PRAHA – Moderná biologická liečba sa používa už 35 rokov a osvedčila sa v onkológii, kardiológii či hematológii. Čoskoro by sa mohla používať aj na liečbu vysokého tlaku, osteoporózy či chorôb dýchacieho ústrojenstva.

Farmaceutické spoločnosti aktuálne vyvíjajú cez 900 prípravkov, povedal výkonný riaditeľ Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.

Biologická liečba je moderný spôsob cielenej terapie pomocou produktov živých organizmov. Prvým Biologikom zavedeným v praxi bol ľudský inzulín pre pacientov s cukrovkou. Inzulín vytvára pankreas, pre liečbu bol pripravený biotechnologickými postupmi.

„Z teraz vyvíjaných liekov tvorí Biologika 30 percent. Najviac, 338, vrátane 89 vakcín, je na nádorové ochorenia, na infekcie 176, na autoimunitné ochorenia 71, na choroby srdca a ciev 58, na cukrovku 28. Väčšina by sa mohla dostať k pacientom už za šesť alebo sedem rokov, spresnil Dvořáček.

Biologická liečba je šitá na mieru každému pacientovi. Pred jej začatím musí chorý prejsť radom molekulárnych biologických a genetických vyšetrení. Zistí sa, či práve pre neho je liečba vhodná. Poskytujú ju špecializované centrá. Prípravky sa podávajú takmer výhradne injekčne, buď priamo v centre, alebo si ich pacienti môžu aplikovať aj sami. Biologická liečba je výrazne drahšia ako klasická, dôvodom je podľa Dvořáčka nákladný vývoj. Trvá desať až 15 rokov a môže stáť až 30 miliárd českých korún. Lekári sa ale zhodujú, že liečebný prínos biologík je aj napriek vyšším nákladom neoddiskutovateľný.

Biologika sú nádejou pre pacientov s tými najzávažnejšími ochoreniami, u ktorých štandardná liečba nezaberá. Sú to veľké, zložité bielkovinové molekuly so štruktúrou podobnou alebo zhodnou s molekulami ľudského tela.

Na rozdiel od klasických liečiv vyrábaných chemicky sú Biologika pripravené za pomoci buniek, do ktorých bola vložená genetická informácia uložená v DNA. Tento špecifický spôsob výroby, ktorý bol v roku 1984 ocenený Nobelovou cenou, je označovaný ako biotechnologický postup.

Hlavnou prednosťou biologických prípravkov je schopnosť viazať sa na konkrétne miesto v tele, napríklad na nádorovú bunku. Liečba sa tak môže presne zacieliť, má vyššiu účinnosť a menej nežiaducich vedľajších účinkov.