Select Page

PRAHA – Artróza sa môže liečiť aj kmeňovými bunkami. Získajú sa z tukového tkaniva pacienta a aplikujú do poškodeného kĺbu injekciou. Do týždňa pocíti chorý zlepšenie, do troch mesiacov sa chrupavka obnoví.

Novinárom to povedala ortopedka Martina Čapková z pražskej Polikliniky IP Pavlova. Postup pre efektívne získanie kmeňových buniek z tukového tkaniva vyvinula výskumná spoločnosť CellThera, tento rok v apríli ju schválil pre použitie u pacientov Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

„Liečba je ojedinelá v tom, že dokáže u pacientov v určitom štádiu choroby úplne odvrátiť alebo aspoň oddialiť operáciu, kedy sa musí postihnutý kĺb vymeniť. Zmierňuje a odstraňuje bolesti, postihnuté kĺby dokáže regenerovať. Nemá vedľajšie účinky,“ zhrnula prednosti lekárka.

Liečba kĺbov kmeňovými bunkami je novinkou posledných rokov. V USA sa vykonáva štyri roky, hojne sa využíva napríklad aj v Rusku. V Česku ju začali overovať asi pred dvoma rokmi ostravskí lekári. Používali „úlomky“ tukového tkaniva s kmeňovými bunkami, teraz schválený postup je založený na tom, že sa podávajú priamo kmeňové bunky. Na jeden kĺb je potreba 50 mililitrov tuku.

Bunky sa laboratórne spracujú a aplikujú do postihnutého kĺbu. Artrózou trpí polovica ľudí po päťdesiatke a 70 percent ľudí starších ako 65 rokov.

Viac pohybu prospieva

Trápi ich bolesť a stuhnutosť kĺbov, čo ich obmedzuje v pohybe. Klasická liečba spočíva v podávaní liekov proti bolesti a zápalu v chorom kĺbe a režimových opatreniach – pacient s nadbytočnými kilogramami by mal schudnúť, viac sa hýbať, uľavuje mu rehabilitácia. Pri artróze sa stráca v kĺbe chrupavka a kĺb sa opotrebováva tak, že je nutná operačná náhrada.

Včasným použitím kmeňových buniek by sa podľa Čapkovej malo operácii predísť. Úspešnosť liečby kmeňovými bunkami závisí na stupni postihnutia kĺbu. Metóda je vhodná pre pacientov bez obmedzenia veku, nemôžu tak byť liečení iba ľudia s rakovinou alebo vážnou infekciou.

Pacient si liečbu platí sám

Zdravotné poisťovne liečbu artrózy kmeňovými bunkami nehradia, pacient zaplatí za odber, spracovanie a aplikáciu injekcie 28 000 českých korún. Dajú sa zrazu liečiť až štyri kĺby – napríklad obe kolená a bedrá. Odber sa urobí naraz, rovnako ako spracovanie a aplikácie. Cena za štyri kĺby teda nie je štvornásobkom, uviedla bez ďalšieho spresnenia lekárka.