvinil z emisného podvodu ľudí, ktorí sú blízki strane Smer. Padali mená podnikateľa Jozefa Brhela a poradcu ministra životného prostredia Petra Vasilčáka.

Líder KDH má vraj k dispozícii dokument, ktorý by mal pochádzať od švajčiarskych vyšetrovacích orgánov. Na týchto dokumentoch, ktoré Figeľ považuje za dôveryhodné, je vraj uvedené meno podnikateľa Jozefa Brhela. Predseda kresťanských demokratov má na kauzu s nevýhodne predanými emisiami jasný názor. „Profitovali z toho ľudia blízki strane Smer,“ uviedol Figeľ.

Zarobil viac ako 10 miliónov eur?

Podľa dokumentu, na ktorý sa Figeľ odvoláva, mal Brhel zarobiť na emisiách prostredníctvom firmy Ossian Establishment Ltd. sumu 10,650 milióna eur. Ešte predtým priznal zisk z emisií aj Rastislav Bilas, ktorý potvrdil aj to, že spolu s Norbertom Havalcom, ktorý figuroval pri obchode ako poradca ministerstva, dostali po 500-tisíc eur.

Okrem Brhela označil Figeľ za kľúčového hráča v emisnej kauze aj Petra Vasilčáka, ktorý má byť právnym poradcom ministra životného prostredia Jozefa Medveďa a zároveň priateľom Marka Pleyera, ktorý stojí za firmou Interblue Group.

Kaliňákov podnájomník

Podnikateľ Jozef Brhel bol v minulosti poslancom za HZDS. Médiám sa už dlhší čas vyhýba, nekomunikuje ani nedvíha telefón. Pred voľbami v roku 2002 označil Vladimír Mečiar Brhela ako jedného z kľúčových podnikateľov blízkych Smeru. Brhelove spoločnosti napríklad sídlia v budove, ktorú vlastní akciovka BTC. Akcionármi v BTC sú aj ministri za Smer Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Aké nájomné v ich budove platí Brhel, nám však ani jeden z nich nechcel prezradiť.

Autor: Plus JEDEN DEŇ