Obchvat Detvy skráti cestu medzi Zvolenom a Lučencom asi o šesť minút. Otváranie nového úseku však sprevádzala kontroverzia.

Asi desaťkilometrový úsek rýchlostnej komunikácie R2 medzi Pstrušou a Kriváňom dnes odovzdali motoristickej verejnosti.

Vajíčka na Počiatka

Dnešné slávnostné otvorenie úseku R2 pri Detve sprevádzalo aj hádzanie vajíčok niekoľkých ľudí do rečníkov. „Banda zlodejov, mali by vás obesiť,“ kričal muž na skupinu ľudí, v ktorej bol aj minister dopravy Ján Počiatek.

Na akcii protestovali aj poslanci OĽaNO, ktorí vyvesili transparent s nápisom „Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutí.“ Podľa Jozefa Viskupiča (OĽaNO) chcú takýmto spôsobom poukázať na praktiky pri výstavbe diaľnic.

Minister dopravy to označil ako zvolenú taktiku niektorých politických strán na vedenie predvolebného boja.

Staval aj Váhostav

Cestu stavalo združenie stavebných firiem Strabag, Doprastav a Váhostav-SK dva roky. Náklady boli na začiatku výstavby vysúťažené na 177,96 milióna eur. Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Doprava.

Úsek sa začína mimoúrovňovou križovatkou pri Pstruši, pokračuje údolím rieky Slatiny súbežne s cestou I/50 a železničnou traťou popri Detve k úpätiu vrchu Voliarky. Odtiaľ smeruje na Kriváň, kde je ukončený neúplnou mimoúrovňovou križovatkou.

Rýchlostná cesta má odbremeniť od náporu áut súčasnú cestu prvej triedy, ktorá prechádza cez obce Pstruša a Detva. Táto lokalita je dlhodobo považovaná za nehodový úsek. V minulosti bola na tejto ceste intenzita 15-tisíc vozidiel denne. Po vybudovaní novej cesty sa očakáva, že 80 až 90 percent dopravy sa presunie na rýchlostnú komunikáciu. Očakáva sa tiež, že sa výrazne zníži doposiaľ vysoký počet dopravných nehôd, ktorý je na ceste medzi Zvolenom a Detvou.

Vydýchnutie pre Kriváň

Sprejazdnenie novej cesty si pochvaľoval aj starosta Kriváňa Imrich Paľko. „Je to dobré najmä pre našich dôchodcov a deti. Už môžu chodiť bezpečne cez cestu,“ povedal TASR. Cesta navyše podľa neho vytvára podmienky pre príchod nových investorov.

Dnes sa stavia aj nadväzujúci, osemkilometrový úsek Pstruša – Zvolen. Na tomto úseku má byť sedem mostov, ten najdlhší, vedúci ponad rieku Slatinu, má mať 460 metrov. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka táto stavba by mala byť ukončená v polovici budúceho roku. Na chýbajúci úsek obchvatu Zvolena sa po prerušení realizácie, kvôli možnému znehodnoteniu podzemných minerálnych vôd na Sliači, vyhlásila v týchto dňoch súťaž na novú štúdiu realizovateľnosti.

zdroj: hnonline.sk