Ako sa bude na Ukrajine sláviť 9. mája „Deň víťazstva nad nacizmom“, keď ukrajinský parlament z uplynulého týždňa dal schváleným zákonom do rovnakej roviny nacizmus a komunizmus a priznal de facto banderovcom, ktorí kolaborovali s nacizmom, status „bojovníkov za nezávislosť“ a tým im okrem iného napríklad zabezpečil aj sociálne záruky?

Len pre pripomenutie. Na vypracovaní tohto zákona sa podieľal aj syn vrchného veliteľa UPA Jurij Šuchevyč. Ukrajinská povstalecká armáda sa podieľala na masakroch Čechov na Volyni, Sovietov, Židov, Cigánov a Poliakov!

Ukrajina dáva do rovnakej roviny nacizmus a komunizmus a tým pádom uráža nielen obete z radov Červenej armády, ale aj všetky ostatné obete nacizmu. Ďalej Ukrajina vzdáva významnú poctu ukrajinským spolupracovníkom s nacizmom a snaží sa tým prepisovať históriu. To je tá „demokracia“, ktorú Západ na Ukrajine podporuje? Väčšine európskych štátov nevadí, že sa pomaly začína prepisovať história? Len podotýkam, že sa nenápadné, avšak účelné prepisovanie histórie sporadicky začína objavovať aj v Českej republike.

Čo čaká veteránov druhej svetovej vojny žijúcich na Ukrajine, ktorí bojovali na strane Červenej armády? Budú sa im banderovci kruto mstiť za to, že prispeli k porážke nacizmu?

Ako dlho ešte budeme zatvárať oči nad tým, čo sa deje na Ukrajine? Ukrajina sa bude ešte viac radikálne vyvíjať a pokiaľ Európska únia nedá od Ukrajiny takzvane ruky preč, tak bude Európa úplne iná, než ju poznáme doteraz.

Petr Cvalín, člen okresného výboru KSČM v Domažliciach

zdroj: aeronet.cz