Internetový portál fakt24.sk zverejňuje mená politikov prepojených na osoby, zbohatnutých cez politiku.

fakt24.sk: Oligarchovia! Slovo, ktoré sa na Slovensku stalo synonymom pre kamarátov politikov. Je ich niekoľko a každý z nich si hrabe na tom svojom piesočku. Kto ťahá za nitky slovenskej politiky? Kto stojí v pozadí a pomáha svojim kamarátom vo vláde, či mimo nej? Pozrite si zopár mien, ktoré majú vplyv a moc…

Začnime hneď pri najdôležitejšom mužovi krajiny – Róbertovi Ficovi.

Ani on sa počas svojej politickej kariéry nevyhol spájaniu s vplyvnými a veľmi bohatými mužmi na Slovensku. Za zmienku stojí učite Ladislav Bašternák, podnikateľ, ktorého preslávila azda najčiernejšia stavba v Bratislave, na Tupého ulici. Zaujímavosťou je aj fakt, že práve v bytovke, ktorú financoval Bašternák býva premiér so svojou rodinou. Je to stará známa novostavbička s názvom Bonaparte. Fico sa síce tvári, že tým šetrí peniaze daňových poplatníkov, keď si platí nájomné 2650 eur zo svojho platu, to odkiaľ berie financie na drahé hodinky, ktoré stoja desaťnásobok jeho mesačného príjimu, už tak veselo neobhajuje. Z výplaty mu totižto po zaplatení nájomného Bašternákovi, zostane na premiérove pomery smiešnych, ani nie 2000 eur. Bašternák je tiež momentálne spájaný z jednou z najväčších káuz v oblasti nadmerného odpočtu DPH, kde sa skloňuje aj meno Ficových pobočníkov Kaliňáka a Počiatka.

Výboh, Penta, Bašternák, J&T – podľa odborníkov práve títo ľudia a skupiny hýbu slovenskou politickou scénou najviac.

Druhým mužom, ktorého ako jediného Fico oslovuje „môj priateľ“ je Miroslav Výboh. Veľkopodnikateľ, ktorý má najbližšie k ministerstvu obrany. Veď aj najväčšia kauza Výboha je spojená s vojenskou technikou. Podľa medializovaných informácií, rakúska polícia obvinila pred pár mesiacmi „Ficovho priateľa“ v kauze nákupu vojenských pandurov. Mal byť totiž zapletený do úplatkárskej aféry vplyvného českého lobistu Mareka Dalíka, ktorý si mal vypýtať pol miliardy českých korún od rakúskej zbrojárskej firmy Steyr. Napriek tomu bolo nakoniec stíhanie v jeho prípade zastavené, pre nedostatok dôkazov. Práve Výboh má podľa viacerých zdrojov blízkych Smeru v ich strane najväčší vplyv.

Andrej Kiska má tiež blízko k vplyvným mecenášom, ktorí majú na konte stovky miliónov eur. Ako sme včera informovali, práve zo zakladateľmi ESETu plánuje založiť prezident stranu. Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý sú mená, ktoré sú na zozname Kiskových blízkych ľudí. Navyše majú aj nemalý mediálny vplyv, keď po prepieranej kauze odchodu novinárov denníka SME do nového projektu Denníka N, práve majitelia oni zafinancovali fungovanie tohto média. A práve Kiska sa ukazuje na akciách IT firmy pomerne často. Nedávno otváral dokona ich technologické centrum.

Ďalším pánom na holenie je exminister dopravy a financií Ján Počiatek. O jeho kamarátstve so žralokmi z finančnej skupiny J&T sa už narozprávali doslova bájky. Práve Počiatek bol spájaný s jednou z najväčších finančných káuz v histórii Slovenska. Keď sa riešil kurz, ktorý bude mať naša krajina pri prechode na spoločnú menu euro, načapali Počiatka na jachte, ktorá patrila práve chlapcom z tejto skupiny. On sa vtedy snažil všetko hodiť do outu, napriek tomu sa do neho pustil iný exminister financií Ivan Mikloš, ktorý tvrdil, že J&T a Istrokapitál, zarobili na prechode zo slovenskej koruny neuveriteľných 1,8 miliardy slovenský korún. A to už je sumička, pre ktorú by strávil na luxusnej jachte nejeden minister.

Posledným v našej skupine vyvolených je nováčik v parlamente aj vo vláde Radoslav Procházka. O ňom sa toho síce veľa v spojitosti s oligarchami nehovorí, v kuloároch slovenskej politickej scény sa vie, že práve on má veľmi blízko finančnej skupine Penta. Práve Haščák a jeho chlapci ho mali podporovať pred voľbami nielen finančne, ale aj vďaka ich médiám, ktoré si minulý rok zadovážili. Či je táto informácia pravdivá je otázne, pravdou však je, že sa o Procházkovi písalo pomerne často a často aj pozitívne. On síce toto prepojenie tvrdošijne odmieta, ale verí mu niekto niečo po jeho slávnom nieeeeee?

zdroj: fakt24.sk

Pýtame sa občanov:

Ako zastaviť vplyv oligarchov na politikov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ak by ste boli poslancom v parlamente, ako by ste to riešili? Píšte do komentárov.